• TÜRKİYE - SURİYE İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - SURİYE İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2000
Türk Tarafı Başkanı: Sait Kılıç
Firma ve Ünvanı: Sırnak Depolama ve Dağıtım Hizmetleri Nakliyat A.Ş. / Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluş:
Karşı Kanat Başkanı:
Firma ve Ünvanı:  

Türkiye ve Suriye arasında iyileşen siyasi ilişkilere paralel olarak 2001 yılında DEİK çatısı altında DEİK/Türkiye-Suriye İş Konseyi kurulmuştur. Bu dönemde İş Konseyi, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesi yönünde lokomotif rol üstlenmiş, karşılıklı olarak bir çok ticaret ve yatırım heyet ziyareti düzenlenmiştir. Yine aynı dönemde Türk firmaları açısından keşfedilmemiş bir pazar konumunda olan Suriye pazarına girmek isteyen firmalara öncülük etmiştir. İş Konseyi'nin temel amacı, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek ve yeni işbirliği fırsatlarının somut projelere dönüşmesi yönünde faaliyet göstermektir.

DEİK/Türkiye-Suriye İş Konseyi, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanması için iki ülke özel sektörleri ve devlet mercileri nezdinde çalışmalar yapmıştır. Kapalı ekonomiden serbest pazar ekonomisine geçiş sürecinde olan Suriye'ye, İş Konseyi olarak, Türk iş çevreleri açısından engel teşkil eden sorunlar tespit edilerek, Suriye tarafına öneriler sunulmuş ve bir çok engelin kaldırılmasında öncülük etmiştir. Bununla beraber 2011 yılından beri Suriye'de devam eden iç savaş sebebiyle DEİK/Türkiye-Suriye İş Konseyi çalışmalarını, Türkiye'de faaliyet göstermekte olan Suriyeli iş adamları üzerinde yoğunlaştırmış olup, yaşadıkları problemlere çözüm bulmak amacıyla etkinlikler ve görüşmeler gerçekleştirmektedir.

İletişim

Suzan Cailliau
İş Konseyi Bölge Direktörü
Tel: + 90 212 339 50 21
E-posta: scailliau@deik.org.tr

Akın Diblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adiblan@deik.org.tr

Aziz Toprak
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 29
E-posta: atoprak@deik.org.tr

Muhammed Ammash 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 43
E-posta: mammash@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Sait Kılıç

Başkan

Sırnak Depolama ve Dağitim Hizm. Nak. A.Ş.

Osman Nuri Önügören

Başkan Yardımcısı

Mon Danışmanlık İnşaat Yatırım A.Ş.

Sıddık Önlen

Başkan Yardımcısı

Hatboru Plastik Boru Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Bilal Kanter

Üye

Rad Ecza Deposu Tıbbi Koz. Ür. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Bilal İleri

Üye

Midyat Patlayıcı Maddeler San. ve Tic. A.Ş.

Hassan Shaheen

Üye

Shaheen Grup Kağıtçılık İth. İhr. Ltd. Şti.

Levent Şenol Metinoğlu

Üye

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

Muammer Ceylan

Üye

Ceylan İnşaat Eğitim Kurumları Tur. Tic. ve San. Ltd. Şti.

Mustafa Sabbagh

Üye

Ekosmart Yönetim Danışmanlığı ve Teknoloji A.Ş.

Yasin Dandan

Üye

Er Konut İnş. Taahhüt İnş. Malz. Nakliye ve Maden Tic. ve San. A.Ş.

Yayınlar

SURİYE ÜLKE BÜLTENİ 2017
Suriye Ülke Bülteni 2014

İlgili Dokümanlar

Suriye Ülke Bülteni Mart 2013

İlgili Dokümanlar

Suriye Ülke Bülteni Mart 2013

İlgili Dokümanlar

Suriye Ülke Bülteni Ağustos 2012

Raporlar

TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİ İŞ İNSANLARI İLE TOPLANTI RAPORU

Etkinlikler

SURİYELİ İŞ İNSANLARININ TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKILARI KONULU TOPLANTI , 04.10.2017

SURİYELİ İŞ İNSANLARININ TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKILARI KONULU TOPLANTI, 4 EKİM 2017, İSTANBUL

ABD Başkonsolosluğu'nun 4 Ekim 2017 tarihinde düzenlediği "Suriyeli Girişimcilerin Türkiye Ekonomisine Katkıları" konulu toplantıya DEİK'i temsilen Orta doğu ve Körfez Bölgesi Koordinatörü Suzan Cailliau katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Istanbul'un ABD Başkonsolosu Jennifer Davis yaptıktan sonra, ABD merkezli araştırma kuruluşu "Building Markets " temsilcisi tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

Sunumda Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin 1.8 milyonunun çalışma çağında olduğu, 2011 yılından bugüne kadar Suriyeli girişimciler tarafından Türkiye'de 6033 firma kurulduğu bunun da 334 milyon dolarlık yatırıma tekabül ettiği belirtildi. Söz konusu firmaların %74'ünün 10 kişiden az istihdam ettiği, %24'ünün 10 ila 50 kişi arasında istihdam yarattığı, %2'sinin ise 50 ila 250 kişi arasında istihdam yarattığı ifade edildi.

Söz konusu şirketlerin %39'unun toptan ve perakende sektöründe faaliyet gösterdiği, %19'unun imalat ve %10'unun hizmetler sektöründe faaliyet gösterdiği belirtildi. Türkiye'de yaşayan Suriyeli girişimcilerin %67'sinin üniversite mezunu olduğu da vurgulandı. Suriye sermayeli şirketlerde ortalama 9.4 kişi istihdam edildiği de belirtildi. Diğer yandan, Suriyeli girişimcilerin %40'ının dilin en büyük engeli teşkil ettiğini belirttikleri açıklanmıştır. Suriyeli girişimcilerin %71'inin daha önce Suriye'de iş sahibi oldukları da ifade edilmiştir. Türkiye'deki Suriye sermayeli firmaların %11'inin kadın girişimcilere ait olduğu da belirtilmiştir.

Gaziantep merkezli Suriye Ekonomi Forumu Başkanı Rami Sharrak, toplantıda Suriyeli girişimcilerin başarı hikayelerini dinleyeceğimizi belirtti ve sırasıyla Mucahid Akil, Samir Hijazi ve Imad Shanan'ı takdim etti. Söz konusu iş  insanları sırasıyla, iç mimarlık, helal gıda, internet hizmeti ve zeytinyağı sabunu üretiminde Türkiye'de yakaladıkları başarıları anlattılar. Karşılaştıkları en büyük sorunun kanunları anlamak olduğunu, bunun dışında büyük bir zorlukla karşılaşmadıklarını anlattılar. İhracat yapmaya başladıklarını da ifade ettiler. 500 bin çalışan Suriyeliden sadece %26'sının çalışma iznine sahip olduğu da belirtildi.

SURİYELİ İŞ İNSANLARININ YATIRIM SÜRECİNDE KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR VE ŞANLIURFA’NIN SURİYELİ YATIRIMCILARA SUNDUĞU FIRSATLAR , 25.02.2017

SURİYELİ İŞ İNSANLARININ YATIRIM SÜRECİNDE KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR VE ŞANLIURFA'NIN SURİYELİ YATIRIMCILARA SUNDUĞU FIRSATLAR, 25 ŞUBAT 2017, ŞANLIURFA

Şanlıurfa Belediyesi, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, ILO Türkiye Temsilciliği, Suriye Dostluk Derneği, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği(ASKON) Şanlıurfa Şube Başkanlığı ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen Suriyeli İş İnsanlarının Yatırım Sürecinde Karşılaştığı Sorunlar ve Şanlıurfa'nın Suriyeli Yatırımcılara Sunduğu Fırsatlar konulu toplantısı 25 Şubat 2017 tarihinde Şanlıurfa'da gerçekleştirildi.

DEİK'i temsilen Bölge Koordinatörü Suzan Cailliau katıldığı Toplantıda, ASKON Urfa Başkanı Orhan Şahin, Suriye Dostluk Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Reşat Karadeniz, Şanlıurfa Belediye Başkan Vekili Sait Kaya, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

Konuşmalarda, Şanlıurfa şehrinde 600 bin Suriyeli yaşadığı, Türkiye'de yaşayan 4 milyon Suriyeli'nin iç tüketime katkısı olduğu, Suriyelilerin Türkiye'de 50 bin işletme kurdukları ve istihdama katkı sağladıkları dile getirildi. Suriyeli vatandaşların Türkiye'de 5 yıl ikamet etmeleri halinde vatandaşlık hakkı almalarının ise, doğal bir süreç olduğu bunda yadırganacak bir husus olmadığı belirtildi. Şanlıurfa'nın cazibe merkezleri programına dahil edildiği, yatırımcılara önemli avantajlar sağladığı ve Suriyeli yatırımcıların Şanlıurfa'ya yatırım yapmalarının beklendiği ifade edildi. Geçtiğimiz ay, Suriyeli bir yatırımcının 100 milyon dolarlık gübre üretimi yatırımı için işlemleri tamamladığı belirtildi.

Toplantıya katılan Suriyeli iş insanları ise, bazı sorunlarını dile getirdiler. Buna göre; Suriyelilerin diploma denklikleri, mülk edinememeleri, bankalarda hesap açılamaması, çalışma izinlerinde karşılaşılan sorunlar dile getirildi. Özellikle mesleki eğitimin ihtiyacına vurgu yapıldı. Buna göre; İŞKUR'un ihtiyaç duyduğu mesleklere yönelik mesleki eğitim verilebileceği ve Suriyelilerin söz konusu mesleklere yönlendirilebileceği dile getirildi.

Suriye vatandaşlarının Türkiye'de daha iyi bir entegrasyon için ulusal bir stratejinin geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.

ISPAT Temsilcisi Mustafa Göksu, İçişleri bakanlığı'na bağlı göç idaresinde yatırımcılar için ayrı bir daire kurulacağını belirtti. Suriyeli çocukların çalıştırılmasının yine önemli bir sorun olduğu dile getirildi. Suriyeli iş insanları Türkiye'deki Kanunları da iyi tanımadıklarını belirttiler.