• Ekim Alptekin

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Yürütme Kurulu Başkanı olan K. Ekim Alptekin, Arnavutluk Fahri Konsolosluğu'nun yanısıra Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) ve TÜSİAD üyesidir.

Ekim Alptekin, Utrecht Üniversitesi'nde hukuk ve ekonomi öğrenimini tamamlamıştır. Mezuniyetini takiben Alptekin, ABD'ye taşınmış ve Temsilciler Meclisi'nde Uluslararası İlişkiler Komitesi (HFAC) ve farklı uluslararası kurumlarda görev yapmıştır.

K. Ekim Alptekin, Eclipse Aerospace Inc. ve EA Havacılık A.Ş. dahil olmak üzere havacılık, inşaat (EA Gayrimenkul Geliştirme İnşaat Yatırım A.Ş.) ve turizm (One Colony A.Ş.) alanlarında faaliyet gösteren birçok şirketin kurucusu ve ortağıdır.

Alptekin, 2008 yılında yeniden yapılandırılan ABD'li hafif jet üreticisi Eclipse Aerospace Inc. şirketini satın almak için EA Havacılık A.Ş.'yi kurmuş ve EA Group'un temellerini atmıştır. Merkezi Albuquerque, New Mexico'da bulunan Eclipse Aerospace Inc.'in kurucu ortağı olarak havacılık sektörüne giren EA Havacılık A.Ş., Amerika'da ilk uçak sanayi yatırımı yapan Türk şirketi olma unvanını taşıyor. EA Havacılık, aynı zamanda Eclipse 500 uçağının Avrupa, Rusya, Türkiye ve Orta Doğu'yu kapsayan geniş bir coğrafyada satış temsilciliğini üstleniyor. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda kurduğu Avrupa'nın ilk Eclipse Aerospace Platin Servis Merkezi ile Eclipse 500 sahiplerine, bakım, onarım ve geliştirme hizmetleri sunuyor.

Alptekin, havacılık sektörüne yaptığı yatırımın ardından, 2011 yılında kurulan EA İnşaat şirketiyle İstanbul gayrimenkul sektörüne Kartal Kule ve Beykonak Evleri projeleriyle giriş yaptı (www.eainsaat.com.tr). EA İnşaat, "International Property Awards" tarafından "Avrupa'nın En İyi Mimari Projesi Ödülü"ne layık görülen "Kartal Kule" projesini geliştirmiştir.

1977 Ankara doğumlu olan Alptekin; Türkçe, İngilizce, Hollandaca, Fransızca ve Almanca  dillerini bilmektedir. Ekim Alptekin, Nigar Talibzade ile evli, Emir, Sara ve Lara Alptekin'in babasıdır.