İstanbul Erkek Lisesi mezunu olan Murat Ülker, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde tamamlamıştır.

İş hayatına 1982 yılında başlayan Murat Ülker, aynı dönemde yurtdışında gıda sektörüne ilişkin çeşitli eğitim çalışmalarına (AIB ve ZDS) katılmış, ABD'de Continental Baking şirketinde staj yapmıştır. Bisküvi, çikolata başta olmak üzere gıda sektöründe ABD ve Avrupa'da, üç yıl boyunca yaklaşık 60 fabrika ve tesiste incelemelerde bulunmuş, çeşitli IESC projelerinde görev almıştır.

Murat Ülker, Yıldız Holding'deki çalışma hayatına 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başlamıştır. İlerleyen yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından birçok grup şirketinde Genel Müdürlük görevlerini üstlenmiştir. İcra Komitesi Üyeliği ve grubun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Murat Ülker, bu süreçte, "Dikey Entegrasyon" modeline bağlı olarak birçok yeni yatırım projesine de liderlik etmiştir.

2000 yılında Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Murat Ülker, göreve gelmesiyle birlikte birçok uluslararası ortaklık ve satın alma projesinde vizyoner bakış açısı ile gerek Türkiye'de gerekse tüm dünyada önemli yatırımlara imza atmıştır.

2008 yılından bu yana çalışmalarını 6 sektörde faaliyet gösteren ve 30.000 kişiden oluşan Yıldız Holding şirketler topluluğunda Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam ettirmektedir. İngilizce ve Almanca bilen Murat Ülker'in ilgi alanları arasında yelken sporu ve modern resim yer almaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.