15 Temmuz sonrası DEİK Seferberliği

49

97

25.351816

51.184219

4

"Türk ekonomisinin, son 10 yılı aşkın süredir göstermiş olduğu olumlu çizgide ilerlemeye devam ettiğini ve edeceğini vurguladık."

4

Ethem Sancak

DEİK/Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı

""Türk ekonomisinin, son 10 yılı aşkın süredir göstermiş olduğu olumlu çizgide ilerlemeye devam ettiğini ve edeceğini vurguladık.""

98

4

"Terör örgütünün Bangladeş'teki en sağlam yapılmasının kırılması konusunda girişimlerimiz oldu. Girişimlerimiz sonuç verdi ve terör örgütünün ülkedeki iş dünyası yapılanmasına ağır darbe vuruldu."

4

Bekir Küçük

DEİK/Türkiye-Bangladeş İş Konseyi Başkanı

""Terör örgütünün Bangladeş'teki en sağlam yapılmasının kırılması konusunda girişimlerimiz oldu. Girişimlerimiz sonuç verdi ve terör örgütünün ülkedeki iş dünyası yapılanmasına ağır darbe vuruldu.""

95

4

‘İlk iş Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi’ne bir ziyaret gerçekleştirdik ve hain darbe girişimi ile ilgili bir görüşme gerçekleştirdik’.

4

Sadi Yalçın

DEİK/Türkiye-Afganistan İş Konseyi Başkanı

"‘İlk iş Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi’ne bir ziyaret gerçekleştirdik ve hain darbe girişimi ile ilgili bir görüşme gerçekleştirdik’."

96

4

"İş Konseyi olarak kafalarındaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık".

4

H. Emre Arıcan

DEİK/Türkiye-Finlandiya İş Konseyi Başkanı

""İş Konseyi olarak kafalarındaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık"."

"Finpro kanalıyla gelen bazı soruların aydınlatılması için karşılıklı görüşmeler yapılmış  iş dünyasının bir araya getirilmesi için beraber uğraşılmıştır. Ayrıca büyük enerji firmalarından temsilcilerin katılımıyla Finlandiya'ya Helsinki ve Porvoo kentlerinde gerçekleştirdiğimiz ziyarette, karşı muhataplarımızın bazı konularda kafalarında soru işaretlerinin olduğunu gördük. İş Konseyi olarak bu soru işaretlerini gidermeye çalıştık."

 

89

4

"Cumhurbaşkanımız önderliğinde başlatılan Afrika açılımını bir fırsat bilerek, bu coğrafyada çok daha aktif olmalı, karşılıklı yatırımlarımızı artırmalıyız."

4

Ali Sezen

DEİK/Türkiye-Ekvator Ginesi İş Konseyi Başkanı

""Cumhurbaşkanımız önderliğinde başlatılan Afrika açılımını bir fırsat bilerek, bu coğrafyada çok daha aktif olmalı, karşılıklı yatırımlarımızı artırmalıyız.""

90

4

"Görüşmelerde, 15 Temmuz’a ilişkin bilgiler aktarıldı ve “Business as Usual” mesajı verildi"

4

Adnan Bostan

DEİK/Türkiye-Benin İş Konseyi Başkanı

""Görüşmelerde, 15 Temmuz’a ilişkin bilgiler aktarıldı ve “Business as Usual” mesajı verildi""

91

4

"DEİK tarafından hazırlanan ve gelişmeler ışığında sürekli olarak güncellenerek bizlere aktarılan iletişim kiti çerçevesinde, muhataplarımızın sorularına cevap vermeye çalıştık. Ülkedeki FETÖ varlıklarının Türkiye Maarif Vakfına (TMV) devrine ilişkin hükümet yetkilileriyle mutabakat zaptı imzalandı."

4

Can Hakan Karaca

DEİK/Türkiye-Çad İş Konseyi Başkanı

""DEİK tarafından hazırlanan ve gelişmeler ışığında sürekli olarak güncellenerek bizlere aktarılan iletişim kiti çerçevesinde, muhataplarımızın sorularına cevap vermeye çalıştık. Ülkedeki FETÖ varlıklarının Türkiye Maarif Vakfına (TMV) devrine ilişkin hükümet yetkilileriyle mutabakat zaptı imzalandı.""

93

4

"Sayın Cumhurbaşkanımızın Ağustos ayında Rusya Federasyonu'na gerçekleştirdikleri ziyarete eşlik ettik."

4

Tuncay Özilhan

DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı

""Sayın Cumhurbaşkanımızın Ağustos ayında Rusya Federasyonu'na gerçekleştirdikleri ziyarete eşlik ettik.""

94

4

"Uzun süredir DEİK olarak, ülkemiz ve Özbekistan arasındaki ikili ilişkilerin canlandırılması için arzu ettiğimiz bu ziyarete katılımın yoğun olması, her iki ülke tarafındaki sektörel çeşitlilik ve ilgi bizi en çok memnun eden konulardan biri oldu."

4

Hayri Kartopu

DEİK/Türkiye-Özbekistan İş Konseyi Başkanı

""Uzun süredir DEİK olarak, ülkemiz ve Özbekistan arasındaki ikili ilişkilerin canlandırılması için arzu ettiğimiz bu ziyarete katılımın yoğun olması, her iki ülke tarafındaki sektörel çeşitlilik ve ilgi bizi en çok memnun eden konulardan biri oldu.""

88

4

"Büyükelçiliğimiz ve İş Konseyimiz, ülkede faaliyet gösteren terör örgütü kurumlarının devredilmesini sağladı"

4

Murat Efendi Ataer

""Büyükelçiliğimiz ve İş Konseyimiz, ülkede faaliyet gösteren terör örgütü kurumlarının devredilmesini sağladı""

85

1.370451

32.294322

4

"Uganda’da su, altyapı, inşaat ve enerji alanındaki projeler için farklı kademelerde irtibatlarımız ile görüştük."

4

Ersin Eren

DEİK/Türkiye-Uganda İş Konseyi Başkanı

""Uganda’da su, altyapı, inşaat ve enerji alanındaki projeler için farklı kademelerde irtibatlarımız ile görüştük.""

"15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hali hazırda işlerimizin olduğu  Uganda'da su, altyapı, inşaat ve enerji alanındaki projeler için farklı kademelerde irtibatlarımız ile görüştük. Uganda Su Bakanı, Uganda Turizm Bakanı ve Bürokratlar ile yapılan görüşmelerde 15 Temmuz ile ilgili bilgi vererek Türk iş dünyasının demokrasiye bütün gücüyle sahip çıktığı anlatıldı"

84

39.397348

-8.224286

4

"Portekiz iş dünyasının Türkiye’nin komşu coğrafyasındaki pazarlarda Türk iş dünyası ile işbirliği yapma isteği var."

4

Berna Gözbaşı İlter

DEİK/Türkiye-Portekiz İş Konseyi Başkanı

""Portekiz iş dünyasının Türkiye’nin komşu coğrafyasındaki pazarlarda Türk iş dünyası ile işbirliği yapma isteği var.""

86

4

"Türkiye’ye destek olmak için Çin yerine Türkiye’ye yönelmeye karar verdiler.  Türkiye ile Filistin arasındaki ticaret hacmi % 25 arttı."

4

Cemalettin Kerim

DEİK/Türkiye-Filistin İş Konseyi Başkanı

""Türkiye’ye destek olmak için Çin yerine Türkiye’ye yönelmeye karar verdiler.  Türkiye ile Filistin arasındaki ticaret hacmi % 25 arttı.""

82

47.411631

28.369885

4

2016’da yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması ile 1 milyar ABD Doları ticaret hacmi hedefliyoruz

4

Sinan Bora

DEİK/Türkiye-Moldova İş Konseyi Başkanı

"2016’da yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması ile 1 milyar ABD Doları ticaret hacmi hedefliyoruz"

83

40.463667

-3.749220

4

Türkiye ve İspanya hem güçlü ekonomik bir ortak, hem de birbirini anlayabilen iki ülke

4

Zeynep Bodur Okyay

DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanı

"Türkiye ve İspanya hem güçlü ekonomik bir ortak, hem de birbirini anlayabilen iki ülke"

92

23.633202

79.782715

4

"Sayın Cumhurbaşkanımıza eşlik ettiğimiz Hindistan ziyareti kapsamında, özellikle Türkiye-Hindistan ortaklığının üçüncü ülkelerde arttırılması gerektiği özellikle dile getirildi."

4

Canan Çelebioğlu

DEİK/Türkiye-Hindistan İş Konseyi Başkanı

""Sayın Cumhurbaşkanımıza eşlik ettiğimiz Hindistan ziyareti kapsamında, özellikle Türkiye-Hindistan ortaklığının üçüncü ülkelerde arttırılması gerektiği özellikle dile getirildi.""

79

28.392528

84.125415

4

Nepal’de Türkiye’nin marka değeri çok yüksek, Türk mallarının kaliteli ürün olduğu yönünde algımız kuvvetli ki bu da ticaretimizi çok kolaylaştıran bir etken

4

Çiğdem Penn

DEİK/Türkiye-Nepal İş Konseyi Başkanı

"Nepal’de Türkiye’nin marka değeri çok yüksek, Türk mallarının kaliteli ürün olduğu yönünde algımız kuvvetli ki bu da ticaretimizi çok kolaylaştıran bir etken"

Nepal'de Türkiye'nin marka değeri çok yüksek, Türk  mallarının  kaliteli ürün olduğu yönünde algımız kuvvetli ki bu da ticaretimizi çok kolaylaştıran bir etken

80

18.101150

-1.763306

4

Mali Meclis Başkanı Issaka Sidibe FETÖ örgütünün faaliyetlerini durdurmak için gerekli çalışmaları başlattıklarını ifade etti.

4

Deniz Türkkan

DEİK/Türkiye-Mali İş Konseyi Başkanı

"Mali Meclis Başkanı Issaka Sidibe FETÖ örgütünün faaliyetlerini durdurmak için gerekli çalışmaları başlattıklarını ifade etti."

Mali Meclis Başkanı Issaka Sidibe FETÖ örgütünün faaliyetlerini durdurmak için gerekli çalışmaları başlattıklarını ifade etti

81

4

Fas, Türk özel sektörü için her zaman Afrika’ya açılan en önemli kapı

4

Osman Kocaman

DEİK/Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı

"Fas, Türk özel sektörü için her zaman Afrika’ya açılan en önemli kapı"

"Fas, Türk özel sektörü için her zaman Afrika'ya açılan en önemli kapı. Fas'ta yerleşik müteahhitlik ve inşaat, otomotiv, perakende ticaret, tekstil, mobilya, demirçelik, balıkçılık, geri dönüşüm, halı, gıda ürünleri, hazırgiyim, temizlik ve küçük ev aletleri gibi sektörlerinde toplam 150 Türk firması faaliyet göstermektedir. Fas'taki Türk yatırımlarının toplam tutarı 1 milyar ABD Dolarına ulaştı ve 8000 Faslı'ya istihdam sağlanmaktadır. Türk ve Fas müteahhitlik firmaları diğer Afrika ülkelerinde inşaat ve altyapı ihalelerine birlikte girebilirler. Fas teknik müşavirlik kapasitesi ile Türk müteahhitlik firmalarının deneyimleri birleştiğinde önemli ortaklıklara imza atılabilir."

77

46.817018

8.230637

4

Türkiye’nin güçlü duruşunu İsviçre özel sektörüne ve kamu kuruluşlarına anlattık

4

Ali Kibar

DEİK/Türkiye-İsviçre İş Konseyi Başkanı

"Türkiye’nin güçlü duruşunu İsviçre özel sektörüne ve kamu kuruluşlarına anlattık"

15 Temmuz darbe girişimi sonrası gelişmeler karşısında Türkiye'nin güçlü duruşunu İsviçre özel sektörüne ve kamu kuruluşlarına anlattık. Türkiye'nin İsviçreli firmaların yatırım politikalarına uygun fırsatlar sunduğunun altını çizerek, İsviçreli yatırımcıları Türkiye'de bilgi/teknoloji transferi projeleri ve yatırım gerçekleştirmeleri için davet ettik.

74

27.243642

29.772949

4

Ekonomik işbirliğinin güçlenmesi, iki ülke için de kazançtır

4

Mesut Toprak

DEİK/Türkiye-Mısır İş Konseyi Başkanı

" Ekonomik işbirliğinin güçlenmesi, iki ülke için de kazançtır"

"Bulunduğumuz ortak coğrafyada, Türkiye ve Mısır'ın işbirliği, her iki ülke açısından da stratejik önem taşıyor. 2000'li yılların başından bu yana, Türkiye-Mısır ekonomik ilişkileri, altın dönemini yaşıyor. Türkiye, Mısır'ın 4'üncü büyük ticaret ortağı konumunda. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 5 milyar ABD doları seviyesinde. Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacmi bir miktar azalmış olsa da, bölgede Türkiye'nin hali hazırda en fazla ihracat yaptığı ülke Mısır. Ekonomi Bakanlığı da 2016-2017 döneminde Mısır'ı öncelikli yatırım ülkelerinden biri olarak belirleyerek, bu tablonun güçlenerek gelişeceğini ortaya koydu".

78

35.938331

14.380406

4

Hiçbir gücün birliğimizi bozamayacağını gösterdik

4

Jak Eskinazi

DEİK/Türkiye-Malta İş Konseyi Başkanı

"Hiçbir gücün birliğimizi bozamayacağını gösterdik"

AB Dönem Başkanı olan Malta'yı Başbakanımız, Ekonomi Bakanımız ve Yürütme Kurulu Üyelerimiz eşliğinde kalabalık bir iş dünyası heyetiyle ziyaret edip İş Forumu'nu gerçekleştirdik. Türkiye'nin ne kadar dinamik bir yapısı olduğunu, dinamizmini, dünya meselerine ne kadar duyarlı olduğunu, hiçbir gücün birliğimizi bozamayacağını gösterdik. 

36

49.815014

6.133472

4

Lüksemburg ilişkilerimize uzun vadeli bakıyor

4

S. Pınar Eczacıbaşı

"DEİK/Türkiye - Lüksemburg İş Konseyi"

"Lüksemburg ilişkilerimize uzun vadeli bakıyor"

15 Temmuz darbe girişiminin akabinde Ankara Büyükelçisi Conzemius için İş Konseyi olarak bir veda yemeği düzenledik. Bu veda yemeğinde ülkemizdeki son gelişmeleri konuştuk. Yakın zamanda Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve muhalefet partileri temsilcilerinin katılımları ile Luxemburg Başbakan Yardımcısı Etienne Schineder'in katılımıyla Lüksemburg'a bir ziyaret gerçekleştirdik. Son derece başarılı geçen bir dizi toplantı yaptık. Lüksemburg Türkiye'ye son derece sıcak bakıyor. Herhangi bir önyargıları mevcut değil. Türkiye'nin önemine ve gücüne inanıyorlar. İlişkilerimize uzun vadeli bakıyorlar. Diyaloğun birbirimiz hakkında değil birbirimiz ile konuşarak sağlanabileceğine inanıyorlar

68

4.570868

-74.297333

4

Kolombiyalı yetkililer Türkiye halkı ve ülke yönetimi olarak bu menfur olay  ve bölgesel dinamikler karşısında duruşuna olan  hayranlıklarını ilettiler.

4

Yüksel Yıldırım

"DEİK/Türkiye - Kolombiya İş Konseyi"

"Kolombiyalı yetkililer Türkiye halkı ve ülke yönetimi olarak bu menfur olay  ve bölgesel dinamikler karşısında duruşuna olan  hayranlıklarını ilettiler."

69

-20.453393

46.241455

4

T.C. Antananarivo Büyükelçisi Sn. Volkan Türk Vural ile birlikte bir basın toplantısı düzenlenerek 15 Temmuz anlatıldı ve Madagaskar’da ki yapıya dikkat çekildi.

4

Yalçın Kıroğlu

"DEİK/Türkiye - Madagaskar İş Konseyi"

"T.C. Antananarivo Büyükelçisi Sn. Volkan Türk Vural ile birlikte bir basın toplantısı düzenlenerek 15 Temmuz anlatıldı ve Madagaskar’da ki yapıya dikkat çekildi."

70

12.850441

30.217509

4

Sudan Ticaret Bakanı Muhammed Ali Sadık ve yine Sanayi Bakan yardımcısı ve beraberindeki 5 kişilik heyeti Ekonomi Bakanlığı ile birlikte ağırlayıp hem ticari hem siyasi konuları 1 tam gün mülahaza fırsatı bulduk

4

Mehmet Ali Korkmaz

"DEİK/Türkiye - Sudan İş Konseyi"

"Sudan Ticaret Bakanı Muhammed Ali Sadık ve yine Sanayi Bakan yardımcısı ve beraberindeki 5 kişilik heyeti Ekonomi Bakanlığı ile birlikte ağırlayıp hem ticari hem siyasi konuları 1 tam gün mülahaza fırsatı bulduk"

71

33.885517

9.539405

4

Tunus'ta gerçekleştirilen Ekonomik Destek ve Yatırım Konferansı (28 Kasım 2016-1 Aralık 2016) vesilesiyle Türkiye-Tunus İş Konseyi Ortak Toplantısını organize ederek Karşı Kanat Kuruluşumuz Tunus Sanayi ve El Sanatları Birliği (UTICA) Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri’ni 15 Temmuz hakkında bilgilendirdik.

4

Uğur Doğan

"DEİK/Türkiye - Tunus İş Konseyi"

"Tunus'ta gerçekleştirilen Ekonomik Destek ve Yatırım Konferansı (28 Kasım 2016-1 Aralık 2016) vesilesiyle Türkiye-Tunus İş Konseyi Ortak Toplantısını organize ederek Karşı Kanat Kuruluşumuz Tunus Sanayi ve El Sanatları Birliği (UTICA) Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri’ni 15 Temmuz hakkında bilgilendirdik."

63

28.033886

1.659626

4

Türkiye’de demokrasinin daha da kuvvetli bir hale geldiğini dile getirdik.

4

Fuat Tosyalı

"DEİK/Türkiye - Cezayir İş Konseyi"

"Türkiye’de demokrasinin daha da kuvvetli bir hale geldiğini dile getirdik."

64

7.539989

-5.547080

4

Türkiye’deki hain darbe girişiminin ve sonrasında yaşananların, Türkiye’nin ekonomisi ve yatırım potansiyeli daha da güçlendirdiğini anlattık.

4

Halit İnci

"DEİK/Türkiye - Fildişi Sahili İş Konseyi"

"Türkiye’deki hain darbe girişiminin ve sonrasında yaşananların, Türkiye’nin ekonomisi ve yatırım potansiyeli daha da güçlendirdiğini anlattık."

65

-30.585991

22.947521

4

Görüşmelerimizde 15 Temmuz’da yaşananlar ve sonrasındaki süreçler hakkında bilgi verdik ve  Konseyin önümüzdeki dönem daha aktif çalışmalar yapabilmesi adına yakın zamanda bir ortak toplantı düzenlenmesine karar verdik.

4

Fatih Kemal Ebiçlioğlu

"DEİK/Türkiye - Güney Afrika İş Konseyi"

"Görüşmelerimizde 15 Temmuz’da yaşananlar ve sonrasındaki süreçler hakkında bilgi verdik ve  Konseyin önümüzdeki dönem daha aktif çalışmalar yapabilmesi adına yakın zamanda bir ortak toplantı düzenlenmesine karar verdik."

66

36.204824

138.252924

4

Muhataplarımıza en kısa zamanda bir heyetle Türkiye'ye gelmelerini önerdik.

4

Mehmet Nurettin Pekarun

"DEİK/Türkiye - Japonya İş Konseyi"

"Muhataplarımıza en kısa zamanda bir heyetle Türkiye'ye gelmelerini önerdik."

15

4

Yurtdışındaki vatandaşlarımızın da 15 Temmuz ve yaşadıkları ülkelerdeki basın ve medya organlarına konuya ilişkin röportajlar verdiklerini; yine diplomatik kanalları kullanarak ülkemizin durumunu anlatmaya çalıştıklarını görmek bizleri sevindirdi.

4

Nail Olpak

"DEİK/Türkiye - Dünya Türk İş Konseyi"

"Yurtdışındaki vatandaşlarımızın da 15 Temmuz ve yaşadıkları ülkelerdeki basın ve medya organlarına konuya ilişkin röportajlar verdiklerini; yine diplomatik kanalları kullanarak ülkemizin durumunu anlatmaya çalıştıklarını görmek bizleri sevindirdi."

Dünya Türk İş Konseyi olarak; 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Balkanlar Bölge Komitesiyle Yunanistan'da, Avrupa Bölge Komitesiyle İsviçre'de ve Avrasya Bölge Komitesiyle Kırgızistan'da, farklı ülkelerden Türk girişimcilerimizin katıldığı bölgesel girişimci toplantıları düzenledik. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın da 15 Temmuz ve sonrasında yaşananları yakından takip ettiklerini; yaşadıkları ülkelerdeki basın ve medya organlarına konuya ilişkin röportajlar verdiklerini; yine diplomatik kanalları kullanarak ülkemizin durumunu anlatmaya çalıştıklarını görmek bizleri sevindirdi.

61

4

Türkiye’ye karşı oluşturulmaya çalışılan yanlış algıları onarmayı, üniversiteler olarak yurtdışındaki temaslarımızla sürdürmekteyiz

4

Dr. Mustafa Aydın

"DEİK/Türkiye - Eğitim Ekonomisi İş Konseyi"

"Türkiye’ye karşı oluşturulmaya çalışılan yanlış algıları onarmayı, üniversiteler olarak yurtdışındaki temaslarımızla sürdürmekteyiz"

62

9.145000

40.489673

4

15 Temmuzla ilgili bilgi vererek Türk iş dünyasının demokrasiye bütün gücüyle sahip çıkmış olduğunu anlatılmıştır.

4

Emre Aykar

"DEİK/Türkiye - Etiyopya İş Konseyi"

"15 Temmuzla ilgili bilgi vererek Türk iş dünyasının demokrasiye bütün gücüyle sahip çıkmış olduğunu anlatılmıştır."

38

41.609213

21.749979

4

Makedonya’da, 15 Temmuz başarısız darbe girişimine dair artık sorular sorulmuyor, bunun yerine Türkiye’de son dönemde yaşanan terör olaylarına dair üzüntü dile getiriliyor. Türkiye ekonomisinin güçlü, dinamik ve istikrarlı yapısına olan inancın sürdüğünü gördük.

4

Hasan Hoşben

"DEİK/Türkiye - Makedonya İş Konseyi"

"Makedonya’da, 15 Temmuz başarısız darbe girişimine dair artık sorular sorulmuyor, bunun yerine Türkiye’de son dönemde yaşanan terör olaylarına dair üzüntü dile getiriliyor. Türkiye ekonomisinin güçlü, dinamik ve istikrarlı yapısına olan inancın sürdüğünü gördük."

"Makedonya'da, 15 Temmuz başarısız darbe girişimine dair artık sorular sorulmuyor, bunun yerine Türkiye'de son dönemde yaşanan terör olaylarına dair üzüntü dile getiriliyor. Türkiye ekonomisinin güçlü, dinamik ve istikrarlı yapısına olan inancın sürdüğünü gördük. Bizler de, ziyaret kapsamında yeni bir Türk yatırımının açılışını yaparak, Türk iş insanının yeni yatırımlar ve işbirliklerine süratle devam ettiğini göstermiş olduk. İkili ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi yolunda hem Türkiye'de hem de Makedonya'da ciddi bir istek var. Bu arzunun, zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesi için her türlü çabayı göstereceğiz."

41

20.873569

-10.272217

4

Türkiye demokrasisi ve istikrarına karşı yapılan kalkışmada Moritanya, 16 Temmuz günü , Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk tepkiyi veren 3. ülke olma özelliğini taşımaktadır.

4

Zeynel Abidin Kaymak

"DEİK/Türkiye - Moritanya İş Konseyi"

"Türkiye demokrasisi ve istikrarına karşı yapılan kalkışmada Moritanya, 16 Temmuz günü , Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk tepkiyi veren 3. ülke olma özelliğini taşımaktadır."

53

5.152149

46.199616

4

Somali'de FETÖ terör örgütünün herhangi bir faaliyette bulunması bundan sonra kolay olmayacaktır diye düşünüyorum.

4

Ahmet Sami İşler

"DEİK/Türkiye - Somali İş Konseyi"

"Somali'de FETÖ terör örgütünün herhangi bir faaliyette bulunması bundan sonra kolay olmayacaktır diye düşünüyorum."

2

51.165691

10.451526

4

Ziyaretimizde Almanya’da özel sektörün Türkiye’de yatırımlara ilgi göstermeye devam ettiği aktarılarak, Türkiye’nin bir an önce istikrarı sağlayarak düzenli büyümeye devam etmesinin hem Almanya hem de Avrupa Birliği için önem taşıdığı belirtildi.

4

Steven Young

"DEİK/Türkiye - Almanya İş Konseyi"

"Ziyaretimizde Almanya’da özel sektörün Türkiye’de yatırımlara ilgi göstermeye devam ettiği aktarılarak, Türkiye’nin bir an önce istikrarı sağlayarak düzenli büyümeye devam etmesinin hem Almanya hem de Avrupa Birliği için önem taşıdığı belirtildi."

3

-11.202692

17.873887

4

Afrika’da herkes Türkiye’ye hayran. Ve Türk mallarını Avrupa kalitesinde Uzak Doğu fiyatları adı altında sloganlaştırmışlar. Hala THY’nin Afrika seferlerinin hepsi full gidip, geliyor.

4

Tamer Taşkın

"DEİK/Türkiye - Angola İş Konseyi"

"Afrika’da herkes Türkiye’ye hayran. Ve Türk mallarını Avrupa kalitesinde Uzak Doğu fiyatları adı altında sloganlaştırmışlar. Hala THY’nin Afrika seferlerinin hepsi full gidip, geliyor."

20

46.229976

2.213327

4

Cumhurbaşkanımızın vatandaşları havalimanlarına direnmeye çağırdığında halkın direnişini gösteren görüntüler ile anlatmaya çalıştık

4

Sani Şener

"DEİK/Türkiye - Fransa İş Konseyi"

"Cumhurbaşkanımızın vatandaşları havalimanlarına direnmeye çağırdığında halkın direnişini gösteren görüntüler ile anlatmaya çalıştık"

76

-6.371286

34.891430

4

"Afrika FETÖ’ye kapılarını kapattı”

4

Aytaç Muhittin Dinçer

DEİK/Türkiye-Tanzanya İş Konseyi Başkanı

""Afrika FETÖ’ye kapılarını kapattı”"

"Tanzanya, Türk iş adamlarının, enerji, madencilik, petrol ve tekstil konularında büyük ölçekli iş yapma imkanları olan bir ülke ve modern tarım konusunda da Türk iş adamlarının tecrübelerine çok ihtiyaçları var."

28

56.130266

-106.345114

4

Dünya lideri diyebileceğimiz Kanada ile iyi bir sinerji oluşturulacağından şüphe duymadığımı belirttiğimde, Kanadalı işadamları ve kanaat önderlerinin benimle hem fikir olduğunu gözlemlediğimi değerlendirebilirim.

4

Osman Okyay

"DEİK/Türkiye - Kanada İş Konseyi"

"Dünya lideri diyebileceğimiz Kanada ile iyi bir sinerji oluşturulacağından şüphe duymadığımı belirttiğimde, Kanadalı işadamları ve kanaat önderlerinin benimle hem fikir olduğunu gözlemlediğimi değerlendirebilirim."

35

33.857635

35.862325

4

Görüşmelerde Lübnanlı yetkililer, Türkiye’nin bölgede ve dünyada önemi artan bir ülke olduğu, Türkiye’nin bölgede ekonomik ve siyasi olarak önemli bir aktör olduğu ve Türkiye’ye yatırım yapmak için uygun zaman olduğunu vurguladılar

4

A. Rona Yırcalı

"DEİK/Türkiye - Lübnan İş Konseyi"

"Görüşmelerde Lübnanlı yetkililer, Türkiye’nin bölgede ve dünyada önemi artan bir ülke olduğu, Türkiye’nin bölgede ekonomik ve siyasi olarak önemli bir aktör olduğu ve Türkiye’ye yatırım yapmak için uygun zaman olduğunu vurguladılar"

Türkiye-Lübnan İş Konseyi olarak 6-7 Aralık 2016 tarihlerinde Beyrut'a yapılan ziyaret kapsamında Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Merkez Bankası Başkanı Riad Salameh, Lübnan Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları Başkanı Muhammed Chuchair ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Arap Ticaret ve Sanayi Odaları Onursal Başkanı Adnan Kassar ile görüşmeler gerçekleştirildi ve T.C. Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes'in Türk heyeti onuruna verdiği çalışma yemeği ile Türk ve Lübnanlı işadamlarının biraraya geldiği Lübnan-Türkiye İş Konseyi'nin yemek davetine katılım sağlandı.Görüşmelerde Türkiye'ye tam güven duyulduğu ve ilişkilerin geliştirilmek istendiği Lübnanlı yetkililer tarafından dile getirildi. Zor bir dönemden geçmesine rağmen Türkiye'nin bölgede ve dünyada önemi artan bir ülke olduğu, Türkiye'nin bölgede sadece ekonomik değil siyasi olarak ta önemli bir aktör olduğu ve Türkiye'ye yatırım yapmak için uygun zaman olduğu vurgulandı. Başbakan Saad Hariri, Lübnan'da Hükümetin kurulmasının ardından ilk dış ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştireceğini ve Türkiye ile Lübnan arasında henüz yürürlüğe girmeyen Serbest Ticaret Anlaşması'nın Lübnan Meclisinde onaylanarak yürürlüğe girmesinin öncelikli gündem konularından biri olduğunu sözlerine ekledi. İş Konseyi kapsamında Türk ve Lübnanlı işadamlarının üçüncü ülkelerde işbirliğine ilişkin faaliyetlere devam edileceği belirtildi.Görüşmelerde  Türk tarafı olarak 15 Temmuz tarihinden sonra Türkiye'de ekonomik faaliyetlerin normal olarak devam ettiği  de vurgulandı.

73

39.073956

21.831132

4

Her iki ülkenin katılımcı firmalarından toplanan bilgilere göre görüşmeler başarılı geçmiş olup, bazı firmalar beklentilerinin üzerinde verim alabildiklerini bildirmişlerdir.

4

Tevfik Bilgen

"DEİK/Türkiye - Yunanistan İş Konseyi"

"Her iki ülkenin katılımcı firmalarından toplanan bilgilere göre görüşmeler başarılı geçmiş olup, bazı firmalar beklentilerinin üzerinde verim alabildiklerini bildirmişlerdir."

46

-9.189967

-75.015152

4

Ülke genelinde Türkiye algısı pozitif ve Cumhurbaşkanımızın gerçekleştirmiş olduğu resmi ziyaretin etkisiyle Türkiye ile ticari ilişkiler heyecan uyandırıyor.

4

İbrahim Yıldırım

"DEİK/Türkiye - Peru İş Konseyi"

"Ülke genelinde Türkiye algısı pozitif ve Cumhurbaşkanımızın gerçekleştirmiş olduğu resmi ziyaretin etkisiyle Türkiye ile ticari ilişkiler heyecan uyandırıyor."

Görüşme gerçekleştirilen kurum temsilcileri tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili herhangi bir soru gelmemiş olup, demokrasimizin ayakta durduğunu, ekonomimizin sağlam olduğunu, iş dünyamız açısından hiçbir sorun olmadığını bizzat belirttik. İki ülke arasında ticaret hacimlerinin potansiyelin altında olduğu vurgusunu yaparak, müzakereleri devam eden Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında lobi çalışmaları yaptık.

5

-24.658250

134.714355

4

Samimi yaklaşımları dikkatimizi çekti

4

Zuhal Mansfield

"DEİK/Türkiye - Avustralya İş Konseyi"

"Samimi yaklaşımları dikkatimizi çekti"

Ziyaretimizde samimi yaklaşımları dikkatimizi çekti. Özellikle iş dünyası temsilileri, Avustralya'da bulunan yetkililerimizle her türlü bilgi paylaşımına açık olduklarını söylediler. Avustralya, üçüncü ülkelerde Türk iş dünyası ile birlikte iş yapma konusunda oldukça hevesli.

67

-0.023559

37.906193

4

Muhataplarımıza iş dünyasının darbe teşebbüsü sonrası durumu ve bugünün dünden çok daha iyi ve sakin olduğunu detaylı bir şekilde anlattık, onları Türkiye’ye davet ettik.

4

M.Kemal Koloğlu

"DEİK/Türkiye - Kenya İş Konseyi"

"Muhataplarımıza iş dünyasının darbe teşebbüsü sonrası durumu ve bugünün dünden çok daha iyi ve sakin olduğunu detaylı bir şekilde anlattık, onları Türkiye’ye davet ettik."

30

48.019573

66.923684

4

Kazakistan’ın devlet ve hükümet kurumları, iş örgütleri ve ülke kamuoyunun Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiği, ülkemizin milleti ve devleti ile verdiği haklı mücadelesini yakından desteklediği görülmektedir.

4

Tayfun Mert Sarı

"DEİK/Türkiye - Kazakistan İş Konseyi"

"Kazakistan’ın devlet ve hükümet kurumları, iş örgütleri ve ülke kamuoyunun Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiği, ülkemizin milleti ve devleti ile verdiği haklı mücadelesini yakından desteklediği görülmektedir."

15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizde yaşanan hain darbe girişimi sonrasında DEİK tarafından hayata geçirilen Acil Eylem Planı çerçevesinde Türkiye – Kazakistan İş Konseyi sekretaryası ile Kazakistan kurum ve kuruluşları arasında yapılan temaslarda hainlerin amacına ulaşamadığı, Türkiye'de herhangi bir toplumsal ve ekonomik çöküşün yaşanmadığı, halkın devleti ve hükümetinin yanında olduğu ve bunu bütün dünyaya gösterdiği ifade edilmiştir.

4 Ağustos 2016 tarihinde Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Canseyit Tüymebayev DEİK Başkanı Sayın Ömer Cihad Vardan, yönetim kurulu üyeleri Sayın Mithat Yenigün ve Sayın Murat Kolbaşı ve Türkiye – Kazakistan İş Konseyi Başkanı Sayın Mert Sarı tarafından makamında ziyaret edilerek, 15 Temmuz sonrasında yaşanan gelişmeler ve DEİK'in bu süreçte üstlendiği rol ile ilgili bilgilendirilmiştir.

Sayın C. Tüymebayev Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev tarafından 7 Ekim 2016 tarihinde Güney Kazakistan Bölge Valisi olarak atandıktan sonra İş Konseyi Başkanı M. Sarı kendisini yeni görev yerinde tekrar ziyaret etmiştir. Yapılan görüşmede M. Sarı Türkiye ile ilgili gerçeklerin Kazakistan kamuoyuna daha etkin anlatılması ve Türk özel sektörünün Kazakistan'a yönelik çalışmalarının genişlemesi için Sayın C. Tüymebayev'in desteğinin büyük önem taşıdığını dile getirirken, Sayın Vali her zaman Türkiye'nin yanında olduklarını vurgulamıştır.

15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren geçen süre zarfında Türkiye – Kazakistan İş Konseyi Başkanı Mert Sarı Kazakistan'ın en etkili özel sektör yapılanması olan Kazakistan Ulusal Girişimciler Odası yöneticileri, Bakanlar, Vali ve Belediye Başkanları ve Kazakistan'da faaliyet gösteren çokuluslu şlirketklerin üst düzey yöneticileri ile farklı tarihlerde  yaptığı birebir görüşmelerde darbe girişimi ve ardından yaşanan gelişmeler konusunda bilgilendirmede bulunmuş, Türkiye'de kurumlarının işleyişinde herhangi bir sorun yaşanmadığını, ekonominin temellerinin sağlam olduğunu ve yabancı yatırımcıların Türkiye'ye daha fazla güven duyması gerektiğini ifade etmiştir. 

Yapılan temaslar sırasında Kazakistan'ın devlet ve hükümet kurumları, iş örgütleri ve ülke kamuoyunun Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiği, ülkemizin milleti ve devleti ile verdiği haklı mücadelesini yakından desteklediği görülmektedir. Kazakistan devletinin önümüzdeki dönemde Türkiye ile yatırım ilişkilerini daha da geliştirmek istemesi ve bu çerçevede, Kazakistan Yatırımlar ve Kalkınma Bakanlığı'nın Türkiye Temsilciliğinin darbe girişimine rağmen faaliyete başlaması bunun açık göstergesidir. 

31

41.204380

74.766098

4

İki ülke arasındaki ilişkiler daha da iyiye gidecektir. Görüşme sonucunda yanlış bilgilerin ve kanaatlerin düzeldiğini memnuniyetle görmüş bulunuyorum

4

Ahmet Kaya

"DEİK/Türkiye Kırgızistan İş Konseyi"

"İki ülke arasındaki ilişkiler daha da iyiye gidecektir. Görüşme sonucunda yanlış bilgilerin ve kanaatlerin düzeldiğini memnuniyetle görmüş bulunuyorum"

Ziyaretimiz sırasında 15 Temmuz darbe girişimi ve Türkiye'nin mevcut durumu ile ilgili olarak, üst düzey Kırgız yetkililerin yanı sıra, sivil toplum tarafından düzenlenen birçok toplantıya katıldım. Toplantılarda ülkemizin ekonomik olarak mevcut durumunu, ihracat ve büyüme rakamlarını, Kırgızistan ile hedeflediğimiz dış ticaret rakamlarını anlattım. Ekonomimiz dimdik ayaktadır. Herhangi bir kriz ile karşılaşılmamıştır. İhracatımız artış trendindedir. İki ülke arasındaki ilişkiler daha da iyiye gidecektir. Görüşme sonucunda yanlış bilgilerin ve kanaatlerin düzeldiğini memnuniyetle gördük. Toplantılarımızın ülkemiz açısından son derece faydalı olduğunu düşünüyorum.

72

48.376602

31.167794

4

Yapılan temaslar neticesinde Ukrayna şirket ve kurumlarının Türkiye ile ilgili olumlu yaklaşımlarının sürdüğü ve stratejik sektörlerde işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem verdikleri görülmüştür.

4

Ruşen Çetin

"DEİK/Türkiye - Ukrayna İş Konseyi"

"Yapılan temaslar neticesinde Ukrayna şirket ve kurumlarının Türkiye ile ilgili olumlu yaklaşımlarının sürdüğü ve stratejik sektörlerde işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem verdikleri görülmüştür."

33

56.879635

24.603189

4

Letonya’da ön yargılı bir tavır ile karşılaşmadık

4

Vehbi Serkan Kaptan

"DEİK/Türkiye - Letonya İş Konseyi"

"Letonya’da ön yargılı bir tavır ile karşılaşmadık"

15 Temmuz sonrası iş yaptığımız paydaşlarımıza yaşanan olayları en ince detayına kadar anlattık. Özellikle, yanlış yönlendirilen uluslararası dış basının yanlış anlatımlarına vurgu yaparak, haksız ve uygunsuz yorum ve haberlerin dikkate alınmaması gerektiğini belirttik. Letonya özelinde, halihazırda yerel basında olumsuz etkinin limitli olduğunu biliyoruz. Biz de Türkiye ekonomisinin bu sene içinde yaşanan tüm sıkıntı ve şoklara karşı hala sağlam durduğunu ve büyüyen bir çizgide olduğunu belirttik. Bu durumun beraber iş yapmak isteyen şirketler tarafından dikkate alınması gereken en önemli husus olduğunu vurguladık. Dolayısıyla ziyaretimiz ikili ticaret ve yatırım ilişkilerini iyileştirme konuları hakkında fikir alışverişinde bulunarak gerçekleşti.

7

26.063813

50.559350

4

Bahreyn istikrarın ve güvenin süreceğine inanıyor

4

Muhammet Uğurcan Barman

"DEİK/Türkiye - Bahreyn İş Konseyi"

"Bahreyn istikrarın ve güvenin süreceğine inanıyor"

Girişim sonrası öncelikle Bahreyn'deki karşı kanat muhataplarımız başta olmak üzere tüm Bahreyn'li kontaklarımıza bir yazı göndererek Türkiye'de hayatın ilk gün itibariyle normale döndüğünü; gerek ekonomik gerekse de siyasi istikrarın devam ettiğini belirttik. Karar mercileri ile telefon görüşmeleri yaparak bilgilendirmede bulundum. Akabinde seferberlik kapsamında 27 -29 Eylül 2016 tarihinde Bahreyn'e 15 kişilik bir işadamı heyeti ile ziyarette bulunduk. Tüm muhataplarımız 15 Temmuz darbe girişiminden büyük rahatsızlık duyduklarını ve Türk hükümetinin ayakta dimdik duracağına sonuna kadar inandıklarını ifade ettiler. Darbe girişiminden sonra Türkiye'nin daha da güçleneceğini, istikrarın ve güvenin süreceğine inandıklarını söylediler.

9

50.503887

4.469936

4

Darbe girişimi AB ile ortaklığımızı etkilemez

4

Aysu Özlem Gökçe

"DEİK/Türkiye - Belçika İş Konseyi"

"Darbe girişimi AB ile ortaklığımızı etkilemez"

15 Temmuz'un ardından Türk ekonomisinin güçlü ve dirençli yapısı ve iş dünyasının normal işleyişine devam ettiği mesajlarını vermek adına DEİK/Türkiye–Belçika İş Konseyi olarak hızlıca girişimlerde bulunduk. Kalkışmanın hemen ardından Ankara'da Belçika Büyükelçisi ziyareti gerçekleştirerek, durumu birlikte değerlendirdik. Ayrıca 26-28 Eylül 2016 tarihlerinde AB'nin siyasi kalbi Brüksel'e bir ziyaret gerçekleştirdik. Belçika'daki temaslarımızın genelinde, muhataplarımız Türkiye ile ilgili dış basında çıkan haberler nedeniyle oluşan tedirginliğe vurgu yaparak, Türk iş dünyası temsilcilerinin Avrupalı ve Belçikalı muhatapları ile özellikle bu dönemdeki temaslarının önemine ve ziyaretimizden duydukları memnuniyete değindiler.

34

55.169183

23.885468

4

Ülkemize yönelik algı olumluya evrildi

4

Mehmet Güneş

"DEİK/Türkiye - Litvanya İş Konseyi"

"Ülkemize yönelik algı olumluya evrildi"

15 Temmuz sonrası, 26 Eylül 2016 tarihindeki ziyaretimize kadar geçen sürede Vilnius Büyükelçimiz Aydan Yamancan ve Vilnius Ticaret Başmüşavirimiz Muhammet Karakaya ile görüşmeler yaparak, ülkemizde yaşanan gelişmeler ile ilgili Litvanya'daki algı ortamına dair istişarede bulunduk. Ziyaretimizde de çeşitli resmi kurum ve kuruluşlarla temasa geçtik. Herhangi bir olumsuz tavır veya önyargı ile karşılaşmadık. Temaslarımızda, 15 Temmuz sonrası Türkiye hakkında olumsuz bir hava oluştuğunu; ancak Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius'ın Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarette, Litvanya'nın Türkiye'nin yanında olduğunu ve süreçte desteklediklerine dair verdikleri olumlu demeçlerin ardından Türkiye'ye yönelik algının olumlu bir tarafa yöneldiğini öğrendik.

29

42.708957

19.380494

4

Karadağ’da girişim ile yapılmak istenen anlaşılıyor

4

Necip Naci Doğru

"DEİK/Türkiye - Karadağ İş Konseyi"

"Karadağ’da girişim ile yapılmak istenen anlaşılıyor"

Menfur 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ben Karadağ'da bulunuyordum. Ertesi günün sabah saatlerinden başlayarak, gerek Karadağ iş çevresinden dost ve tanıdıklarım ile, gerek ise siyasi ve bürokratik çevreden kamu yetkilileri ile görüşmelerde bulundum. Temelde muhataplarıma, ülkemizin, devlet tecrübesi, toplumsal duyarlığımız ve istikrarımıza bağlı olarak bu zor günlerden geçeceğini açıkladım. Tüm bu görüşmelerden edindiğim ortak izlenim, aslında insanların Türkiye'de yaşananlar, darbe kalkışmasıyla yapılmak istenenin farkında olduklarıdır. Türkiye'ye olan güven ekonomik, siyasi ve sosyal alanlarda hiç bir sarsıntıya uğramamış ve olumsuz bir algı meydana gelmemiştir. Temelde dost kaygısı düzeyinde bir yaklaşım içinde olduklarını söyleyebilirim.

19

41.078566

29.010494

4

Fas ziyareti 2015 yılı dünya genelindeki PPP yatırımlarının %40'ını tek başına gerçekleştirmiş olan Türk iş dünyasının, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gücünden hiçbir şey kaybetmeden dayanışma içerisinde yoluna devam ettiğinin gösterilmesi açısından da ayrı bir anlam taşımıştır.

4

Demir İnözü

"DEİK/Türkiye - Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi"

"Fas ziyareti 2015 yılı dünya genelindeki PPP yatırımlarının %40'ını tek başına gerçekleştirmiş olan Türk iş dünyasının, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gücünden hiçbir şey kaybetmeden dayanışma içerisinde yoluna devam ettiğinin gösterilmesi açısından da ayrı bir anlam taşımıştır."

40

23.634501

-102.552784

4

Meksika 16 Temmuz sabahı Türkiye’nin yanında durdu

4

Albert Saydam

"DEİK/Türkiye - Meksika İş Konseyi"

"Meksika 16 Temmuz sabahı Türkiye’nin yanında durdu"

DEİK'in 11 maddelik Acil Eylem Planı kapsamında 20-25 Eylül 2016 tarihlerinde Meksika'nın başkenti Mexico City'yi ziyaret ettik. Türk halkının darbe girişimi karşısındaki güçlü duruşunu ve demokrasiye sahip çıkışını vurgulayarak, Türkiye'deki mevcut yatırım ikliminin olumsuz etkilenmediğini rakamlarla anlattık. Temmuz sürecinde Meksika'yı diğer ülkelerden ayrı bir yere koymalıyız. Sözde dost bildiğimiz ülkeler ‘bekle ve gör' politikası güderken, Meksika Dışişleri Bakanlığı kalkışmayı 16 Temmuz sabahı erken saatlerde kınamış, tereddütsüz Türkiye'nin ve demokrasinin yanında durmuştur. İki ülke arasındaki çok önemli konular var. Onların da ‘konsantrasyonumuzu bozmadan işimize bakalım' yaklaşımımızda bizimle hemfikir olduklarını tespit ettik.

87

4

“Kuveytli işadamları, Türkiye hükümetinin ve demokrasinin yanındalar”

4

İbrahim Ekşi

DEİK/Türkiye-Kuveyt İş Konseyi Başkanı

"“Kuveytli işadamları, Türkiye hükümetinin ve demokrasinin yanındalar” "

24

52.357554

-1.179389

4

İngiltere daha çok yeni yatırımlarla ilgileniyor

4

Remzi Gür

"DEİK/Türkiye - İngiltere İş Konseyi"

"İngiltere daha çok yeni yatırımlarla ilgileniyor"

DEİK/ Türkiye-İngiltere İş Konseyi olarak, Birleşik Krallık'ta gerek sivil toplum örgütleri, gerekse de bürokrasi kanadı ile temaslarımız, yazışmalarımız oldu. 29 Temmuz 2016 tarihinde Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Richard Moore'u ziyaret ettik ve 9 Eylül 2016 tarihinde ise Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci'yle birlikte İngiltere'ye giderek, özel sektör kuruluşları ve temsilcileriyle bir araya geldik. Görüşmelerde herhangi bir önyargı ile karşılaşmadık; bilakis kendileri ile olan bu temaslarımızda konuyla ilgili bilgilendirilmiş olmaktan memnuniyet duyduklarını paylaştılar. İngiltere'de özel sektörün yaşanan bu gelişmeleri ikincil olarak gördüğünü, önümüzdeki dönemde ülkede planlanan yatırımlarla daha da ilgili olduklarını gözlemledik.

60

14.058324

108.277199

4

Sahip oldukları yüzeysel bilgileri yok ettik

4

Mustafa Necati Abacıoğlu

"DEİK/Türkiye Vietnam İş Konseyi"

"Sahip oldukları yüzeysel bilgileri yok ettik"

DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi olarak 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ivedilikle Vietnam Büyükelçiliği ve Vietnam Ticaret Ataşeliği ile irtibata geçtik. Daha sonra Vietnam'ın ticari merkezleri olan Ho Chi Minh ve Dongnai şehirlerine 5-6 Eylül 2016 tarihlerinde bir ziyaret düzenledik. Muhataplarımız 15 Temmuz'dan ziyade Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen terör saldırısı ile ilgili daha fazla bilgiye sahiptiler. 15 Temmuz'da yaşanan olaylar ile ilgili açıklamalarımız ile sahip oldukları yüzeysel bilgiye dayanan duyumları ve dolayısıyla önyargıları yok ettiğimizi, izahatlerimizin oldukça tatmin edici bulunduğunu düşünüyoruz. İleride Türkiye ile yakın çalışmak istemelerini de bunun bir göstergesi olduğunu düşünüyorum.

55

15.866277

100.992519

4

Daha çok terörden endişe ediyorlar

4

Refik Gökçek

"DEİK/Türkiye - Tayland İş Konseyi"

"Daha çok terörden endişe ediyorlar"

İş Konseyi olarak, 1-2 Eylül 2016 tarihlerinde yoğun bir program çerçevesinde görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Ziyaret kapsamında, Tayland Ticaret Bakanlığı,Tayland Ticaret Odası, Tayland Ticaret Kurulu, Tayland Sanayiciler Federasyonu ve Ortak Yabancı Ticaret Odası ile görüşüldü. Bu ziyaretlerde üst düzey yetkilileri ile görüşme fırsatımız oldu. Bu bölgenin yapısı gereği görüştüğümüz herkes bize çok yakın davrandı. Tayland özelinde askeri darbelere alışık bir toplum oldukları için bizim yaşadıklarımızı anlayışla karşılıyorlar. Taylandlı dostlarımız için darbe girişiminden daha çok yaşanan terör saldırıları ve Suriye'deki çatışmalar endişe yaratıyor. Türkiye'yi ziyaret etmek konusunda çekinceleri daha çok terör ile ilgili.

4

41.153332

20.168331

4

Arnavutluk Türkiye’de demokrasiyi destekliyor

4

Mehmet Usta

"DEİK/Türkiye - Arnavutluk İş Konseyi"

"Arnavutluk Türkiye’de demokrasiyi destekliyor"

Ülkemizde 15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişimi sonrası, özel sektör olarak gelişmeleri anlatmak üzere öncelikle e-posta ve telefon yoluyla muhataplarımızla iletişime geçtik. Daha sonra karşı kanattaki muhataplarımızı 1 Eylül 2016 tarihinde ziyaret ettik. Ziyaret kapsamında öncelikle Arnavutluk Ekonomik Kalkınma, Turizm ve Ticaret Bakanı Sayın Milva Ekonomi ve Arnavutluk Yatırım Ajansı Başkanı Genti Beqiri ile görüştük. Muhataplarımız ile yaptığımız görüşmelerde, Arnavutluk'un Türkiye'de demokrasinin üstünlüğünü desteklediğini, Türk ekonomisinin istikrarlı yapısının gözler önüne serildiğini dile getirdiler. Ziyaretlerde Arnavutluk'taki Türk yatırımcılar ise yerel basının yeterince bilgi sahibi olmadığına dikkat çekti.

13

11.825138

42.590275

4

Cibuti her zaman Türkiye’nin yanında

4

Fatih Volkan Kazova

"DEİK/Türkiye - Cibuti İş Konseyi"

"Cibuti her zaman Türkiye’nin yanında"

15 Temmuz akşamı yaşananları birebir takip ederek 16 Temmuz 2016 sabahı 04:00'e kadar bizzat Cibuti Ekonomi Bakanı İlyas Dawaleh ile görüşerek Başkanlık Sarayına bilgi verdik. Devlet Başkanı İsmail Omar, bizzat kendisi yaşan olaylardan üzüntü duyduğunu ve her zaman Türkiye'nin yanında olduğunu belirtti. 16 Temmuz 2016 sabahı yapılan son görüşmede her şeyin kontrol altına alındığını bildirdik. Türkiye'ye destek mesajlarından biri Cibuti Hükümeti tarafından verildi. Cibuti bu konuda her zaman bize destek vermiştir. Eski T.C. Büyükelçimiz Hasan Yavuz, terör örgütüne bağlı okul ve derneklere izin vermemek için elinden geleni yapmıştır

12

42.731595

25.486275

4

Hayatın normal devam ettiğini anlatmaya çalıştık

4

Osman Ak

"DEİK/Türkiye - Bulgaristan İş Konseyi"

"Hayatın normal devam ettiğini anlatmaya çalıştık"

15 Temmuz sonrasında İş Konseyi olarak bir değerlendirme yaptık. Bulgaristan özelinde iki bakış açısının egemen olduğuna karar verdik. Birinci grupta yer alan, ön yargısı olmayan kişilerin bilgilendirilmesi için sadece olayların gerçek yüzünü abartmadan anlatmanın yeterli olacağı düşündük. Bu çerçevede üyelerimiz, kişisel temaslar ile muhataplarımızı bilgilendirdiler.

45

30.371741

69.346851

4

Türk yatırımcılar, Pakistan'ın potansiyelinin farkında

4

Atilla Demir Yerlikaya

"DEİK/Türkiye - Pakistan İş Konseyi"

"Türk yatırımcılar, Pakistan'ın potansiyelinin farkında"

29 Ağustos 2016 - 2 Eylül 2016 tarihleri arasında Pakistan'ın İslamabad ve Lahor kentlerinde çeşitli temaslarda bulunduk. Temaslar kapsamında Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Pakistan Maliye Bakanı İshak Dar ve Pakistan'ın Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ile bir araya gelindi. Türkiye pozitif olarak algılanmakta; ayrıca ülkemizde yaşananlar sonrasında Türkiye'de halkın demokrasiye sahip çıkmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyorlar. Pakistan ile Türkiye arasında 2016 sonuna kadar imzalanması beklenen Serbest TicaretAnlaşması ile iki ülke arasındaki tarihi dostluğun refaha dönüşeceği bir fırsat yakalanacak. Türk yatırımcılar, Pakistan'ınpotansiyelinin artık farkında.

56

38.969719

59.556278

4

Firmalarımızı duyulan güvende olumsuz bir yaklaşım yok

4

Halil Avcı

"DEİK/Türkiye Türkmenistan İş Konseyi"

"Firmalarımızı duyulan güvende olumsuz bir yaklaşım yok"

Daimi tarafsız ülke olan Türkmenistan'ın Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov'un hain darbe girişiminden sonra, Türkiye'de yaşanan olayları takip etme ve ülkedeki durum hakkında ülke yönetimine zamanında bilgi verilmesi konusunda Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı'nı görevlendirmesi, Türkmenistan'da bulunan vatandaşlarımızın insani meselelerin çözümlenmesi hususunda her türlü yardımların sağlanması talimatı çok önemli. Atavatanımızda faaliyet gösteren firmalara duyulan güvende herhangi olumsuz bir yaklaşım yok.

27

41.871940

12.567380

4

Türkiye’nin, farklı bir ülke olamayacağını vurguladılar

4

Burak Vardan

"DEİK/Türkiye - İtalya İş Konseyi"

"Türkiye’nin, farklı bir ülke olamayacağını vurguladılar"

Türkiye'nin yanında olduklarını ve böyle bir durumun kabul edilemez olduğunu açık şekilde ifade ettiler.15 Temmuz sabahı AB aday ülkesi ve NATO üyesi olan Türkiye'nin, 16 Temmuz sabahı farklı bir ülke olamayacağını vurguladılar. Darbe girişimi sonrasında, İtalyan medyasında da sıklıkla dillendirilen insan hakları ve yargıya yönelik eleştirilerin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasına özel bir söylem olmadığını vurguladılar.

23

52.132799

5.295292

4

Uzlaşmacı ortamının takdir edildiğini gördük

4

Murat Özyeğin

"DEİK/Türkiye - Hollanda İş Konseyi"

"Uzlaşmacı ortamının takdir edildiğini gördük"

Kamuoyunu yönlendirme konusunda en büyük katkının Hollandalı Türkiye dostlarından geleceği düşüncesindeyiz.Biz de her fırsatta bize gelen endişelere ilişkin ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü durum nedeniyle OHAL'in gerekli bir süreç olduğunu ancak hiçbir koşulda hukukun üstünlüğünün önüne geçilmediğini, iş dünyasının, ekonominin ve günlük hayatın hiçbir şekilde etkilenmediğini somut örneklerle açıklıyoruz ve Türkiye'ye güven duyulması talebimizi dile getiriyoruz.

10

43.915886

17.679076

4

Türkiye’de yaşananlar tüm İslam alemi için önemli

4

Muzaffer Çilek

"DEİK/Türkiye - Bosna Hersek İş Konseyi"

"Türkiye’de yaşananlar tüm İslam alemi için önemli"

Bosna-Hersek'te bulunan 15 bin muhataba DEİK'in hazırladığı 15 Temmuz iletişim kiti ve DEİK Başkanı Vardan'ın mektubu gönderildi. Bosna-Hersek'e ziyaret programı gerçekleştirildi ve üst düzey ilgili muhataplar yerinde bilgilendirildi. Cumhurbaşkanlık Konseyi Üyesi Bakir Izetbegovic, Bakanlar Kurulu Başkanı Denis Zvizdic, Dış Ticaret ve Ekonomi Bakanı Mirko Sarovic ve Dış Ticaret Odası Yönetim Kurul üyeleri ile görüştük. Görüşleri Türk halkının temel insan hakkı olan demokrasi ve yasalar çerçevesinde seçilmiş iktidarı savunduğuna memnun oldukları, Türkiye'de bu yaşananların sadece Türkiye için değil Bosna Hersek ve tüm İslam alemi için çok önemli olduğu şeklindedir.

11

-14.235004

-51.925280

4

Girişiminin arka planını açık bir şekilde anlattık

4

Mithat Cansız

"DEİK/Türkiye - Brezilya İş Konseyi"

"Girişiminin arka planını açık bir şekilde anlattık"

DEİK/Türkiye-Brezilya İş Konseyi'nin Brezilya tarafında yer alan Sao Paulo Sanayi Federasyonu (FIESP) ve Brezilya Altyapı ve Sermaye Malları Sanayii Derneği'yle görüştük, yerel seyahat acentaları ve basın mensuplarıyla toplantılar düzenledik. 22 Ağustos 2016 tarihinde Büyükelçimiz ile yerel medya temsilcilerine yönelik Sao Paulo Başkonsolosluğu'muzda basın toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıda ülkemizde düzenlenen başarısız darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmelere dair özetle bilgi verdik ve basın mensuplarının sorularını yanıtladık. Türkiye ekonomisi ve iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerine dair sunum yaptık. Basın toplantısına ülkenin ileri gelen gazete ve haber ajansları katıldı.

21

42.315407

43.356892

4

Gürcistan Türk halkına eşsiz bir tutum sergiledi

4

Cemal Yangın

"DEİK/Türkiye - Gürcistan İş Konseyi"

"Gürcistan Türk halkına eşsiz bir tutum sergiledi"

Hain darbe girişimi sonrasında gece olaylar henüz durulmamışken, Gürcistan Cumhurbaşkanı Sayın Giorgi Margvelaşvili'nin Türkiye'de demokratik yollarla seçilen hükümete destek verdiğini ifade eden bir açıklama yapması, olaylardan sadece 4 gün sonra, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili'nin 7 Bakanıyla Ankara'ya gelip Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'na katılarak Türk hükümeti ve halkına destek vermesinin yansımalarını, Gürcistan'da katıldığımız her toplantıda yakından hissettik.

48

45.943161

24.966760

4

Yatırımların devam etmesinden memnunlar

4

Mehmet Fatih Karamancı

"DEİK/Türkiye - Romanya İş Konseyi"

"Yatırımların devam etmesinden memnunlar"

17 Ağustos 2016 tarihinde Romanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Ticaret ve İş Çevresi İlişkileri Bakanı'nın, Türk ve Romen iş dünyası temsilcilerinin ve sektör kuruluşlarının katılımıyla görüşmeler gerçekleştirildi. Romen iş dünyası temsilcileri, yaşanılan olağanüstü durum hakkında Türkiye'den önde gelen STK Başkanlarının Bükreş'e gelerek böyle bir üst düzey ziyaret aracılığıyla Romen kamuoyunu bilgilendirmesinden son derece memnun oldular. Söz konusu ziyaretin Türk iş dünyasının Romanya'ya verdiği önemi gösterdiği vurgulayarak Türk firmalarının yatırımlarının Romanya'da devam etmesinden çok memnun olduklarını dile getirdiler. Türkiye'ye duyulan güven konusunda herhangi bir önyargılı tutum ile karşılaşmadık.

47

51.921584

19.145447

4

Darbe Girişiminden sonraki ilk günlerde darbeyle ilgili net bilgileri olmadığı için net bir tepki veremediler

4

Kemal Tahir Güleryüz

"DEİK/Türkiye - Polonya İş Konseyi"

"Darbe Girişiminden sonraki ilk günlerde darbeyle ilgili net bilgileri olmadığı için net bir tepki veremediler"

Darbe girişimi sonrasında Türkiye- Polonya İş Konseyi olarak 12 Ağustos tarihinde Yürütme Kurulu toplantısı gerçekleştirdik. DEİK Acil Eylem Planı çerçevesinde Polonya'da işbirliği içerisinde bulunduğumuz firmaları Türkiye'deki son gelişmeler hakkında doğru ve etkin bir şekilde bilgilendirdik. Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan Başkanlığında, AK Parti İzmir Milletvekili Sayın Hüseyin Kocabıyık, CHP İstanbul Milletvekili Sayın Sezgin Tanrıkulu, MHP Mersin Milletvekili Sayın Baki Şimşek, Sayın Başkanımız Ömer Cihad Vardan ve sivil toplum kuruluşları Başkanlarının katılımları ile birlikte 16 Ağustos 2016 tarihinde Polonya'ya bir ziyaret gerçekleştirdik. Polonyalı önemli işadamlarının katıldığı "Üst Düzey İşadamları Toplantısı'' nda Sayın Bakanımız; darbe girişimi hakkında katılımcılara bilgi vermiş, Türkiye ve Polonya arasındaki ilişkilerin önemine değinmiş ve Türkiye'nin yatırım ve üretim açısından önemli fırsatlar sunmaya devam edeceğini belirterek, Polonyalı iş adamlarını yatırım ortamını yerinde görmeleri için Türkiye'ye davet etmiştir.

42

-20.345176

57.550968

4

Bu girişimi anlamakta zorluk çekiyorlar

4

Ömer Hakan Baki

"DEİK/Türkiye - Morityus İş Konseyi"

"Bu girişimi anlamakta zorluk çekiyorlar"

İlk etapta ilgili muhataplarımız ile temasa geçip konu hakkında kendilerine sözlü olarak bilgi verdik. Sonrasında bir ekip oluşturup Morityus'a bir seyahat organize ettik. Bu organizasyona, Türkiye'nin bağlı olduğu Morityus'un Berlin Büyükelçisini ve Türkiye'nin Madagaskar Büyükelçisini de davet ettik. 16-23 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirmiş olduğumuz bu seyahatte karşı kanada ve tüm resmi ve özel kurumlara, Türkiye'de yaşanan darbe girişimi ile ilgili olarak hem diplomatik, hem de iş dünyası olarak aydınlatıcı ve bilgi kirliliğini ortadan kaldırıcı faaliyetlerde bulunduk. Darbe girişimi ile ilgili büyük üzüntü duyduklarını ve demokratik bir ülkede yaşanan bu girişimi anlamakta zorluk çektiklerini söylediler.

39

3.879155

102.005310

4

Malezyalılar Türkiye’de yaşananları bilmiyor

4

Süheyla Çebi Karahan

"DEİK/Türkiye - Malezya İş Konseyi"

"Malezyalılar Türkiye’de yaşananları bilmiyor"

DEİK Acil Eylem Planı kapsamında 16-19 Ağustos 2016 tarihlerinde Kuala Lumpur'a bir ziyaret gerçekleştirdim. Ziyaret kapsamında Malezya Uluslararası Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Malezya'nın önde gelen pek çok sivil toplum kuruluşlarıyla ve devlet televizyon kanalı aracılığı ile televizyonlarla toplantılar gerçekleştirildi. Malezya Türkiye'ye destek veren bir ülke olmasına rağmen ana dili İngilizce ve Türkiye ile ilgili haberleri uluslararası kanallarından izliyorlar. Görüşmelerde, birçok kişinin Türkiye'deki seyahat programlarını iptal ettiklerini öğrendim. Bu kalkışmanın ordu içerisindeki küçük bir grup tarafından yapıldığını bilmiyorlar. Genel kanı, baskıcı rejime karşı ordunun bir darbe girişiminde bulunulduğu yönünde.

54

38.857751

71.277677

4

Tacikistan, Türkiye’nin yaşadıklarını çok iyi anlıyor

4

Mahmut Er

"DEİK/Türkiye - Tacikistan İş Konseyi"

"Tacikistan, Türkiye’nin yaşadıklarını çok iyi anlıyor"

DEİK/Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin 15-17 Ağustos 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen Duşanbe ziyaretinde İş Konseyi Eşbaşkanı ve Tacikistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şarif Said ile bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantıda Türkiye'nin karşılaştığı darbe girişiminin ardından ülkemizde herhangi bir toplumsal ve ekonomik çöküşün yaşanmadığı anlatıldı. Tacikistan 1992-1997 yılları arasında bir iç savaş yaşadığı için, Türkiye'nin nasıl bir tehlikenin felaketin ucundan döndüğünü daha iyi anlıyorlar ve görüştüğümüz tüm yetkililer bunu ifade ettiler. Tacik yetkililer Türk halkının ülkesini korumak için canları pahasına topyekun gösterdiği vatanseverliği takdir ettiklerini belirttiler.

1

38.907192

-77.036871

4

Türkiye’nin algısını düzeltmeye çalışıyoruz

4

Kamil Ekim Alptekin

"DEİK/Türkiye - ABD İş Konseyi"

"Türkiye’nin algısını düzeltmeye çalışıyoruz"

Türkiye-ABD İş Konseyi üyeleri olarak 11-17 Ağustos 2016 tarihlerinde ABD'ye gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, Amerikan Kongresi, Beyaz Saray, Ticaret Bakanlığı, Ticaret Odaları, basın kuruluşları ve düşünce kuruluşları ile görüşülerek, Türkiye'deki gelişmeler ve gerçekler anlatılmış; Türkiye yatırım ortamının güçlü şekilde devam ettiği aktarıldı. Yaptığımız görüşmelerde köklü ABD şirketleri, Türkiye'den vazgeçmeyeceklerini bildirdiler. Darbe girişiminin, KOBİ düzeyindeki firmaların Türkiye ile ilgili ticaret ve yatırım planlarını olumsuz etkilendiğini somut verilerle üzülerek tespit ettik. Bu algıyı düzeltmek ve güven ortamını gecikmeksizin tazelemek üzere eylem planlarımızı sürdürmekteyiz.    

14

56.263003

9.502305

4

Anlatımlarımız Türkiye’ye olan bakışı değiştirdi

4

Hasan Alper Önoğlu

"DEİK/Türkiye - Danimarka İş Konseyi"

"Anlatımlarımız Türkiye’ye olan bakışı değiştirdi"

DEİK/ Türkiye-Danimarka İş Konseyiolarak darbe teşebbüsü konusundaki ilk kararımız Danimarkalı muhataplarımızla saydam bir iletişimin kurulmasını sağlamak, onlarla etkin bilgi paylaşımında bulunmaktı. 18 Temmuz 2016 tarihinden itibaren başta dönemin Danimarka Büyükelçisi Ruben Matsen ve İstanbul Başkonsolosu Jesper Kamp ile yoğun bilgi paylaşımı içerisinde bulunduk. 11 Ağustos 2016 tarihinde Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci başkanlığında, Türk iş dünyasının önde gelen temsilcilerinden oluşan bir heyet ile Danimarka'yı ziyaret ettik. Danimarka'da özellikle FETÖ etkisindeki basının yanlı yayınları sebebiyle Türkiye hakkında endişeler vardı. Özellikle demokrasinin zarar gördüğü yönünde yanlış bir algı vardı. Bu yanlış algıyı çok olumlu yönde değiştirdiğimizi düşünüyorum.

17

-0.789275

113.921327

4

Yurtdışından çıkan çatlak sesler zayıflayacak

4

Emin Hitay

"DEİK/Türkiye - Endonezya İş Konseyi"

"Yurtdışından çıkan çatlak sesler zayıflayacak"

Ben ve arkadaşlarım her yaptığımız toplantıda konunun gerçek detaylarını aktarıyoruz. Zaten biz konuyu açmadan ilk onlar soruyorlar. İlk izlenimim; görüştüğümüz kişiler içinde bazıları, FETÖ'yu öne süren tüm mecraların sosyal medya, basın-yayın organlarının manipülasyonu ile yanlış fikir ve düşüncelere kapılmış olmaları. Görüşmelerin sonunda tümü gerçeği öğrendiler ve ikna oldular. Endonezya'da yerel kurumlar dışında IFC, IDB, JICCA, ADB gibi uluslararası kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirdik. Onlara da gerekli mesajları aktardık. Yüz yüze görüşmenin, karşılıklı konuşmanın en etkin yöntem olduğuna inanıyorum. Böylelikle özellikle yurtdışından çıkan çatlak sesler giderek zayıflayacak ve yandaş bulamayacaktır.

16

-1.831239

-78.183406

4

Türkiye eskisi gibi güvenli ve kazançlı bir ülke

4

Yüksel Yıldırım

"DEİK/Türkiye - Ekvador İş Konseyi"

"Türkiye eskisi gibi güvenli ve kazançlı bir ülke"

Türkiye-Ekvador İş Konseyi, 8-10 Ağustos 2016 tarihlerinde Ekvador'un Machala şehrine resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret esnasında, Puerto Bolívar Limanı işletme hakkı devir sözleşmesinin imza töreni, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa'nın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Walter Solis, Eyalet Valisi Esteban Quirola ve çok sayıda iş adamının da olduğu törene yaklaşık 1500 kişi katıldı. Burada yaptığımız konuşmada, halkının darbe karşısındaki dayanışmasını vurgulayarak Türkiye'deki mevcut yatırım ve sosyal iklimin eskisi gibi güvenli ve kazançlı olduğu belirtildi. Devlet Başkanı Rafael Correa Türkiye'nin yanında olduklarını kaydettik.

59

30.745967

36.595459

4

Türk halkının gösterdiği dirayete hayranlar

4

Ruhsar Pekcan

"DEİK/Türkiye - Ürdün İş Konseyi"

"Türk halkının gösterdiği dirayete hayranlar"

Telefon görüşmelerinin ardından öncelikle DEİK yönetimi tarafından hazırlanmış olan bilgilendirme notunu, hem karşı kanat Başkanımıza, hem de iş yapmış ya da yapmakta olduğumuz firmalara ve iletişimde bulunduğumuz sivil toplum örgütlerine ilettik. 8-10 Ağustos 2016 tarihinde Ürdün'e gerçekleştirdiğimiz ziyaret çerçevesinde, Ürdün Başbakanı ve danışmanları ile ülkenin Ulaştırma Bakanı, Merkez Bankası Başkanı ve Ürdün Arap İşadamları Federasyonu ile görüşmeler yaptı. Çok üst düzey kabul ve ilgi gördük. Kesinlikle bir önyargı söz konusu değildi; sadece Türk halkının göstermiş olduğu kararlılık ve dirayete hayranlık söz konusuydu. Üst düzey görüşmelerimizde ise iki ülke arasındaki ilişkilerin ve ticaret hacminin artırılması görüşüldü.

44

9.081999

8.675277

4

Türkiye’nin demokrasisi için verdiği kahramanca tepki takdir edilmiş ve Nijerya’nın Türkiye’nin yaında olunduğu mesajı verilmiştir.

4

Hakan Özel

"DEİK/Türkiye - Nijerya İş Konseyi"

"Türkiye’nin demokrasisi için verdiği kahramanca tepki takdir edilmiş ve Nijerya’nın Türkiye’nin yaında olunduğu mesajı verilmiştir."

DEİK/Türkiye-Nijerya İş Konseyi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası karşı kanat kuruluşu NACCIMA ile biraraya gelmiş ve 44 üyesine DEİK tarafından hazırlanmış mektup iletilmiştir. Ülkede özel şirketlerle yapılan görüşmelerde, Türkiye'nin demokrasisi için verdiği kahramanca tepki takdir edilmiş ve Nijerya'nın Türkiye'nin yaında olunduğu mesajı verilmiştir. Türkiyede ticaretin normal olarak devam ettiği ve sorun olmadığı anlatılmıştır. Bu söylemimize büyük destek verilmiş ve bizlere duydukları güveni göstermek adına 7-14 Ağustos 2016 tarihleri arasında 24 kişilik Nijeryalı bir alım heyeti ile İstanbul'u ziyaret etmişlerdir. Gelen grup yaklasık 500.000 ABD Dolar tutarında malzeme alıp tekrar ülkelerine dönmüşlerdir. Nijeryada yerleşik Türk firmaları kötü etkilenmemiştir, aksine kendilerine destek vardır. Şubat 2017'nin son çeyreğinde NACCIMA'nın üye ticaret odalarının düzenleyeceği toplantılarda, darbe girişimi, örgüt ile ilgili tüm gerçekler ve Türkiye'nin eskisinden daha kararlı bir şekilde yoluna devam ettiği, Nijerya iş dünyasına anlatılacaktır. 

8

53.709807

27.953389

4

Gerek İş Konseyi, gerekse diğer kurum ve kuruluşların yaptığı çalışmalar sonucu iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin olumlu seyrini koruması ve Belarus firmalarının Türkiye’de üretim yapmak için girişimlerini sürdürmesi sevindiricidir.

4

Sefa Gömdeniz

"DEİK/Türkiye - Belarus İş Konseyi"

"Gerek İş Konseyi, gerekse diğer kurum ve kuruluşların yaptığı çalışmalar sonucu iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin olumlu seyrini koruması ve Belarus firmalarının Türkiye’de üretim yapmak için girişimlerini sürdürmesi sevindiricidir."

6

40.504272

48.128357

4

Azerbaycan’da kahramanlık hikayesi olarak görüyor

4

Selçuk Akat

"DEİK/Türkiye - Azerbaycan İş Konseyi"

"Azerbaycan’da kahramanlık hikayesi olarak görüyor"

Büyükelçimizin aktif destekleri ile 4 – 6 Ağustos 2016 tarihlerinde Azerbaycan'a bir ziyaret gerçekleştirdik. Başbakan Yardımcısı Şerifov görüşmemizde, olaylar sırasında hayatını kaybedenler ve yaralananlarla ilgili üzüntülerini dile getirerek, Türkiye'nin ne kadar güçlü bir devlet olduğunu bir daha dünyaya gösterdiğini, Türk halkının demokrasiye sahip çıkarak geçmiş tarihinde olduğu gibi yine bir kahramanlık destanı yazdığını ifade etti. Azerbaycan Hükümeti olarak her alanda Türkiye'nin ihtiyacı olan her şeyin kendileri için öncelik teşkil ettiği hususunu vurguladı. İş Konseyi olarak Azerbaycan Yatırım Forumu ve Türkiye'de yapılması öngörülen Beşinci Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan İş Formunu düzenleyeceğiz.

51

44.013925

21.005656

4

Sırbistan’da Türkiye ile ilgili bir olumsuz algı yok

4

Aleksandar Medjedovic

"DEİK/Türkiye - Sırbistan İş Konseyi"

"Sırbistan’da Türkiye ile ilgili bir olumsuz algı yok"

İş Konseyi Başkanı olarak, 15 Temmuz günü ve izleyen haftası bir iş seyahati sebebiyle Sırbistan'daydım. Bu sayede, İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşumuz Sırbistan Ticaret Odası, Sırbistan Ekonomi Bakanlığı, Ulusal Yatırım Ajansı ve diğer muhatap kuruluşlarla doğrudan temasa geçme fırsatım oldu. İlk 24 saat içinde, Sırbistan kamuoyu Türkiye'de yaşananları ilgiyle takip etti, Türkiye'de her şey normale dönmeye başladığında ilgi farklı gündem konularına kaydı. İş dünyası daha sonra da herhangi bir endişe dile getirmedi, bu tutumlarının altında yatan sebep, Sırbistan'da Türkiye ekonomisine olan güçlü bir inancın varlığıdır. Sırbistan iş dünyası, Türkiye ile işlerini yapmaya devam ediyor ve faaliyetlerini

49

-1.940278

29.873888

4

Türkiye’de Demokrasinin Güçlenmesini Desteklediklerini, Ticari Canlılık için İstikrar, Barış ve Huzurun Şart Olduğunu Ortak Görüş Olarak Belirttiler

4

İbrahim Özen

"DEİK/Türkiye - Ruanda İş Konseyi"

"Türkiye’de Demokrasinin Güçlenmesini Desteklediklerini, Ticari Canlılık için İstikrar, Barış ve Huzurun Şart Olduğunu Ortak Görüş Olarak Belirttiler"

Ruanda'nın kamu ve özel sektörünü temsil eden kurum ve kuruluslar ile toplantılar gerçeklestirdik. 15 Temmuz sonrası yasanan gelişmeleri aktardık, bu konuda bilgi kirliliği olduğunu belirterek Türkiye'de yatırım atmosferinin güçlü bir sekilde devam ettiğini, Türk şirketlerinin, yabancı ortaklıkların, yabancı sermayeli sirketlerin ve finans kuruluşlarının tüm faaliyetlerini sürdürdüklerini, Türkiye'de demokrasinin eskisinden daha da kuvvetli olduğunu dile getirdik. Görüstüğümüz Karşı Kanat Kuruluşumuz ve Bakan düzeyindeki yetkililer 15 Temmuz girişimi hakkında çok üzüntü duyduklarını ve demokratik bir ülkede yapılan bu girisimi anlamakta zorluk çektiklerini ifade ettiler. Türkiye'de demokrasinin güçlenmesini desteklediklerini, ticari canlılık için istikrar, barış ve huzurun şart olduğunu ortak görüş olarak belirttiler. İş Konseyi Başkanı olarak, işbirliği olanaklarını araştırmak, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamak için Türk ve Ruandalı firmaların karsılıklı ziyaretlerini artırmaları gerektiğine inanıyoruz.

18

58.595272

25.013607

4

Terör örgütünü bizden duydular

4

Ali Galip İlter

"DEİK/Türkiye - Estonya İş Konseyi"

"Terör örgütünü bizden duydular"

Öncelikle Estonya'nın Ankara Büyükelçisi Marin Mottus ile bir araya gelerek bir görüşme gerçekleştirdik. Kendisi, Estonya Cumhurbaşkanı Toomas İlves'in Türkiye'deki parlamenter sisteme ve seçilmiş hükümete desteklerini ilk açıklayan liderlerden biri olduğunu ifade etti. Soruşturmaların hukuk düzeni içinde yürütülmesinin noluşacak algı açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Daha sonra Estonya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mait Palts'ı, Enterprise Estonia Başkanı Hanno Tomberg'i ve Cumhurbaşkanı İlves'in think tank grubundan Daniel Vaarik'i ziyaret ettik. Darbe girişimi ve toplumun buna karşı mücadelesi konusunda bilgi verdik. Demokrasi mücadelesini büyük takdirle izlediklerini ifade ettiler. Herhangi bir önyargı gözlemlemedim.

52

46.151241

14.995463

4

Tedbirlerin hızla alınmasını takdirle karşılıyorlar

4

Zahit Sağlık

"DEİK/Türkiye - Slovenya İş Konseyi"

"Tedbirlerin hızla alınmasını takdirle karşılıyorlar"

15 Temmuz darbe girişimini anlatmak için Slovenya'ya ivedi bir seyahat gerçekleştirdim. Seyahatte öncelikle, DEİK/Türkiye- Slovenya İş Konseyi Eş Başkanı Sayın Zeljko Puljic ve Slovenya Ticaret Odası Temsilcisi Sayın Ante Milevoj ile Maribor Ticaret Odası Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret ettim. Ziyarette kendilerine, darbe girişimi hakkında bilgi verdim. Slovenler, Türkiye'de bir iç savaş yaşandığını ve tehlikesinin henüz geçmediğini düşünmektedir. Bu görüşlerin de kısa ve orta dönemde ülkemiz turizmine ciddi zararlar vereceği görüşündeyim. Bu çerçevede, ülkemize karşı bu tip ön yargıları ortadan kaldırabilmek ve Sloven halkını doğru bilgilendirebilmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirdik.

43

-16.894573

35.540771

4

İlk harekete geçen İş Konseylerinden biriyiz

4

Erhan Barutoğlu

"DEİK/Türkiye - Mozambik İş Konseyi"

"İlk harekete geçen İş Konseylerinden biriyiz"

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında karşı kanat kuruluşu CTA'nın Başkan ve Başkan Yardımcısı ile 18 ve 20 Temmuz 2016 tarihlerinde temasa geçilerek bilgi verilmiş; 20 Temmuz 2016 tarihinde ise resmi yazı ile temas kurulmuştur. 11 maddelik Acil Eylem Planı kapsamında, belki de ilk harekete geçen İş Konseylerinden birisi olarak 27 Temmuz 2016 tarihinde Mozambik'in başkenti Maputo'yu ziyaret ettik. Ziyaretimiz çerçevesinde ivedilikle, önceden temasta olunan kişiler ile birebir görüşmeler yapılarak Türkiye'deki gelişmeler ve gerçekleri anlattık. Mozambik'te temas ettiğimiz istisnasız tüm kesimler, olayı kınadılar ve Türkiye'ye olan desteklerini vurguladılar. Bu desteğin giderek arttığını gözlemlemekteyiz.

50

14.471167

-14.440155

4

Türk halkının mücadelesini takdirle karşılıyorlar

4

İhsan Şahin

"DEİK/Türkiye - Senegal İş Konseyi"

"Türk halkının mücadelesini takdirle karşılıyorlar"

25 Temmuz 2016 tarihinde Senegal Büyükelçiliği Ekonomi Ofisi Başkanı Cheikh Diallo ve Büyükelçilik Ticaret Müsteşarı Moustapha Sokhna Diop ile bir araya geldik. Darbe girişimi sonrası hükümetin başarılı bir kriz yönetimi yaparak ekonomik ve toplumsal spekülasyon yapılmasına fırsat vermediğini, ulusal ve uluslararası piyasalarda işleyişin aynen devam ettiğini vurguladık. Sonrasında çok sayıda üst düzey yönetici ile görüşmelerimiz oldu. Gerek Bakan düzeyindeki görüşmelerde, gerek ise diğer kurumlarla yapılan görüşmelerde,Senegal'de darbe girişiminin Türkiye'deki vatandaşlarımız kadar yakından takip edildiğini, Türk halkının mücadelesini büyük takdirle karşıladıklarını gördük. Türkiye'yi örnek aldıklarını belirttiler.

58

41.078566

29.010494

4

Türk milletinin dayanışmasını takdirle karşılıyorlar

4

Demir İnözü

"DEİK/Türkiye Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi"

"Türk milletinin dayanışmasını takdirle karşılıyorlar"

DEİK Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi, sektörel bir İş Konseyi ve üyelerimiz çeşitli yurtdışı projelerde teknik müşavirlik hizmetleri veriyorlar. 25 Temmuz 2016-2 Ağustos 2016 tarihleri arasında, Kazakistan'ın Almata ve Kırgızistan'ın Bişkek şehirlerindeydik. Bu iki ülkede de işbirliği yaptığımız kişilerle yaptığım görüşmelerde, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasıyla ilgili sorular yöneltildi. Bu hain darbe girişimine karşı tüm millet, hükümet ve siyasi partiler olarak el ele verdiğimizi ve bu kalkışmanın üstesinden geldiğimizi, demokrasimizin ayakta durduğunu, ekonomimizin sağlam olduğunu, iş dünyamız açısından sorun olmadığını anlattım. Görüşmelerimizde önyargılı ve olumsuz bir tavırla karşılaşmadım.

25

53.415156

-8.243362

4

İş hayatı duraksama olmadan devam ediyor

4

Mehmet Hakan Karaalioğlu

"DEİK/Türkiye - İrlanda İş Konseyi"

"İş hayatı duraksama olmadan devam ediyor"

15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından İrlanda'nın Türkiye Büyükelçisi Sayın Brendan Ward ile görüşülerek kendisine Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü bir ülke olduğu ve bu krizi de atlatacağını anlattık. Ardından DEİK Türk-İrlanda İş Konseyi olarak, İrlanda tarafı Başkanı Jonathan Ryan'a, DEİK Başkanı Sayın Ömer Cihad Vardan'dan gelen mesaj gönderildi. DEİK Eğitim İş Konseyi ile bir toplantı düzenlendik ve bu toplantıya Enterprise Ireland Direktörü ve DEİK/Türk İrlanda İş Konseyi Eş Başkanı Sayın Jonathan Ryan ve ekibi katıldı. Kendilerine gelişmeler ve sonrasında yaşananlar anlatılınca, Türkiye'nin ne derece ciddi bir olayla karşı karşıya kaldığını anlamış oldular ve Türk halkını takdir ettiler.

37

47.159909

19.504670

4

Görüşmelerde 1 milyar dolarlık ek yatırım kararı aldık

4

Adnan Polat

"DEİK/Türkiye - Macaristan İş Konseyi"

"Görüşmelerde 1 milyar dolarlık ek yatırım kararı aldık"

DEİK/Türkiye-Macaristan İş Konseyi olarak yabancı yatırımcı ve devlet adamları nezdinde Macaristan'da bazı temaslarda bulunduk. Bu çerçevede, darbe teşebbüsünün ertesi haftasında Paris'te aynı zamanda ortaklarımız olan Électricité de France ve PSP Investments ile bir toplantı düzenlenmiştir. Türkiye'nin demokrasinin daha kuvvetli olduğu ve yatırım ortamının dünden daha iyi ve uygun olduğu defaten ifade edilmiştir. Bilgilendirmemiz ve yoğun çabalarımız ortaklarımız tarafından takdir edilmiş olmalı ki bürokraside yaşanan bazı sıkıntıların aşılması durumunda, ortaklarımızla birlikte rüzgar enerjisinden elektrik üretimi konusunda şu ana kadar yaptığımız yatırımlara ek olarak 1 milyar ABD Doları yatırım yapılması konusunda mutabık kalınmıştır.

22

45.100000

15.200000

4

Doğru bilgiyi bizden almalarını sağladık

4

Burak Baykan

"DEİK/Türkiye - Hırvatistan İş Konseyi"

"Doğru bilgiyi bizden almalarını sağladık"

DEİK/Türkiye-Hırvatistan İş Konseyi Başkanı olarak, sorumlu olduğum ülkede yaşayan ender Konsey Başkanlarından biriyim. Bu nedenle sürecin tamamını Hırvatistan'dan takip etme şansım oldu. Olayın hemen ardından eylem planının hazırlanmasından da önce, karşı kanadımız olan Hırvatistan Ticaret Odası'nı, 24 Temmuz 2016 tarihinde Ticaret Müşaviri Ebru Arısoy ile beraber ziyaret ettim. Toplantıda Hırvatistan Ticaret Odası Türkiye Masası Başkanı Dr. Zlatan Frohlic hazır bulundu. İlk etapta Hırvat tarafında bir endişenin olduğunu hissettik. Batı medyasının da etkisiyle, 15 Temmuz'un belirli çevreler tarafından farklı yorumlandığına da şahit olduk. Bizler de bu süreçte, iş dünyasını doğru bilgilerle yönlendirmeye çalıştık.

26

31.044454

34.855381

4

Yanlış bilgilendirilenler olduğunu gördük

4

Hasan Akçakayalıoğlu

"DEİK/Türkiye - İsrail İş Konseyi"

"Yanlış bilgilendirilenler olduğunu gördük"

Öncelikle, Israil'de muhatap kuruluslarımıza Türkiye'de yasanan olaylarla ilgili bir mektup yazdık. Ayrıca karsı kanat kuruluslarından MAI ve Israil-Türkiye Is Konseyi ile dogrudan görüsmeler yaptık. Bu faaliyetlerin yanı sıra Temmuz ayında Israil'i ziyaret ettik. Is camiasından üst düzey yöneticilerle görüsüp, bilgilendirme yaptık. Agustos ayında Istanbul Baskonsolosu ile yemekli toplantı düzenledik. Daha detaylı bilgilendirme yaparak, DEIK'in aktardıgı ve benimsenen temel mesajları verdik. Genelde is dünyasının özellikle basının yanlıs bilgilendirmesi sebebiyle yanlıs kirlere sahip oldugunu gördük. Muhataplarımızla bunun düzeltilmesi hususlarını görüstük ve hala buna çalısıyoruz.