BAŞAR ARIOĞLU

Başar Arıoğlu, (1967-İstanbul), kariyeri boyunca Yapı Merkezi Grubu içinde çeşitli kademelerde görev yapmıştır. Şu anda, grubun ana şirketi Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi Anonim Şirketi'nde Yönetim Kurulu Başkanıdır. 
 
Mevhibe İnönü Tüneli, İzmir Metrosu, Dubai Metrosu ve Doha Metrosu projelerindeki aktif görevlerinden ötürü büyük ölçekli ve çok uluslu inşaat projelerinin yönetimi ile ilgili olarak kapsamlı tecrübeler kazanmıştır. 
 
Aralık 2016'da tamamlanarak açılan ve yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilen Avrasya Tüneli Projesi'nde yatırımcı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla projeye liderlik etmiştir. Şu anda yapımı devam eden ve dünyanın en büyük açıklıklı köprüsü olan Çanakkale Köprüsü'nü gerçekleştiren ortaklıkta Yapı Merkezi'ni temsilen yönetim kurulu üyesidir.
 
Yıllık 1.3 milyar USD cirosuyla Yapı Merkezi İnşaat; Fas, Cezayir, Etiyopya, Katar, Suudi Arabistan, Tanzanya, Senegal ve Türkiye'de önemli projeler gerçekleştirmektedir.
 
Başar Arıoğlu, Massachusetts Institute of Technology'den İnşaat Mühendisliği alanında 1989 yılında lisans ve 1991 yılında yüksek lisans dereceleriyle mezun olmuştur.
 
2003 yılından bu yana Slovenya'nın Fahri Başkonsolosu görevini sürdürmektedir.
 
DEİK ve Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu üyesi olan Başar Arıoğlu aynı zamanda DEİK/Türkiye – Katar İş Konseyi Başkanıdır.
 
Evli ve iki çocuk babasıdır.