T.C. Başbakanı Sn. Recep Tayip Erdoğan’ın Resmi Ziyareti Vesilesiyle Mısır’a Düzenlenen İşadamı Heyet Ziyareti

T.C. Başbakanı Sn. Recep Tayip Erdoğan’ın Resmi Ziyareti Vesilesiyle Mısır’a Düzenlenen İşadamı Heyet Ziyareti, 12-14 Eylül 2011

 

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın beraberinde Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ile resmi ve özel sektör temsilcilerinden oluşan bir heyet ile 12-14 Eylül 2011 tarihleri arasında Mısır’ın başkenti Kahire’ye gerçekleştirdiği ziyaret ile eşzamanlı olarak, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinasyonunda, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) organizasyonunda Mısır Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti Programı düzenlendi.

 

Söz konusu heyette TİM Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi, DEİK / Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Sayın Gökhan Murat Kalsın, TUSKON Başkan Yardımcısı Sayın İsmail Hakkı Kısacık, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Sayın Ahmet Kahraman, Ankara Sanayi Odası Başkanı Sayın Nurettin Özdebir, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Şerafettin Aşut, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Sayın Atilla Sümer ile resmi ve özel sektör temsilcileri ve 115 işadamı yer aldı.

 

Heyet ilk olarak 12 Eylül 2011 Pazartesi 19:00’da Mısır Büyükelçisi Sn. Hüseyin Avni Botsalı tarafından Büyükelçilik rezidansında verilen resepsiyona katıldı.

 

13 Eylül 2011 Salı günü 9:30-12:00 saatleri arasında Semiramis Intercontinental’de düzenlenen Türk İşadamlarına yönelik bilgilendirme toplantısında T.C. Kahire Ticaret Müşaviri Sayın Gökmen Şahin, TÜMİAD Başkanı Sayın Zeki Ekinci, EBA Temsilcisi Sayın Ehab Akl, Mısır Yatırım Ajansı (GAFI) tarafından Mısır’daki iş ortamı ile ikili ekonomik ve ticari ilişkilere ilişkin sunumlar yapıldı. Aynı gün öğleden sonra Sayın Başbakan Türk heyetinin kısıtlı katılımıyla Opera binasında Mısır halkına seslenirken akşam Four Seasons otelde Mısır’ın önde gelen siyasi parti ve özel sektör temsilcilerine yine kısıtlı bir akşam yemeği verildi.

 

14 Eylül 2011 Çarşamba günü 09:30’da Semiramis Otel’de başlayan ikili iş görüşmelerinin ardından, 11:00’da Mısır İmar Bakanlığı, Mısır Hükümeti Kırsal Kalkınma Bakanlığı, Mısır Müteahhitlik ve İhracat Konseyi ile Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkan Yardımcısı Sayın Hamdi Aydın’ın katılımıyla Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Paneli; 13:00’da ise Mısır-Türk İş Konseyi Başkanı Sayın Adel Lamei moderatörlüğünde, Kadmar Denizclik’den Medhat El Kady, Mısır Serbest Bölgeler ve Yatırım Kurulu Başkanı Sayın Ossama Saleh, Polaris Park Ortağı Sayın Tunç Özkan, Dr. Adel Gazarin, Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sayın Zuhal Mansfield, TİM Mısır Ülke Masası Koordinatörü Sayın İsmail Hakkı Kısacık, OAİB Koordinatör Başkanı Sayın Ahmet Kahraman ve Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Sayın Salih Çiçek’in katılımıyla Türkiye-Mısır İkili İşbirliği İmkanları Paneli düzenlendi.

 

Panellerin ardından 15:00’da Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Onuruna Semiramis Otel’de verilen öğle yemeğinde EBA Başkanı Sayın Hussein Sabbour, TİM Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi, Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Sayın Mahmoud Eisa, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Mısır Başbakanı Sayın Essam Sharaf ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan hitapta bulundu.

 

Söz konusu çalışma yemeğinde iki ülke Başbakanı tarafından  Türkiye ile Mısır arasında mevcut 1,5 milyar dolar olan yatırım ilişkilerinin 5 milyar dolara, ticaret hacminin ise iki yıl içinde 3 milyar dolardan 5 milyar dolara, 4 yıl içinde ise toplam 10 milyar dolara çıkarılması hedefi konuldu. Türkiye ve Mısır’ın müteahhitlik sektörü başta olmak üzere 3. ülkelerde işbirliği yapmasının öneminin altı çizilirken ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi önündeki en büyük engellerden biri olarak gösterilen vizelerin Mısır’da yapılacak seçimlerin akabinde kaldırılmasına yönelik girişimlerde bulunulacağı dile getirildi. Ekim ayı içinde iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasına tarım ürünlerinin de dahil edilmesi yönünde müzakereler yapılacağı belirtilirken LİMAK’ın Kahire uluslararası havalimanının geliştirilmesine ilişkin üstlendiği projenin öneminin altı çizildi.

Yazdır Arkadaşıma Gönder