• YURTDIŞI YATIRIMLAR İŞ KONSEYİ

    YURTDIŞI YATIRIMLAR İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Konseyler


Künye

Kuruluş Yılı: 2013
Başkanı: Mahmut Volkan KARA
Firma ve Ünvan: Bain Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. / Yönetici Ortak

DEİK/ Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi'nin temelleri 2011 yılında DEİK bünyesinde aynı isimle kurulan çalışma grubu ile atılmıştır. Türkiye'nin en büyük yurtdışı yatırımcı şirketlerinin bünyesinde bulunduran Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi, resmi olarak 2013 Ocak ayından itibaren faaliyetlerine başlamıştır. Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi özel sektörün yurtdışı yatırım dinamiklerini kavrama, yurtdışı yatırımlar sürecinde ortaya çıkan ihtiyaçlara yanıt üretme, kamu ile yüksek düzeyde eşgüdüm sağlamada öncü kurumsal yapı olma vizyonunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Konseyin amacı , yabancı yatırımcılar için ulusal ve uluslararası iletişim ağları oluşturarak tecrübeye dayalı nitelikli bilgiyi erişilebilir kılmak, yabancı yatırımcı olan ve olmayı öngören şirketlerin dış yatırıma ilişkin kapasitelerini arttırıcı çalışmalar yapmak, yabancı yatırımlara ilişkin mevzuatın ve teşviklerin oluşturulması sürecinde özel sektör adına görüş vermek,  dış yatırım süreçlerinde kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkileri koordine etmek ve dış yatırımcı şirketleri kamu kurum ve kuruluşlarıyla olan ilişkilerde temsil etmek ve kamuoyunu yabancı yatırımlar konusunda doğru ve eksiksiz bilgilendirmektir.

Bahsi geçen misyonun gerçekleştirilebilmesi amacı DEİK/Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi bünyesinde aşağıdaki alt komiteler kurulmuştur:

•    Birleşme Satınalma ve Sıfırdan Yatırımlar Komitesi
•    Kamu ile İlişkileri Geliştirme Komitesi
•    Perakende ve Dağıtım Zincir Yatırımları Komitesi

İletişim

Barış Sazak
Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi
Tel: + 90 212 339 50 89
E-posta: bsazak@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Mahmut Volkan Kara

Başkan

Bain Danışmanlık Hizmetleri Limited Şirketi

Ender Ferruh Arslan

Başkan Yardımcısı

Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Sanayi A.Ş.

Güçlü Batkin

Başkan Yardımcısı

Tav Havalimanları Holding A.Ş.

Abdullah Kırımlı

Üye

Çelebi Hava Servisi A.Ş.

Ahmet Hamdi Bahçeci

Üye

Bahçeci Sağlık Hizmetleri A.Ş.

Av. Dr. Ramazan Arıtürk

Üye

Elmadağ Avukatlık ve Danışmanlık

Ertan Olgun

Üye

Akay İnşaat A.Ş.

Eryiğit Umur

Üye

Doğuş Holding A.Ş.

Ferit Erin

Üye

Eczacıbaşı Holding A.Ş.

İrmak Orman

Üye

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.

Kaşif Atun

Üye

Standard Chartered Yatırım Bankası Türk A.Ş

Mahmut Karaman

Üye

Gübre Fabrikaları T.A.Ş.

Mehmet Hurşit Zorlu

Üye

Ag Anadolu Holding A.Ş.

Muhittin Esen

Üye

Borsa İstanbul A.S.

Mustafa Aksoy

Üye

Çalık Holding A.Ş.

Ramazan Kaya

Üye

Tyh Uluslararası Tekstil Paz. San. ve Tic. A.Ş.

Tuğba Aygül İmir

Üye

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.

Utku Barış Pazar

Üye

Koç Holding A.Ş.

Yayınlar

YURTDIŞI YATIRIM ENDEKSİ 2017

İlgili Dokümanlar

10 Başlıkta Perakendecilikte Yurtdışı Açılımı
Dünyada ve Türkiye’de Yurtdışında Yatırım Raporu
10 Soruda Politik Risk Sigortası

10 Soruda Politik Risk Sigortası 

İlgili Dokümanlar

10 Soruda Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki yayını

10 Soruda Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki yayını (Tıklayınız)

İlgili Dokümanlar

Türk Şirketlerine yurtdışı yatırımlarında rehber niteliğilinde

Ekonomi Bakanlığı ile ortaklaşa hazırlanan Türk Şirketlerine yurtdışı yatırımlarında rehber niteliğindeki  www.ydy.gov.tr

İlgili Dokümanlar

YURTDIŞI YATIRIM ENDEKSİ 2016

 Yurtdışı Yatırım Endeksi, Türk yatırımcılar için dönemsel olaarak güncellenen ülkelerin güven ve çekiciliğini puanlayan bir yayındır

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

TURKISH OVERSEAS INVESTMENTS FORUM , 10.05.2018

TURKISH OVERSEAS INVESTMENTS FORUM

UK Turkish Overseas Investment Forum, 10 Mayıs 2018 tarihinde Londra Conrad St James Otel'de gerçekleştirildi. Ev sahibi kuruluş EEL Events organizasyonuna, DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi ana destekçi olarak katkı verdi.  İçerik ve konuları Türk yatırımcılarının talep ve ihtiyaçlarına göre tasarlanan konferansa, yatırımlarını İngiltere üzerinden küreselleştirmeyi amaçlayan şirketler ve bu şirketlere mali, hukuki ve idari yönden destekleyici hizmetler sunan temsilcileri katıldı. Açılış konuşmaları Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi Başkanı Volkan Kara, TBCCI Başkanı Emma Edhem, İngiltere Türkiye Özel Ticaret Temsilcisi Lord Janvrin ve Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç tarafından gerçekleştirildi.

Dentons, Clifford Chance, Dome Group, UK Department of International Trade, BCCT ve TBCCI tarafından da desteklenen etkinlikte İngiltere Yatırım İklimi, Brexit ve Yatırımcılara Bölgesel Etkileri, İngiltere Üzerinden Yatırımların Mali ve Hukuki Yapılandırılması, Yatırım Finansmanı ve Şirket Birleşme & Satın almaları, uluslararası Altyapı ve Enerji Yatırımlarının Yapılandırılması ve Risk Yönetimi, İngiltere perakende pazar penetrasyonu ve son trendler ile servet yönetimi ve İngiltere gayrimenkul sektörü masaya yatırılmıştır.

 
2017 YURTDIŞI YATIRIM ENDEKSİ BASIN TOPLANTISI , 17.05.2017
YURTDIŞI YATIRIM FORUMU 23 ŞUBAT 2017, ISTANBUL , 23.02.2017

DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi ev sahipliğinde EBRD, IFC, Dentons ve Baseak ortaklığı ile 23 Şubat 2017 Perşembe günü saat 09:00-12:30 arasında, İstanbul Ceylan Intercontinental Otel (Taksim)'de ‘‘Yurtdışı Yatırım Forumu'' gerçekleştirilecektir. Açılış oturumunu T.C Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek'in onurlandırması beklendiği ve Türk yatırımcı şirketleri için potansiyel arz eden yeni pazarlara dönük hukuki vakalar ve uluslararası finansman enstrümanlarının tanıtılacağı etkinliğimizin detaylı programı ekte sunulmuştur. 

Katılmayı arzu eden üyelerimiz http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/334/8146 adresinden kayıt yaptırabilirler. Etkinlik DEİK üyelerine ücretsizdir. İngilizce-Türkçe tercüme sağlanacaktır.

2016 Yurtdışı Yatırım Endeksi Basın Toplantısı , 17.05.2016

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Deloitte Türkiye işbirliği ile hazırlanan ‘Yurtdışı Yatırım Endeksi’ raporu, 17 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı. Basın toplantısına DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Deloitte Türkiye Ortağı ve Finansal Danışmanlık Bölümü Başkanı Başak Vardar, DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi Başkanı Volkan Kara ile DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ender Arslan katıldı.

Endeks, Türk yatırımcıları açısından önem arz eden seçilmiş belli başlı kriterlere göre dünya ülkelerini derecelendiriyor. Türk şirketlerine yönelik olarak ilk defa geliştirilen Endeksin, bundan sonra her yıl düzenli olarak güncellenmesi planlanıyor.

Basın toplantısında konuşan DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye’nin 1980’lerde ihracatla başlayan küresel ekonomiye entegrasyon süreci, şirketlerimizin üretim kapasitesi ve kapital birikiminin oluşması ve yurtdışına yapılan yatırımlar ile devam etmektedir. Şirketlerimizin küresel pazarlarda yaptığı yatırımları Türkiye’nin uzun vadeli hedefleri doğrultusunda stratejik bir konu olarak görüyor ve destekliyoruz. Ülkemizin yapısal sorunları olan cari açığı azaltacak, know-how transferini mümkün kılan ve arz güvenliğine katkı sağlayacak yurtdışı yatırımlar, teşvik edilmeli ve desteklenmelidir” dedi.

Deloitte Türkiye Ortağı ve Finansal Danışmanlık Bölümü Başkanı Başak Vardarise rapora ilişkin olarak şunları söyledi: “Yurtdışına yatırım, bugün artık Türk şirketlerinin önemli bir ajanda maddesi. Özellikle belli bir sermaye gücüne erişmiş büyük ölçekli gruplar ile sektörlerinde önde gelen firmalar, bölgesel güç olma hedefiyle, yurtdışı yatırım alternatiflerini aktif olarak değerlendiriyorlar. Türk şirketlerin yurtdışı satın almalarının her yıl artan bir şekilde ilerleme gösterdiğini görüyoruz. Son on yıllık dönemde Türk şirketleri yurtdışı pazarlarda toplam değeri yaklaşık 25 milyar ABD doları olan 250 satın alma işlemi gerçekleştirdi. Bu pazarlar arasında komşu coğrafyalar, ana ticaret ortağı konumundaki ülkeler ile politik ilişkilerin güçlü olduğu ülkeler öne çıktı. Üretim, inşaat, altyapı, enerji, turizm, gıda, kimya ve perakende ise en fazla yatırım yapılan sektörler oldu.”

DEİK bünyesinde faaliyet gösteren DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi Başkanı Volkan Kara ise, “Yurtdışındaki Türk yatırımcılarımızın üretim, finans, istihdam ve yatırım kapasitelerinin; uluslararası rekabet edebilirlik, üretkenlik, etkinlik ve karlılıklarının artması için Türkiye’ye benzer süreçlerden geçen ülkelerin geliştirdiği teşvik ve destek mekanizmalarının incelenmesi gerekiyor” dedi.  İş Konseyi Başkanı Kara, bu konuda bir yol haritası hazırladıklarını ve ekonomi yönetimi ile işbirliği içinde çalıştıklarını ifade etti.

‘Yurtdışı Yatırım Endeksi’

Metodolojisi DEİK uzmanları tarafından oluşturulan ve yine DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi Üyeleri ve Deloitte uzmanlarının katkıları ile son haline getirilen Yurtdışı Yatırım Endeksi; dünya ülkelerini kalkınmışlık düzeyi ve know-how potansiyeli, iç ve komşu pazar büyüklüğü, iş gücü, lojistik ve üretim maliyetleri, hammadde potansiyeli, sahip oldukları mevzuat avantajları ve dezavantajları ile Türkiye ile olan ekonomik ve siyasi ilişkiler açısından değerlendiriyor ve ağırlıklandırıyor. Endeks çalışmasında ülkeler, kişi başı milli gelir seviyelerine göre ‘orta ve düşük gelirli ülkeler’ (yıllık kişi başı milli geliri 20.000 dolardan az olan ülkeler) ve ‘yüksek gelirli ülkeler’ (yıllık kişi başı milli geliri 20.000 dolar ve üzerinde olan ülkeler) olmak üzere iki grup altında toplanıyor ve her gruptaki ilk 25 ülkenin sıralaması yapılıyor.

Endekste orta ve düşük gelirli ülkeler sınıfında Çin; yüksek gelirli ülkeler sınıfında ise ABD ilk sırada yer alıyor.  Avrupa ülkeleri ise cazibesini koruyor.

Orta ve düşük gelirli ülkeler sınıfında Çin birinci sırayı alırken, yüksek gelirli ülkeler sınıfında ise ABD ön plana çıkıyor. Türkiye’nin yatırım stoğunda en yüksek paya sahip olan Avrupa ülkeleri ise, endekste önemli bir yer tutuyor.

Son dönemde Türk şirketlerinin satın aldığı önemli markaların menşei ve ekonomik büyüklükleri göz önüne alındığında gelişmiş Avrupa ülkeleri önemli birer yatırım adresi olmaya devam ediyor. Bununla beraber Romanya, Polonya, Macaristan ve Baltık Bölgesi ülkeleri gibi 2004 sonrası AB üyesi olan ve gelişmekte olan Avrupa ülkelerinin de Türk yatırımcısı için cazip coğrafyalar olduğu görülüyor.

Amerika kıtasında yer alan ülkelerin ise, Türk şirketlerinin mevcut yatırım stoğunda henüz çok sınırlı bir paya sahip olsalar da, önümüzdeki dönemde gerek pazar çeşitlendirme ihtiyacı, gerekse hammadde potansiyelleri ile cazip ülkeler olarak ön plana çıkma potansiyeline sahip oldukları belirtiliyor.

Ortadoğu’da yaşanan siyasi belirsizliğin önümüzdeki dönemde de devam edeceğine yönelik algının, Türk yatırımcıları Asya-Pasifik ve Amerika gibi bölgelere yönelmeye iteceği tahmin ediliyor. 

Son iki yılda yurtdışında 5,2 milyar dolarlık sıfırdan yatırım ve 10 milyar dolarlık birleşme ve satın alma işlemi gerçekleştirildi

Rapor, Türk şirketlerinin, 2014-2015 döneminde yurtdışında gerçekleştirdiği birleşme ve satın alma işlemleri ile sıfırdan yatırımların da bir özetini sunuyor. Rapora göre; bölgesel ve küresel coğrafyada öne çıkmak isteyen Türk şirketleri, 2015 yılında yurtdışında 2,4 milyar dolarlık 52 sıfırdan yatırıma başladı (2014; 2,8 milyar dolar ve 100 yatırım). Buna ek olarak, yine 2015 yılında Türk şirketleri tarafından yurtdışında 3,5 milyar dolarlık 35 birleşme ve satın alma işlemi (2014; 6,5 milyar dolar ve 41 işlem) gerçekleştirildi.

Üretim, perakende, finans ve altyapı sektörlerine yatırım ön planda

2014-2015 döneminde, Türk şirketlerinin yurtdışında yaptıkları birleşme ve satın alma işlemleri genellikle üretim ve altyapı sektörlerinde gerçekleşti. Bunları enerji, gayrimenkul, internet, mobil hizmetler ve teknoloji sektörleri izledi. Sıfırdan yatırımlarda ise üretim ve perakende sektörleri açık ara en çok tercih sektörler oldular. Finans, lojistik, ev aletleri, yiyecek-içecek ve inşaat sektörleri de sıfırdan yatırımlar açısından hareketli sektörler arasında yer aldılar.

Yüksek gelir grubunda yer alan ülkeler yatırımların adresi oldu

Almanya, ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve İspanya gibi yüksek gelir grubunda yer alan ülkeler hem sıfırdan yatırımlar hem de birleşme ve satın almalar için tercih edilen ilk 10 ülke arasında yer buldu. 2014-2015 döneminde, birleşme ve satın alma işlemleri için tercih edilen ülkelerin başında 12 işlem ile ABD yer aldı. ABD’yi takiben; Almanya 9, Rusya 5, İtalya, Hırvatistan ve Hollanda 4’er işlemle sıralamada yerini aldı. Sıfırdan yatırımlarda ise, Almanya 32 yatırımla açık ara başı çekerken, Romanya 16, Makedonya 12, ABD 8 ve Rusya 8 yatırım ile Almanya’yı izlediler.

Türkiye Ticaret ve İhracat Finansmanı Konferansı (Turkey Trade & Export Finance Conference) , 23.03.2016

Exporta Publishing & Events tarafından DEİK kurumsal işbirliği ile 22-23 Mart 2016 tarihlerinde Shangri-La Hotel Istanbul’da Türkiye Ticaret ve İhracat Finansmanı Konferansı (Turkey Trade & Export Finance Conference) düzenlenecektir. 

Ticaret ve ihracat finansmanı ile birçok güncel konunun ele alınacağı etkinliğe birçok finans kuruluşu temsilcilerinin katılımı beklenmektedir. 

Etkinliğe katılmayı dileyen üyelerimizin detaylar için www.gtreview.com/events/europe/turkey-trade-export-finance-conference-2016/ web adresini ziyaret etmeleri veya Exporta Publishing & Events ile (Lamide Ojutalayo, E.mail: lojutalayo@gtreview.com, T: +44 (0)20 8772 3011) irtibata geçmeleri rica olunur.

 

Not: DEİK üyesi şirketler için %20 indirimli ücret uygulanmaktadır.

İlgili Resimler

Retail & Consumer Goods Outlook in MENAT , 23.03.2016

 The Economist Group Intelligence Unit (EIU) işbirliği ile 23 Mart 2016 Çarşamba günü saat 16:00-18:00 arasında DEİK ofisinde (River Plaza, 10.Kat, Levent-Istanbul) Türkiye ve yakın coğrafya tüketim ürünleri ve perakende sektör görünümü üzerine kısıtlı katılımlı bir toplantı gerçekleştirilecektir. Detaylar için ekli dosyayı inceleyiniz.

Yurtdışı Yatırım Forumu , 21.01.2016

DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi koordinasyonu Allen&Overy ve IFC ortaklığı ile 21 Ocak 2016 Perşembe günü saat 09:00-12:30 arasında İstanbul Ceylan Intercontinental Otel (Taksim)’de "Yurtdışı Yatırım Forumu" gerçekleştirilecektir. Türk şirketleri için potansiyel arz eden yeni pazarlara dönük hukuki vakalar, finansman enstrümanları ve dış yatırımlara ilişkin 30 Aralık 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 29578 sayılı kararın getirdiği yeni düzenlemelerin tanıtılacağı etkinliğimizin detaylı programı ekte sunulmuştur. Katılmayı arzu eden üyelerimiz bsazak@deik.org.tr adresine teyitlerini bildirebilirler.

İlgili Resimler

Yurtdışı Perakende Yatırımları Etkinliği , 23.07.2014

2013 yılı itibariyle 30 Milyar ABD dolarını aşan yurtdışındaki Türk yatırımları, son 10 yılda yakaladığı ivme ile ekonomi gündeminde görünürlülüğü artmaktadır. Kriz döneminde dahi dünya ortalamasının üzerinde seyreden dış yatırımlar alanı Türk şirketleri için yeni bir oyun sahası olmakla birlikte her geçen gün daha da ön plana çıkmaktadır. Türk şirketlerinin özellikle MENA ve CIS bölgelerinde yoğun yatırım planları bilhassa perakende sektöründe öne çıkmaktadır.

Yurtdışı Yatırımlar konusunda çalışmalarını sürdüren tek iş dünyası kuruluşu olarak DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi bünyesinde planlanan bu etkinlik ve etkinlikte katılımcılara sunulacak yayın ile üretilen nitelikli bilgi ve deneyimlerin kamuoyu ile paylaşılması ve perakende sektörünün uluslararası oyuncularına rehberlik etmesi amaçlanmaktadır. Çalışma ve etkinlik, Konseyin ‘’Perakende ve Dağıtım Zincirleri Yatırımları Komitesi’’ tarafından EY Türkiye işirliği ile hazırlanmıştır.

10.00-10.30 Açılış Konuşmaları

                     Dr. Zeynel Abidin Erdem, DEİK Başkan Yardımcısı

                     Selim Elhadef, EY Türkiye, Şirket Ortağı, Danışmanlık Hizmetleri Lideri

 

10.30-11.00 Uluslararası Marka Olma Yolunda Örnek Modeller

                     Hasan İbrahim Toksoy, Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi Başkan Yardımcısı

 

11.00-11.15 Kahve Arası ve «10 Başlıkta Perakendecilikte Yurtdışı Açılımı» yayın paylaşımı

 

11.15-12.15    Understanding the forces that shape International Retail

                     Kristina Rogers, Partner, Global Emerging Markets Leader, Consumer Products, Retail, EY Global

                     Burak Övünç, General Manager, Mavi Jeans

                     Haluk Dörtlüoğlu, CFO, BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.

                     Burak Elmas, VP, Godiva*

                     Moderator: Cem Seymen, CNN Türk

MIGA Yatırım Garantileri Semineri , 27.05.2014

"Emerging Market Global Players" Raporu Basın Toplantısı , 24.03.2014

 Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) , Kadir Has Üniversitesi (KHÜ), ve New York, ABD merkezli Columbia Üniversitesi, The Earth Institute’a bağlı Vale Columbia Center on Sustainable International Investment (VCC) işbirliğinde sürdürülen “Çok Uluslu Türk Şirketleri (ÇUŞ)[1]” araştırması üçüncü raporu tamamlandı. DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu ve Kadir Has Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Sedat Aybar tarafından düzenlenen basın toplantısı ile tanıtılan, 2010 - 2012 yıllarını kapsayan rapor; gelişmekte olan ülke çok uluslu şirketlerinin son zamanlardaki hızlı küresel büyümelerine ilişkin yapılan uzun soluklu uluslararası çalışmanın bir parçasıdır. Rapor, finans sektörü haricinde, uluslararası doğrudan yatırımları 100 milyon Amerikan dolarını aşan 29 Türk ÇUŞ’unu saptayarak, bunları yabancı varlıklarının büyüklüğüne göre sıralamaktadır. Raporu http://www.deik.org.tr/2890/Çokuluslu_Türk_Şirketleri.html adresinden temin edebilirsiniz.

İlgili Resimler

Yatırımcı ilişkilerinin ABC's , 31.01.2014

 DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi ve TÜYİD İşbirliği ile TÜYİD Eğitim Çalışma Grubu Eşbaşkanlarımız Dr. Haluk Yükler ve İrem Çalışkan Dursun tarafından sunulacak eğitimde, kamuyu aydınlatma, pay sahipleri ile ilişkiler, yatırımcı ilişkileri temel bileşenleri, yatırımcıları ilgilendiren konular, hedefler ve beklentiler, Türkiye’de yatırımcı ilişkileri profili, yatırımcı ilişkilerinde hedef kitleler, temel yatırımcı İlişkileri araçları gibi pek çok konuya değinilecektir. Kimler katılabilir? 1-2 yıl tecrübeli mali işler, finans ve yatırımcı ilişkileri profesyonelleri, finans tecrübesi olup yatırımcı ilişkilerine yönelmek isteyenler ile temel bilgilerini tazelemek isteyenler Katılım sayısı salon kapasitesi ile sınırlıdır. Katılımlarınızı en geç 24 Ocak 2014 tarihine kadar incigencer@tuyid.org adresine bildirmenizi önemle rica ederiz.Hesap bilgileri kayıtta iletilecektir Eğitim, 31 Ocak 2014 tarihinde 09.30-17.00 saatleri arasında TOBB Plaza'da gerçekleşecektir