MİTHAT YENİGÜN

1947 yılında Mardin, Midyat'ta doğan Mithat Yenigün, 1964 yılında İstanbul Haydarpaşa Lisesi'nden mezun oldu. 1969 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamladı.

1969 yılında Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nda Kontrol Mühendisi olarak göreve başlayan Yenigün, 1973 yılında "Mithat Yenigün" Ferdi İşletmesi'ni kurarak iş hayatına adım attı. 1982 yılında, halen pek çok alanda faaliyet gösterdiği, ulusal ve uluslararası inşaat sektöründe büyük projelere imza atan  "Yenigün İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş." yi kurdu.

Antalya-Belek'e 1200 yatak kapasiteli,  5 yıldızlı "Sentido Zeynep Golf Resort" yatırımını yaparak turizm sektörüne girmiş olan Yenigün A.Ş., aynı zamanda uluslararası alanda faaliyet gösteren dünyanın en büyük müteahhit firmaları arasına girmeyi başardı.

Bugün  inşaat sektörünün yanısıra, enerji, turizm, yapı malzemeleri üretimi ve danışmanlık alanındaki yatırımlarıyla büyümeye devam eden Yenigün İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Mithat Yenigün,

" Forza Turizm, AGM Staretjik Çözümler, Yenigün Polska, Yenigün Enerji, Nehroz Turizm, Diyartuğ Tuğla ve Metok İnşaat'ın" da yönetim kurullarında da aktif olarak görev almaktadır.

İyi düzeyde İngilizce bilen Mithat Yenigün, halen farklı alan ve organizasyonlarda  üstlenmiş olduğu pek çok görevi sürdürmektedir.

  • Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Yönetim Kurulu Başkanı
  • Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK),Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İnşaat Sektör Meclisi Başkanı
  • İnşaat ve Tesisat Sanayicileri İşverenler Sendikası (İNTES), Yüksek Danışma Kurulu Üyesi
  • Türkiye Sanayici İşadamları Derneği (TÜSİAD) Üyesi
  • Mardin Eğitim Vakfı (MARSEV), Yönetim Kurulu Üyesi