BAŞKAN'DAN

NAİL OLPAK: “MERKEZ BANKASI GÖREVİNİ YAPTI”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak açıklamasında şunları kaydetti:

"TCMB'nin son faiz indirimi, ekonomideki pozitif görünümün açık bir göstergesidir. Ülkemizin finansal varlıklarında istikrarın güçlenmesi ve enflasyon oranlarında beklentilerin üzerinde iyileşmesi faiz indirimlerinin önü açmaya devam ediyor. TCMB bugün almış olduğu kararla faiz oranını 200 baz puan düşürerek yüzde 12 seviyesinde belirledi.

Faiz indirimleri, önümüzdeki dönemde hem yatırımlara hem de istihdama önemli derecede katkı sağlayacak ve büyüme patikasına geri dönen ülkemize daha fazla ivme kazandıracaktır. Merkez Bankasının piyasa gerçeklerini gözeten bu tavrını destekliyoruz. Bu noktada sıranın bankacılık sektöründe olduğunu ve bu karar sonrasında piyasaya uyguladıkları faizi en kısa sürede makul seviyelere çekmelerini bekliyoruz. Bizim önümüzü asıl açacak olan piyasa faizleridir.

DEİK olarak iktisadi aktivitemizi güçlendirecek, ülkemizin ve ekonomimizin menfaati yönünde atılacak her adımı desteklemeye ve her zamankinden büyük bir gayretle uluslararası arenada iş dünyamızın sesi olmaya devam edeceğiz."

PEKCAN: “2020 YILI BİZİM İÇİN AFRİKA YILI OLACAK”

Afrika Bölgesi İş Konseyleri İstişare Toplantısı, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye – Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, DEİK Afrika Bölgesi İş Konseyi Başkan ve Başkan Yardımcılarının katılımları ile 9 Aralık 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Hedeflediğimiz noktalarda Türk Ticaret Merkezleri oluşturuyoruz. Ancak ondan da önemlisi, Afrika için gözüken o ki birkaç yerde lojistik merkezi kurmamız lazım. Bununla ilgili çalışmalarımıza başladık." dedi.

Salonda bulunan iş insanlarının Türkiye ile Afrika arasındaki ticaretin gelişmesi için zor bir coğrafyada faaliyet gösterdiğini söyleyen Pekcan, Afrika'ya verilen önem ve Afrika ile ticaretin gelişmesi için gerçekleştirdikleri faaliyetlere değinerek, halihazırda Afrika'nın 42 ülkesinde büyükelçilikleri, 26 ülkede ticaret müşavirlikleri bulunduğunu ifade etti.  THY'nin Afrika'da 38 ülkeye uçtuğunu hatırlatan Pekcan, DEİK'in bu bölgede 45 ülkede İş Konseyinin olmasının önemli bir ayrıcalık olduğunu vurguladı.

Afrika'da 5 ülke ile serbest ticaret anlaşmaları (STA) bulunduğunu, 30 ülke ile yatırımların karşılıklı korunması, 13 ülke ile çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarına imza attıklarını belirten Pekcan, "Önümüzdeki dönemde de, şu anda planladığımız ancak buna başka ülkeler de  dâhil olabilir, Fas, Nijerya, Tanzanya, Kenya, Ruanda, Mozambik, Tunus'a bakanlık olarak ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyoruz sizlerle birlikte." dedi.

2003-2018'i kapsayan dönemde Afrika ile toplam dış ticaretin 5,5 milyar dolardan 23,8 milyar dolara, ihracatın 2,1 milyar dolardan 14,4 milyar dolara çıktığı belirterek, ihracatın yüzde 579 arttığını söyleyen Pekcan, Afrika ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin yılın 11 ayında yüzde 7,7 artışla 22,9 milyar dolara çıktığını belirtti.  29 Ağustos itibarıyla açıkladıkları İhracat Ana Planı'nda hedef olarak seçtikleri ülkeler arasında Etiyopya, Fas, Güney Afrika ve Kenya gibi Afrika ülkelerinin bulunduğunu bildiren Pekcan,  "Hedeflediğimiz noktalarda Türk Ticaret Merkezleri oluşturuyoruz ama ondan da önemlisi Afrika için gözüken o ki; birkaç yerde lojistik merkezi kurmamız lazım. Bununla ilgili çalışmalarımıza başladık. Lojistik merkezlerinin lokasyonu açısından hem Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, hem de TOBB ve TİM ile DEİK'in de buradaki İş Konseylerinin katılımı çok önemli." diye konuştu.

Afrika ülkeleri ile imzalanan STA'lara ilişkin detaylar verirken, Mısır, Tunus ve Mauritius ile STA'ların tamamlandığını açıklayan Pekcan, Sudan'daki iç karışıklık nedeniyle onay sürecinin geciktiğini belirterek, Gana'da onay sürecini beklediklerini, Somali ve Seyşeller ile müzakere sürecinde olduklarını, Mozambik ve Moritanya ile tercihli ticaret anlaşması imzalayacaklarını anlattı.

Pekcan, "2020 sanki Afrika yılı olacak bizim için. Cumhurbaşkanlığımızın ev sahipliğinde nisan ayında muhtemelen Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi gerçekleştirilecek." dedi.

Olpak: "2020'de 3. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nu düzenleyeceğiz"

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, "Afrika'da bugün elde etmiş olduğumuz ikili ticaret, başladığı yere göre iyi bir noktaya gelmiş olmakla birlikte hala bizleri, bakanlarımızı ve Cumhurbaşkanımızın koymuş olduğun hedefleri karşılayacak bir nokta içerisinde değil" dedi. Olpak, DEİK'in ticari diplomaside faaliyet gösteren bir kurum olarak iş ilişkilerini Türkiye Cumhuriyeti devletinin öncelikleri ile götürmeye gayret ettiğini söyledi.

Afrika bölgesinde 45 iş konseyleri bulunduğunu ifade eden Olpak, "İş konseylerimiz, Güney Sudan ile Afrika'da 45'e ulaştı. 54 ülkenin olduğu Afrika kıtası içerisinde son derece önemli bir organizasyonel yapımız olduğunu görüyoruz. 2020 yılı içerisinde Afrika'ya yönelik farklı faaliyetlerimiz var. Bunların içerisinde 3'üncüsünü gerçekleştireceğimiz Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu önemli faaliyetlerimizden bir tanesi olacak. Afrika'da bugün elde etmiş olduğumuz ikili ticaret, başladığı yere göre iyi bir noktaya gelmiş olmakla birlikte hala bizleri, bakanlarımızı ve Cumhurbaşkanımızın koymuş olduğu hedefleri karşılayacak bir nokta içerisinde değil" şeklinde konuştu.

DEİK VE KOSGEB İŞ BİRLİĞİYLE KOBİ’LER YENİ PAZARLARA AÇILACAK

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ'lerin yurt dışı pazarlarda daha etkin biçimde yer alabilmesi için önemli bir iş birliğine imza attı. T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DEİK Başkanı Nail Olpak ve KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt'un katılımlarıyla 6 Aralık 2019'da Ankara'da gerçekleştirilen İş Birliği Anlaşması İmza Töreni ile DEİK ile KOSGEB arasında KOBİ'lerin yurt dışı pazarlarına açılması, ihracata yönelmesi, dış ülkelerde ortak yatırımlar oluşturması ve teknoloji transferi sağlayabilmesine yönelik yeni bir protokol imzalandı.

DEİK ile KOSGEB arasında imzalanan protokol kapsamında, DEİK tarafından yurt içi ve yurt dışında organize edilen ülke İş Konseyi etkinliklerine KOBİ'lerin de katılması, dış pazarlara dair bilgi/tecrübe paylaşımının yapılması ve DEİK tarafından yurt dışına düzenlenen iş heyet ziyaretleri programları KOBİ'lerin KOSGEB'in ‘Yurt Dışı Pazar Destek Programı'ndan destek alması gibi pek çok konuda iş birliğine varıldı.

Olpak: "KOBİ'mizin yurt dışına açılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz"    

KOBİ'lerin dışa açılımını sağlamak ve Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına katkı sunmak amacıyla KOSGEB ile olan iş birliklerine bir üst seviyeye taşıdıklarını belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, "Amacımız ortak, ülkemizin kalkınmasına daha fazla katkı sağlayabilmek. Bu çerçevede DEİK olarak 146 İş Konseyimizle dünyanın dört bir tarafında "Ticari Diplomasi" adı altında faaliyet gösteriyoruz. Üyelerimizin içinde büyük firmalar kadar, KOBİ'lerimiz de mevcut. Bu çerçevede KOSGEB'in bizimle yaptığı protokolde vermiş olduğu destek son derece önemli. KOBİ'lerin değişen piyasa koşullarına hızlı uyum yetenekleriyle esnek üretim yapılarıyla bölgeler arasındaki dengeli büyümeye katkılarıyla işsizliğin azaltılmasında ve yeni iş alanlarının açılmasında ülke kalkınmasına en fazla katkıda bulunan işletmelerin başında geliyor" dedi.

DEİK ile KOSGEB arasındaki iş birliğini sadece KOSGEB'in maddi destekleri çerçevesinde değerlendirilmediğini belirten Olpak, dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren 146 İş Konseyi içinde elde ettiğimiz deneyimlerin KOSGEB üyelerine açılması için her türlü gayretin gösterileceğini söyledi. Olpak, "DEİK olarak, KOSGEB üyelerimize kendi bütçemizden kademeli olarak aidatlarımızda yüzde %20, %35 ve %50 olmak üzere üç farklı indirim kolaylığı olduğunu hatırlatmak isterim" dedi. Olpak, imzalanan protokolün bundan sonra yapılacaklar açısından önemli bir başlangıç olduğunu söyledi.

Uzkurt: "KOBİ'lerimizin DEİK'in yurt içi ve yurt dışı etkinliklerine katılımının sağlanmasını hedefliyoruz"

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ise, "DEİK ile imzaladığımız mutabakat zaptı çerçevesinde KOSGEB'in hedef kitlesi olan KOBİ'ler arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin geliştirilmesi, küresel pazarda rekabet güçlerini artırılması, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunulması, kurumlar arasında eğitici programların düzenlenmesi gibi birçok alanda iş birliği çalışmalarını artırmayı hedefliyoruz" dedi. İki kurum arasında imzalanan protokol ile taraflar arasındaki iş birliği için öngörülen faaliyetler hakkında bilgi veren Uzkurt, "KOBİ'lerin dış ilişkiler, dış ticaret ve yatırımlarla ilgili konularda bilgi birikimlerinin artırılması amacı ile eğitim programları, toplantı ve organizasyonlar düzenlenmesi, DEİK tarafından yurt içinde ve yurt dışında organize edilen İş Konseyi heyet ziyaretlerine ve diğer etkinliklere KOSGEB veritabanındaki KOBİ'lerin de katılımının sağlanması karşılıklı olarak teşvik edilecek" dedi.

DEİK tarafından yurt dışında düzenlenen ve KOBİ katılımına açık olan iş heyeti programları kapsamında KOSGEB'in ‘Yurt Dışı İş Gezisi Programı" desteği kapsamına alınması için çalışacaklarını belirten Uzkurt, "KOSGEB'in yurt dışı pazar destek programından KOBİ'lerin yararlandırılmasında karşılıklı iş birliğine gidilmesi gibi birçok konuda KOBİ'lerimize ortak hizmetler ile üretebileceğimiz verimli bir iş birliği imkanı zeminini hazırlayacak. Bu anlaşmanın ülkemize ve tüm KOBİ'lerimize hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu. 

DEİK ile KOSGEB arasındaki İşbirliği Anlaşması İmza Töreni, açılış konuşmalarının ardından sona erdi.

 

 

AFGANİSTAN’DAN TÜRK İŞ DÜNYASINA YATIRIM VE İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Türkiye ve Afganistan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıylaDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Afganistan İş Konseyi ev sahipliğinde, Afganistan İş ve Yatırım Fırsatları Toplantısı düzenlendi. Toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler, iş birliği ve yatırım fırsatları değerlendirildi. Toplantı çerçevesinde DEİK ile National Procurement Autority (Ulusal Tedarik Kurumu) arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

DEİK ev sahipliğinde düzenlenen Afganistan İş ve Yatırım Fırsatları Toplantısı, Afganistan Finans Bakanı Dr. Mohammad Humayon Qayoumi, DEİK Başkanı Nail Olpak, National Procurement Autority (NPA) Genel Müdürü Alham Omar Hotaki, Türkiye-Afganistan İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv, NPA yöneticilerinden oluşan heyet üyelerinin ve Türk iş dünyası temsilcilerinin katılımları ile 5 Aralık 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Qayoumi: "Türkiye Cumhuriyeti'nin Afganistan'a olağanüstü desteği için minnettarız"

Afganistan İş ve Yatırım Fırsatları Toplantısı'nda konuşan Afganistan Finans Bakanı Dr. Mohammad Humayon Qayoumi, toplantının iki ülke arasında siyasi, yatırım, altyapı ve ticaret alanlarında karşılıklı iş birliğini hedeflediğini söyledi. Komisyon toplantıları ve forumların, birlikte çalışmak, ticari ve ekonomik ilişkileri daha da geliştirmek için mümkün olan en iyi yolları keşfetme fırsatlarını sunduğunu vurgulayan Qayoumi, "2017 yılında Afganistan, Afgan ürünlerini ihraç etmek için hava koridorunu başlattı. O zamandan beri 107 milyon dolar değerinde kuru meyveler, safran, çam fıstığı, halılar, tıbbi bitkiler ve sebzeler de dahil olmak üzere 6 bin 92 ton ürün ihraç edildi. Ürünler Hindistan, Çin, Türkiye, Kazakistan, BAE, Rusya ve Avrupa'ya 399 uçuşta ihraç ediliyor. 13 Aralık 2018'de ise Lapis Lazuli koridoru açıldı. Lapis Lazuli koridoru, paydaş ülkelerin siyasi ve ekonomik ilişkilerini güçlendirme potansiyeline sahip. Bu anlaşma, bölgedeki genel kalkınmanın etkileriyle birlikte artan entegrasyon ve ekonomik iş birliği yoluyla bölgesel kalkınmayı sağlayabilir. Afganistan, her zaman bu bölgeye hizmet eden efsanevi İpek Yolu gibi başlıca ticaret yollarının kalbinde yer almıştır. Orta ve Güney Asya ekonomileri büyümeye ve küresel ekonomiye entegre olmaya devam ettikçe Afganistan bir kez daha ticaret için kilit bir merkez olarak ortaya çıkıyor. Ticaret ve ekonomik bağlarımızın daha iyi başarılara sahip olacağından eminim. Türkiye Cumhuriyeti'nin istikrarlı, huzurlu ve müreffeh bir Afganistan'a olağanüstü desteği için minnettarız" diye konuştu.

Olpak: "İkili ticaret hacmimizi geliştirmemiz gerektiğine inanıyorum"

Türkiye ile Afganistan arasındaki dostane ilişkilerin, uzun yıllardır karşılıklı saygı ve iyi komşuluk ilişkileri temelinde geliştiğini belirten DEİK BaşkanıNail Olpak, "Afganistan'ın 1921'de Ankara Hükümeti'ni tanıyan ilk ülke olduğunuve Ankara'daki Afganistan Büyükelçiliğinin açılış töreninde Afgan bayrağının Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından yükseltildiğini hatırlatmak isterim. Samimi dostluğumuz da ekonomik ilişkilerimizi olumlu yönde etkiledi. Son 5 yılda Afganistan ile olan ikili ticaret hacmimiz yaklaşık 150 milyon dolar. Ama bu sayıları daha da geliştirmemiz gerektiğine inanıyorum. Özellikle ülkedeki inşaat, müteahhitlik, enerji ve güvenlik hizmetleri sektörlerinde çok çeşitli potansiyeller bulunuyor. Bu konuda, Türk iş dünyası temsilcilerini bu sektörlerdeki projelere katılmaya davet ediyorum. Afganistan ile ikili ilişkilerimizi daha da geliştirebilecek 2 noktayı ifade etmek istiyorum. Birincisi, iş dünyası temsilcilerimizin bilgiye ulaşmada yaşadığı sorunların giderilmesi. Güvenlik ise istikrarlı iş yapmak için diğer önemli bir konu ise hepimizin bildiği gibi, iki ülkenin de güvenlik sorunları ile başa çıkma konusunda deneyim sahibi olması. Bu nedenle, iş insanlarımız için birlikte daha uygun bir iş ortamı yaratabileceğimize inanıyorum. Ses çıkarmak için birbirimize ihtiyacımız var. Birlik, beraberlik içinde ticaret ve yatırım ilişkilerimizi geliştireceğimizi umuyorum" dedi.

Ciliv: "Afganistan halkı Türk ürünlerini tercih ediyor"

Türkiye-Afganistan İş Konseyi BaşkanıSüleyman Ciliv ise,Türk ürünlerinin imajının pazarda çok güçlü olduğunu ve Afgan halkının tercihini Türk ürünlerinden yana kullandığını söyledi. Ciliv, "Afganistan'da yürütülen projelerde özellikle Türk özel sektör temsilcileri her alanda tercih sebebi. Özellikle inşaat, enerji, güvenlik hizmetleri sektörlerinde ciddi potansiyel bulunuyor. Lapis Lazuli güzergahının tamamlanmasıyla birlikte özelikle Türkiye ve Avrupa ile bağı artan Afganistan'da gelecek dönemde gerçekleştirilecek projelerin eskisine nazaran daha rahat şekilde icra edilmesi bekleniyor. Kardeş ve dost Afganistan halkı ile gelecek dönemde büyük projelere imza atmak adına çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. İlgili kurum ve kuruluşlarla yakın bağlantılarımız var. Cumhurbaşkanı Sayın Ashraf Ghani her fırsatta Türkiye'ye olan güvenini dile getiriyor, bu durum Türk özel sektör temsilcilerini cesaretlendiriyor" şeklinde konuştu.

Toplantı çerçevesinde DEİK Başkanı Sayın Nail Olpak ve NPA CEO'su Sayın Alham Omar Hotaki tarafından bilgi paylaşımı konusunda iş birliği anlaşması imzalandı. Toplantı, imza töreninin ardından kamu-özel sektör ikili iş görüşmeleri ile sona erdi.

NAİL OLPAK: “SON ÇEYREKTE YÜKSEK BÜYÜME BEKLİYORUZ”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2019 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamları ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları ifade etti:

"Ekonomideki dengelenme süreciyle birlikte yılın ilk yarısında gelen negatif büyüme rakamlarının ardından üçüncü çeyrekte yakaladığımız %0,9'luk büyümeyi, yaşayacağımız yeni bir pozitif dönemin ilk sinyali olarak değerlendiriyoruz. Enflasyon ve faiz oranlarında yaşanan gerileme ile kredi piyasasında yaşadığımız canlanma ve, reel kesim ile tüketici güven endeksi gibi öncü göstergelerde yaşanan yukarı yönlü ivmelenme, ekonomik büyümemizin önümüzdeki dönemde daha da hızlanacağını gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda, Türkiye ekonomisinin hızlı büyüdüğü dönemlerde cari açıkta da artış yaşanıyor ve Türkiye'nin kırılganlığını artırıyordu. Şimdi geldiğimiz noktada ise tekrar hızlı bir büyüme patikasına, bu sefer cari fazla veren bir ekonomi olarak giriyoruz. Kırılganlık düzeyi gerilemiş bir ekonomi olarak 2019'un son çeyreğinde ciddi oranda bir pozitif büyüme rakamı yakalayacağımızı ve 2019 yılını da beklentilerin üzerinde pozitif bir büyüme oranı ile kapatacağımızı öngörüyoruz. Özetle, geçtiğimiz dönemde aldığımız yaraları önümüzdeki süreçte çok hızlı bir şekilde sararak, 2020 yılına özgüveni yüksek ve gelecek hedeflerine sıkı sıkıya bağlı bir ülke olarak gireceğimize inanıyorum. Biz de Türk iş dünyası olarak üretmeye, katma değer yaratmaya ve ülke ekonomimizi daha iyi noktalara taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz." açıklamasında bulundu. 

TÜRKİYE-KIRGIZİSTAN İŞ FORUMU İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ

Türkiye-Kırgızistan İş Forumu,  Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ve Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Kubatbek Boronov, Ticaret Bakan Yardımcımız Gonca Batur  Yılmaz, Sağlık Bakan Yardımcımız Dr. Şuayip Birinci, Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Mehmet Hadi Tunç, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Nadir Alparslan,  DEİK Başkanımız Nail Olpak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanımız İsmail Gülle ve iki ülke iş insanlarının katılımları ile 21 Kasım 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Forum, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) iş birliğinde düzenlendi.

T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açılış konuşmasında, "Kırgızistan ile ticaretimiz 2018 yılında 424 milyon dolar olmuştur. 2019 yılının 9 ayında ise ticaretimiz 326 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için ticaretimizin önündeki engelleri birer birer kaldırmalı ve yeni iş birlikleri kurmak zorundayız. Bugünkü görüşmelerimiz de bu çerçevedeydi" dedi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un 2018'in Nisan ayında Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin iki ülke arasında önemli bir kilometre taşı olduğunu belirten Oktay, "Söz konusu ziyaret sırasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Ceenbekov tarafından gösterilen hedefleri gerçekleştirmek doğrultusunda bizler de çok yoğun bir gayret içerisindeyiz. Siyasi karar alıcılar olarak bizler, iş dünyasının önündeki engelleri açmak için gayret gösteriyoruz. Ancak biliyoruzki Türkiye-Kırgızistan ticari ve ekonomik ilişkilerinin daha da ileriye taşınmasında başrol iki ülke iş insanları olarak sizlerdedir" dedi.

"Ticaretimizin önündeki engelleri kaldırmalı, iş birlikleri kurmalıyız"

Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için ticaretimizin önündeki engelleri birer birer kaldırmalı ve yeni iş birliklerinin kurulması gerektiğini belirten Oktay, "Bugünkü görüşmelerimiz de bu çerçevedeydi. Hemen bu toplantının öncesinde yaptığımız, birebir görüşmemiz, akabinde iş adamlarıyla yaptığımız görüşmelerimiz bile fırsatların ne kadar fazla olduğunu gösterdi. Bu fırsatları, potansiyeli gerçeğe dönüştürmeyle ilgili ne yapabiliriz, ona daha da yoğunlaşacağız" dedi. Oktay, "Bugün, Türkiye'nin Kırgızistan'daki doğrudan yatırımları üçüncü ülkeler nezdinde yapılanlar dahil edildiğinde 1 milyar doları aşmaktadır. Türk firmaları lojistikten gıdaya, finanstan turizme birçok sektörde Kırgızistan ekonomisine yatırım yapmıştır. Kırgızistan'ın ülkemizdeki yatırımları ise çok cüzi seviyededir. Türkiye olarak çok kapsamlı bir yatırım teşvik sistemine sahibiz. Kırgız yatırımcıları da bu teşviklerden faydalanmaya ve ülkemize daha fazla yatırım yapmaya çağırıyorum" dedi. Oktay, "Müteahhitlik alanında firmalarımızın Kırgızistan'a sunduğu kaliteli hizmetlerle birlikte, yapı ve inşaat malzemeleri sektöründe de Türk firmalarımızın etkinliklerinin artacağına inanıyorum. Ekonomik ilişkilerimizi kapsamlı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Karma Ekonomik Komisyonu(KEK) Toplantısı vesilesiyle, ticaret, kamu-özel sektör ortaklığı, sanayi, tarım, ormancılık, gümrük, ulaştırma alanlarında iş birliğinin geliştirilmesi ile yatırım ortamının iyileştirilmesi gibi önemli konuları ele alıp atabileceğimiz adımlarla ilgili kararları alacağız." dedi. Ortaya çıkan fırsatları ve potansiyelleri gerçekleştirmek zorunda olduklarını belirten Oktay, iş insanlarını bu anlamda elini taşın altına koyup fiilen iş yapmaya davet etti.

Forumun, iki kardeş ülkedeki iş dünyasının birbirlerini daha iyi tanımasını sağladığını ve yeni iş bağlantılarına imkan verdiğini ifade eden Oktay, "Bugün bu forumun çok özgün bir yapısı var. İş dünyamızın üç şemsiye kuruluşu TOBB, DEİK ve TİM'i aynı platformda bir araya getirerek ortak hedeflerde buluşturduk. Zaten ortak hedefteler ama bir Türkiye ve Kırgızistan iş imkânlarının ticaret hacminin ve yatırımlarının artırılması ortak hedefinde. Böyle güçlü bir birliktelikten de güçlü bir performans ve güçlü güzel sonuçlar bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Türkiye, Kırgızistan için en öncelikli devletlerden biridir"

Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov  ise,  Türkiye'nin, Kırgızistan'ın sadece en önemli ticari ortağı değil, aynı zamanda kardeş bir ülke ve stratejik olarak da ortak olduğunu söyledi. Boronov, "2018 yılının başında Kırgızistan Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye ziyareti sonrası, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan'a resmi iş ziyareti gerçekleştirdi. Kırgızistan ile Türkiye arasında birbirine güven temelinde özel ilişki oluşturuldu. Türk-Kırgız ticari, ekonomik ilişkileri hızlı bir şekilde gelişiyor. Türkiye, Kırgızistan için en öncelikli devletlerden biridir" dedi. Kırgızistan'ın konumunun Asya ile Avrupa kıtası arasında olduğu için ulaşım ve transit potansiyelinin yüksek olduğunu belirten Boronov, "Bizim ticaret hacmimiz son yıllarda iyi bir gelişme kaydetti. Kırgızistan'da yatırımcıları için uygun koşullar oluşturmuştur. Kırgızistan, vergi ve finansal sistemde serbest özelliğe sahip olup yatırımcıların hak ve hukuklarını korumak için güvenlik tedbirlerini yasal çerçevede almıştır. Yatırımcılara yenilikler ve kolaylıklar sağlamıştır" dedi.

Ulaşım, enerji, sanayi, turizm ve tarih alanında iş kurmak için Kırgızistan'da uygun şartlar bulunduğunu ifade eden Boronov, "Orta Asya bölgesinde yer alan Kırgızistan, Türk yatırımcılar için sadece bölgesel olarak değil, Avrasya Ekonomik Topluluğu kapsamında ve başka ülkelerde de faaliyet göstermeye yönelik olumlu planları var olan bir ülke. Ekonominin şeffaf olması, liberal ticaret ve parasal rejim gibi diğer ayrıcalıklarıyla Kırgızistan ticaret ve yatırım için önde gelen ülkelerden birisi. Altın, kömür, demir gibi yeraltı zenginlikleri bulunuyor. Ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik iş birliğini güçlendirmek, ticaret hacmini çoğaltmakla birlikte, yatırım girişimini ve iki ülkeyi de ilgilendiren projeleri gerçekleştirme çalışmalarını artırmalıyız. Bilgi ve iletişim teknoloji gibi öncelikli sektörlerine yatırım yapma konusunu gözden geçirmeye davet ediyorum. Türkiye'de olan, yeni olan teknolojileri bize getirme ve bizde olan hammaddelerinden faydalanmakla birlikte Kırgızistan'daki karma sanayiyi geliştirme konusunda yeni iş birliklerini yürütme niyetindeyiz" ifadelerini kullandı.

"Kırgızistan Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde Türk firmalarına öncelik verilmesini bekliyoruz"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ise, Türkiye'nin 1991 yılında Kırgızistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olduğunu anımsatarak, aynı yıl DEİK'te Türkiye-Kırgızistan İş Konseyi'nin kurulmasının da ayrıca önemli olduğunu söyledi. DEİK'in 34 yıldır ticari diplomasi anlayışıyla çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Olpak, "Tüm dünyaya yayılmış, 146 iş konseyimiz var. Herhangi bir ayırım yapmadan, tüm dostlarımızı bu güzel networkümüzden faydalanmaya davet ediyorum. İki devlet başkanımızın koyduğu hedefin gerisindeyiz. Bunu yapacak iş dünyası olarak bizleriz. Kırgızistan'ın dünyadan farklı sektörlerde ithalatını artırırken, bizim pazar kaybettiğimizi görüyoruz. Bu konunun üzerine daha fazla çalışmamız gerektiği kanaatindeyiz. Kırgızistan'ın Avrasya Ekonomik Birliği üyesi olduğunu, Türk iş insanlarının da bu çerçevede değerlendirme yapması gerektiğini ifade etmek istiyorum" dedi. İş dünyalarının genel olarak bürokrasiden şikâyet ettiğini belirten Olpak, "Navlun ücretinin yüksek olması firmalarımızın dile getirdiği konulardan birisi. Kırgızistan Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde hayata geçirilecek alt yapı projelerinde, Türk firmalarına pozitif ayrımcılık yapılmasını bekliyoruz" dedi.

"İş dünyaları olarak tek talebimiz şu 'bizim önümüzdeki engelleri kaldırın'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, "Kırgızistan ile ortak kültürümüzün harcıyla ördüğümüz bağlarımız, geçmişte olduğu gibi gelecekte de bizi ayrılmaz dostlar kılmaya devam edecektir. Bizler kardeşiz. Şimdi biz diyoruz ki, 'kardeşler arasında engel olur mu?' İş dünyaları olarak tek talebimiz şu 'bizim önümüzdeki engelleri kaldırın'. Siz bunu yaparsanız gerisini biz hallederiz." dedi.  Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan'ın da kurucu olarak yer aldığı Türk Ticaret Sanayi Odasını 6 devlet, tek millet vizyonuyla kurduklarını belirtti.  Kırgızistan ve Türkiye ile birlikte, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan iş dünyalarının güç birliği yaptığını aktaran Hisarcıklıoğlu, "Kırgızistan ile ortak kültürümüzün harcıyla ördüğümüz bağlarımız, geçmişte olduğu gibi gelecekte de bizi ayrılmaz dostlar kılmaya devam edecektir. Bizler kardeşiz. Dünyada herkes zengin olmak istiyor. Ne kadar çok ticaret yaparsan o kadar zenginsin. Avrupa'daki ülkeler bir araya geldiler ve kendi içlerinde ticaret yapıyorlar. Şimdi biz diyoruz ki 'kardeşler arasında engel olur mu?' İş dünyaları olarak tek talebimiz şu 'bizim önümüzdeki engelleri kaldırın'. Siz bunu yaparsanız gerisini biz hallederiz" dedi. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bölgesinin sanayi devi olduğunu vurgulayarak, bunu Kırgızistan'ın da yapabileceğini, Türkiye'nin tecrübelerini Kırgızistan ile paylaşmak istediğini dile getirdi.

"2019 yılının ilk 10 ayında Kırgızistan'a olan ihracattaki artış dikkati çekti"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise, dost ve kardeş ülkelerden olan Kırgızistan ile karşılıklı ticaretin başta ikili ilişkilerin geleceği konusunda bugün oluşturulan ekosistem ile kritik neticeler alınacağına yürekten inandığını söyledi. Gülle, "Orta Asya Cumhuriyetleri arasında Dünya Ticaret Örgütü'ne katılan ilk ülke olan Kırgızistan'ın ticari teamüllerinin bölgesel ağırlıklı olması ikili anlaşmalar ve ilişkilerinin önemini de ön plana çıkartıyor. Kırgızistan'ın 2006 yılından bugüne 2,8 milyar dolardan 8,1 milyar dolara yükselen Gayri Safi Yurtiçi Hasılası, beraberinde talep artışını ve yeni sektörlerin gelişimi için gerekli zemini hazırlamaya devam ediyor. Bu artış Kırgızistan ithalatına ve yatırımlara da yansıyor. 2006 yılında 1,7 milyar dolar olan Kırgızistan ithalatı, bugün 5,3 milyar dolara çıkmış durumda. Bugün Kırgızistan'da aktif faaliyet gösteren 300 kadar Türk firmamızın 250 milyon dolar seviyelerinde bir yatırımı bulunuyor. İkili ticari ve ekonomik ilişkilerimiz 2018'de Cumhurbaşkanlığı düzeyinde gerçekleştirilen karşılıklı ziyaretler ile yatırım ortamının kolaylaştırılması ve ticareti zorlaştıran faktörlerin ortadan kaldırılması gibi hedef ve vizyonların oluşturulması ile yeni bir döneme girmiş bulunuyor" dedi.

Forumun açılış konuşmalarının ardından, iki ülke kurumları veya firmaları arasında iş birliklerine ilişkin 7 ayrı mutabakat zaptı imzalandı. Ayrıca, PPP modeli ile ortak projelerin hayata geçirilmesi amacıyla Kamu-Özel Ortaklığı (PPP) Komitemiz ile Kırgız Cumhuriyeti Avrasya İş Kulübü iş birliği anlaşması imzaladı.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TAİK VE US CHAMBER TOPLANTISINDA YATIRIMCILAR İLE BİR ARAYA GELDİ
DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile US Chamber ev sahipliğinde Yuvarlak Masa Toplantısı, T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla 12  Kasım  2019  tarihinde  Washington D.C.'de gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkiye ve ABD'de yatırım yapan 10 firmanın temsilcileri bir araya geldi.
 
T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın görüşmesi öncesinde düzenlenen toplantı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye- ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, ABD Türkiye İş Konseyi Onursal Başkanı General Jim Jones, ABD Ticaret Odası Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Khush Chosky, ABD'de yatırımı olan 10 Türk firma temsilcisi ile Türkiye'de yatırımı olan 10 ABD'li firma temsilcilerinin katılımları ile gerçekleşti.
 
"Görüşmede 100 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için neler yapılabileceği konuşulacak"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Pek çok kritik gelişmenin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Buradaki bazı çevreler stratejik müttefik ilişkisinin önemini kavrayamıyor. Başkan Trump ile aramızda tesis ettiğimiz samimi iletişim ile sorunları çözeceğimize inanıyorum." dedi. 100 milyar ticaret hedefi kapsamında 5 sektör üzerinde durmaya karar verdiklerini ve Başkan Trump ile yapılacak görüşmede, 100 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için yapılabilecekleri konuşacaklarını belirtti. Ticaretin önündeki engellerin düzenlenmesi ve bazı alanlarda konulan tedbirlerin kaldırılmasını beklediklerini ifade etti.
 
"Siyasi gerilimler nedeniyle ekonomimize tehditkar davranış sergilenmesi doğru değil"
 
Her konunun kendi mecrasında yürütülmesi gerektiğini belirten Erdoğan, 'Siyasi gerilimler nedeniyle ekonomimize tehditkar davranış sergilenmesinin doğru olmadığını dile getirdi. İki ülke ilişkilerini zehirlemeye yönelik atılan adımların engellenmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'ye gelen doğrudan yatırımların %13 artarak 13 milyar dolara ulaştığını söyledi. ABD'nin Türkiye'ye en fazla yatırım yapan 6. ülkesi olduğunu ve Amerikalı firmalara sağlanan teşviklerden daha fazla istifade edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
ABD Türkiye İş Konseyi Onursal Başkanı General Jim Jones, 100 milyar dolar ticaret hedefinin önemine değinerek, TAİK ve US Chamber işbirliğinde düzenlenen yıllık konferansın önümüzdeki yıl 38. sinin yapılacağını belirtti. İki ulusun büyük bir hedefi olduğunu ve kendilerini yeniden tanıtmaları gerektiğini vurguladı.
 
DEİK Başkanı Nail Olpak, iki liderin belirlemiş olduğu 100 milyar dolar ticaret hedefi projesinin iş dünyası koordinasyonunun DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi tarafından yürütüldüğünü ve bu proje kapsamında belirlenen hedef sektörlere ilişkin toplantıların gerçekleştirildiğini belirtti.
 
TÜRKİYE İLE MACARİSTAN ARASINDAKİ TİCARET HACMİ HEDEFİ 6 MİLYAR DOLAR

TÜRKİYE İLE MACARİSTAN ARASINDAKİ TİCARET HACMİ HEDEFİ 6 MİLYAR DOLAR

MACARİSTAN'DA TÜRK BANKASI ŞUBESİ AÇILACAK

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Macaristan – Türkiye İş Konseyi Yuvarlak Masa Toplantısı, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Macaristan ve Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi 4. Dönem Toplantısı" vesilesiyle Macaristan'ı resmi ziyareti kapsamında 7 Kasım 2019 tarihinde Budapeşte Varkert Bazar'da gerçekleştirildi. Toplantıda, iki ülke ekonomik ilişkilerini arttırmak üzere iş dünyalarının talepleri ülke liderlerine aktarıldı.

Macaristan – Türkiye İş Konseyi Yuvarlak Masa Toplantısı'na T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye-Macaristan İş Konseyi Başkanı Adnan Polat ve Macaristan'ın önde gelen 10 Türk yatırımcı firması ile 10 Macar firmanın CEO'ları katıldı.

"Önümüzdeki 6 ay içinde Macaristan'da bir Türk bankasının şubesi açılacak"

Toplantının kapanış kısmında konuşan T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,2013 yılından itibaren stratejik ortaklık seviyesine çıkan iki ülke ilişkilerinin ticaret kabiliyetinin de oldukça yüksek olduğuna değindi. Erdoğan, üçüncü ülkelerde iş birliğinin yanı sıra Macaristan'ın Türk Keneşi'ndeki gözlemci üyeliğiyle gelecek dönemde iş birliğinin daha da artacağını belirtti. İki ülke insanının da sahip olduğu girişimci ruh sayesinde 6 milyar dolarlık hedefin kolaylıkla yakalanacağına inandığının altını çizen Erdoğan, telekomünikasyondan inşaata Macaristan'da faaliyet gösteren 150 Türk şirketi ile Macaristan'daki Türk yatırımının 600 milyon Euro'yu yakaladığını, önümüzdeki yıllarda bunun 4 katına çıkmasını beklediklerini ekledi. Türk firmalarının Avrupa'da yoğun taşımacılık faaliyetleri olduğunu belirten Erdoğan, "Bu kapsamda nakliyecilerimizin geçiş belgelerinde yaşadıkları sıkıntıya kalıcı bir çözüm bekliyoruz ve bunun da tamamen serbest geçiş olmasını bekliyoruz. Son zamanlarda Türkiye ekonomisini hedef alan saldırılardan ülkemiz güçlenerek çıktı. 2020-2021 döneminde büyümenin yüzde 5 olarak gerçekleşmesini öngörüyoruz. Gerek Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gerekse vize serbestisi konularında AB yeterli irade göstermiyor" dedi. Bu konuların yanı sıra yaşanan Ticaret Savaşlarının üstesinden dost ülke Macaristan ve Türkiye'nin birlikte geleceğini ifade eden Erdoğan, "Karşılıklı yatırım ve ticaret iş birlikleri hususunda iş insanlarımızın çözüm önerilerini Sayın Orban ile bekliyoruz. Türkiye Bankalar Birliği ile görüştük. Önümüzdeki 6 ay içinde Macaristan'da bir Türk bankasının şubesi açılacak" açıklamasını yaptı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orbanise, Türkiye ve Macaristan ekonomik ilişkilerinin geldiği nokta için Erdoğan'a teşekkürlerini iletti. Orban, Macaristan'a gelen hiçbir Türk firmasının dezavantaj yaşamadığını ve bundan sonra da yaşamayacağını belirtti. Yatırımcı Türk firmaların getirecekleri Türk işçilerin kontenjanında artırım yapmaya hazır olduklarını belirten Orban, ülkeye yabancı yatırımcı çekmek adına dünyada eşi benzeri olmayan teşvik uygulamaları olduğunu söyleyerek Türk iş insanlarını bu uygulamaları incelemeye davet etti. Macaristan'ın AB ortalaması üzerinde büyüdüğünün altını çizen Orban, bugün ülkeye yatırım yapan firmaların oldukça avantajlı konumda olduklarını, önümüzdeki 4-5 yıl içinde Budapeşte'deki gayrimenkul fiyatlarının Prag ve Viyana seviyesine gelmesini beklediklerini ifade etti. Macaristan'ın sadece tek bir ülke olarak görülmemesi gerektiğini belirten Orban, Polonya, Çekya, Slovakya ile birlikte Vişegrad dörtlüsünün tüm Türk firmalar için büyük fırsatlar barındırdığını söyledi.

İş dünyalarının önünü açacak bu toplantının oldukça verimli olduğuna değinen T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise, Gana'daki hastane ve radyoterapi merkezi örneğinde olduğu gibi Türk ve Macar firmalarının dünyanın her yerinde iş birliği yapacak kapasitede olduğunu belirtti. Pekcan, Macaristan'ın önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığı akıllı şehirler projesinde daha çok Türk firmaları görmek istediklerini ve nükleer santral projesinin teknik donanım ve altyapısında Türk firmalarının yer almasını arzuladıklarını ifade etti.

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjertoda Türk ve Macar CEO'ların bir araya geldiği bu toplantı vesilesiyle iki ülke ekonomik iş birliğinin katlanarak artacağına ve 6 milyar dolar ticaret hacmi hedefinin yakalanacağına inandığını belirtti.

"Türk tırlarına da muaflık tanınmasını bekliyoruz"

Türk özel sektörü adına konuşan DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye-Macaristan İş Konseyi faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti belirterek ilişkileri güçlendirecek 3 ana konuya değindi. Türk tırlarının Macaristan'ı transit geçişte yaşadığı kota sınırına değinen Olpak, Slovakya veya Sırbistan'a tanınan muaflıkların Türkiye'ye de tanınmasını beklediklerini iletti. Diğer bir eksiklik olan, Macaristan'da faaliyet gösteren bir Türk bankasının bulunmayışının Türk iş insanları için zorluk teşkil ettiğini, en kısa zamanda bir şube açılmasını dilediklerini söyleyen Olpak, "DEİK ve HEPA (Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı) iş birliğinde yürüttüğümüz Türkiye – Macaristan 3. Ülkelerde İş birliği temalı çalışmalarımız da hızla ilerliyor. Özellikle iki ülke Eximbankları'nın ülke bazlı yapacağı fizibilitelerin ardından iki ülke iş dünyasına özel geliştirilecek projeler ile iyice ivme kazanacak" dedi.

"6 milyar doları yakalamak için çalışmaya devam ediyoruz"

Türkiye-Macaristan İş Konseyi Başkanı Adnan Polatise, "Macaristan'da gerek İş Konseyi faaliyetleri kapsamında gerekse enerji, turizm ve gayrimenkul sektörlerindeki yatırımcı rolüyle son 4 yılda iki ülke arasındaki ticaret hacmini 1,6 milyar dolardan 3 milyar dolar seviyelerine çıkarttık. En kısa zamanda 6 milyar doları yakalamak için çalışmaya devam ediyoruz. Ayrıca, Gül Baba Türbesi'nin restore edilmesini üstlenerek Türkiye'de de büyük bir farkındalık yarattık. İki ülke arasındaki dostane ilişkiler, iş dünyaları için büyük bir avantaj" dedi. Polat, iki ülke arasında 5 yıl önce haftada sadece 3 uçuş düzenlenirken şu anda günde 5 uçuş düzenlendiğini ve bu uçakların tamamının dolu kalktığını ekledi.

Toplantının devamında iki ülkenin önde gelen firmalarının CEO'ları söz alarak, ilişkileri güçlendirmek adına liderlere taleplerini ilettiler.

OLPAK: “TÜRKİYE, PPP MODELİ İLE BİR MARKA HALİNE GELDİ”

T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile DEİK PPP Komitesi ve İstanbul PPPCoE iş birliğinde düzenlenen 4. İstanbul PPP Haftası, 32 ülkenin kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Organizasyonun üçüncü gününde gerçekleştirilen 4. İstanbul PPP Zirvesi, DEİK Başkanı Nail Olpak ve DEİK PPP Komitesi Başkanı Eyüp Vural Aydın'ın açılış konuşmaları ile başladı.

Dünya Bankası, Uluslararası Finans Kurumu, İslam Kalkınma Bankası, Global Infrastructure Hub katkılarıyla organize edilen zirve kapsamında, "PPP Modeli ile Altyapı Yatırımlarının Geliştirilmesi" amacıyla PPP projelerinin uluslararası yatırım alanındaki cazibesi, proje aşamaları ve PPP iş modelinin küresel ekosistemini ele alan paneller gerçekleştirildi.

2018 yılı verilerine göre Türkiye'nin, toplamda en fazla bütçeye sahip PPP projesi olarak Avrupa'da ilk sırada olduğunu söyleyen DEİK Başkanı Nail Olpak, "DEİK olarak, kamu ve özel sektör iş birliği alanındaki PPP projelerine büyük önem veriyoruz. Bu yıl dördüncü kez gerçekleştirdiğimiz PPP Haftası'nda, 32 ülkenin bu alandaki tecrübeleri ile farklı iş modellerini ele alıyor ve önemli bir birlikteliğe imza atıyoruz. Günümüz dünyasında, ülke yönetimlerinin artan kamusal ihtiyaçlarını karşılamak adına yeni modeller geliştirmek zorunda olduğunu biliyoruz. Uluslararası raporlara göre 2030 yılına kadar yıllık altyapı ihtiyacını karşılamak için var olan finansman açığı yıllık 2,5 trilyon dolar seviyesinde. Yani kamunun, artan ihtiyaçları tek başına karşılamasının mümkün olmadığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Ancak Türkiye bu konuda proaktif ve örnek bir ülke konumunda. 2018 yılındaki rakamlarda toplamda en fazla bütçeye sahip PPP projesi olarak Avrupa'da ilk sırada olmamız bunun bir göstergesi. Merkez ve Doğu Avrupa'da (CEE) ‘'En İyi PPP İşlemi'' ödülünü alan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyol Projesi 2018 yılı için Avrupa genelinde en büyük projeydi. Bugüne kadar tek seferde imzalanan en büyük PPP sözleşmesi, sizlerin bir çoğunun da buraya gelirken kullandığınız İstanbul Yeni Havalimanı projesiydi. Ülkemizin PPP alanında dünyaya örnek olacak projeleriyle gurur duyuyoruz." dedi.

Olpak: "DEİK, PPP projelerinde kamu ve özel sektör iş birliği adına önemli bir platform"

Türkiye'nin kamu ve özel sektör iş birliğiyle gerçekleştirdiği projelerle çok kıymetli bir tecrübeye sahip olduğuna dikkat çeken Olpak, "Son 10 yılda ülkemiz adına kamu alanında çok ciddi bir birikim oluştu. Artık bugüne baktığımızda dünyada Türk PPP modeli ile ilgili ciddi bir farkındalık var. PPP projelerinde sözleşme safhasından operasyon ayağına kadar her adıma ilişkin tecrübelerimiz çok değerli. Artık bu tecrübelerimizin yurt dışına ihracını, pazarlanmasını konuşuyoruz. Burada, Türk PPP Modelinin ihracıyla kastettiğimiz, aslında şirketlerimizin yurt dışında iş almalarını desteklemek; hizmet ihracatını arttırmak. Bunun için de, özel sektör alanındaki gücümüzle DEİK olarak önemli bir platform sağlıyoruz. Öte yandan bir diğer önemli husus ise; merkezi hükümetin hayata geçirdiği, ortalaması 500 milyon TL civarında olan büyük bütçeli projelere şahit olduk. Şimdi ise, yerel yönetimler açısından belediyelerin de PPP projeleri yapmasını sağlayacak, daha küçük yatırımcıların da dahil olabilecekleri yeni bir mevzuat üzerinde 2 yıldır çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki dönem için Belediye hizmetlerinin atık su gibi hizmetlerin de PPP modeliyle yapılmasını sağlayacak bu mevzuat, ve gelecek dönemde PPP modeli ile hayata geçirilmesine yönelik atılacak adımları merakla bekliyoruz." şeklinde konuştu.

‘'Türkiye son 15 yılda, 100 milyar dolar değerinde PPP projesi gerçekleştirdi''

Türkiye'nin kamu ve özel sektör iş birliği olan PPP modelini 2007 yılından beri kullandığını ifade eden DEİK PPP Komitesi Başkanı Eyüp Vural Aydın, "PPP aslında günümüz dünyasının değişine dinamikleri açısından çok önemli bir iş modeli. Ülkelerin kalkınması, sosyal hizmetlerin gerçekleştirilmesi ve altyapı gibi projelerin hayat geçmesi farklı bir yönetim şekli. Bu modeldeki temel amaç ise esasında kamu hizmetlerinin kalitesinin artırılması. Yeni ekonomi düzeninde de kamunun ihtiyacı olan enerji, altyapı, otoyol ya da hastane gibi tüm projelerde, özel sektörün dahil olması gerekiyor. Etkinliğimizi ev sahipliği için İstanbul'u seçmemizin de özel bir sebebi var. Bugün, PPP modeli ile yapılmış pek çok örnek projeyi içinde barındıran özel bir şehir olan İstanbul'dayız. PPP Zirvesi ile aynı zamanda, son 15 yıl içinde 100 milyar dolar tutarında, 100 PPP projesi bitirme başarısı gösteren Türkiye'nin ülkemizin PPP alanındaki tecrübelerini, bu tecrübenin ana aktörlerinden olan potansiyel pazarlarla buluşturmak adına, müteahhitlik, teknik müşavirlik, hukuk ve proje yönetim danışmanlığı sektörlerini firmalarını söz konusu ülke temsilcileriyle buluşturuyoruz. Önümüzdeki dönemde bu doğrultudaki çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, 32 ülkeden kamu ve özel sektörün üst düzey temsilcilerini bir araya getiren 4. İstanbul PPP Zirvesi, "PPP Modeli ile Altyapı Yatırımlarının Geliştirilmesi" ve "PPP projelerinin uluslararası yatırım alanındaki cazibesinin artırılması" başlıkları altındaki paneller ile devam etti.

NAİL OLPAK: “BEKLENTİLERİ YETERİNCE KARŞILAYAN FAİZ İNDİRİMİ PİYASALARI CANLANDIRACAK”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın, düşme eğilimi gösteren enflasyon beklentileriyle doğru orantılı olarak politika faizini 250 baz puan düşürerek %16,50'den %14'e indirmesi piyasalar açısından son derece olumlu bir adım. Geçtiğimiz Temmuz ve Eylül aylarındaki faiz indirimlerinin ardından, bugün alınan üçüncü faiz indirimi kararı ile politika faiz oranı yüzde 24'ten yüzde 14'e düşmüş oldu. Merkez Bankası'nın, kimilerine göre piyasaların beklentisinin üzerine çıkarak 250 baz puanlık bir faiz indirimine gitmesi, ekonomideki pozitif görünümün devam etmesi ve piyasaların yeni bir motivasyonla daha da canlanmasına önemli katkıları olacaktır. Dolayısıyla iş dünyası temsilcileri olarak bu yaklaşımın, ülke ekonomisinin kalkınması açısından doğru bir bakış açısı olduğunu düşünüyoruz.

Tüm bankaların da, faiz indirimi konusunda hızla benzer adımları atmalarını bekliyoruz. Özel sektörün, sanayicilerin ve vatandaşın üzerindeki faiz yükünün hafiflemesi için atılacak adımların, eş zamanlı şekilde yatırımları da canlandıracağına inanıyoruz.

Bu bağlamda, bugün iş dünyası ve ekonomimiz açısından bir güzel haber daha aldık. Dünya Bankası'nın hazırladığı İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde, Türkiye'nin 10 basamaklık bir sıçrama ile 43. sıradan 33. sıraya yükseldiğini görüyoruz. Bunun yanında İsviçre, Hollanda, Portekiz ve İtalya gibi ekonomileri geride bırakmamız da oldukça önemli bir gelişme. Bu da yatırımlar açısından pozitif tabloyu destekleyen ve yurt dışından ülkemize gelecek doğrudan yatırımların önünü açan sevindirici bir ilerleme.

Öte yandan son dönemde Barış Pınarı Harekatı konusundan varılan mutabakatlar sonrası, dövizde de pozitif bir görünüm olduğunu gözlemliyoruz. Ümit ediyoruz ki; tüm bu olumlu gelişmeler, yıl sonunda gerçekleşmesi beklenen yüzde 12'lik enflasyon oranına da katkı sunacak."

DEİK, TÜRKİYE’NİN KUŞAK VE YOL GİRİŞİMİ’NDEKİ KONUMUNU 8 FARKLI SENARYOYLA ORTAYA KOYDU

Kuşak ve Yol Girişimi ile Türkiye'nin ihracatında yüzde15 artış öngörülüyor

DEİK, TÜRKİYE'NİN KUŞAK VE YOL GİRİŞİMİ'NDEKİ KONUMUNU 8 FARKLI SENARYOYLA ORTAYA KOYDU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve PwC Türkiye iş birliği ile hazırlanan "Türkiye'nin Kuşak ve Yol Girişimi'nde Konumlandırılması" başlıklı raporun sonuçları açıklandı. DEİK bünyesinde faaliyet gösteren DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi ve DEİK/Lojistik İş Konseyi'nin koordinasyonunda gerçekleştirilen raporda, Türkiye'nin Kuşak ve Yol Girişimi'ndeki konumuna ilişkin potansiyel ticaret stratejileri, politika senaryoları, doğrudan yabancı yatırım, lojistik ve küresel ölçekli fırsatlar tüm boyutlarıyla ele alındı.

T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı, DEİK/Lojistik İş Konseyi Başkanı Turgut Erkeskin, PwC Ülke Başkanı Haluk Yalçın ve PwC Kamu Sektörü Direktörü İdil Özdoğan'ın katılımıyla gerçekleştiren toplantıda, Türk iş dünyasının tüm paydaşlarına, Kuşak ve Yol Girişimi'ne dair kapsamlı bir gelecek öngörüsü sağlayacak çarpıcı bilgiler paylaşıldı.

Turagay: "Türkiye, Kuşak ve Yol Girişimi'nde kesinlikle olmalı"

Toplantıda konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, "Türkiye'nin Kuşak ve Yol Girişimi'nde Konumlandırılması" raporunun dünya ticaretinin yönünü değiştiren çok önemli bir adım olduğunu belirtti. Dünya ticaret hacminin 19,7 trilyon dolar, Çin'in toplam ihracatının 2,5 trilyon dolar ve ithalatının ise 2,1 trilyon dolar olduğunu belirten Turagay, "Çin dünyanın en büyük ihracatçı ülkesi, ithalatta ise ABD'den sonra dünyanın en büyük ikinci ithalatçısı konumunda. Çin'in büyüme oranlarına baktığımızda son 2 yıldır Çin'de de bir yavaşlama görüyoruz. IMF rakamlarıyla Çin'in 2019'da yüzde 6,1, 2020'de ise yüzde 5,8'e gerileyeceği ifade ediliyor. Dünya ticaretinde de büyüme oranlarının gelişme hızının azaldığını görüyoruz" dedi.

Çin'in meşhur "Made in Chine 2025" projesi olduğundan bahseden Turagay, ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşının altında yatan sebebin teknoloji savaşı olduğunu ve ABD'nin Çin'e yaklaşık 400 milyar dolar ticaret açığı veren bir ülke olduğunu söyledi. Kuşak ve Yol girişiminin Çin'de etki alanını geliştirmek ve dünyayla daha fazla entegre olmak amacını taşıdığını kaydeden Turagay, Türkiye'nin bu projenin içerisinde olması gerektiğini vurguladı.

Turagay: "Kuşak ve Yol ile Türkiye'ye daha fazla yatırım çekmemiz lazım"

Türkiye'nin lojistik, jeostratejik ve jeopolitik konumu itibariyle dünyanın merkezinde bir ülke olduğunu dile getiren Turagay, "Bu proje 60'ı aşkın ülkede 4,4 milyar toplam dünya nüfusunun yüzde 62'sini oluşturan ve gayri safi yurt içi hasıla olarak baktığımızda 23 trilyon dolarlık önemli bir güç. Biz de ortada konumlanmış durumdayız. Bizim bu sistem içerisinde yer alabilmemiz için daha fazla yatırım çekebilmemiz lazım. Bütün amacımız ve gayretimiz bunun için olacak. Türkiye çok büyük bir potansiyele sahip bir ülke. Bu açıdan da bu rapor, ülkemiz ve ilgili kurumlar açısından çok büyük farkındalık yaratan bir rapor. İyi bir strateji hazırlamalıyız. BRI proje kapsamında toplam yatırım 1 trilyon dolarlara ulaşıyor. Bu yatırım portföyünden biz de azami ölçüde yararlanmalıyız. Biz Ticaret Bakanlığı olarak bu konuya eğiliyoruz, bu konudaki çalışmalara yoğunlaşıyoruz. Bakanımızın net ve kesin talimatı var. Lojistik Koordinasyon Kurulu toplantısında da bu sunumu diğer kamu kurumlarıyla paylaşmayı arzuluyoruz." diye ifade etti.

Türk iş dünyasına, Barış Pınarı Harekatı'nın küresel arenada en doğru şekilde anlatılması için büyük bir görev düştüğünü belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, "Ülkemiz ve Türk iş dünyası olarak çok yoğun bir gündemimiz varken, öte yandan milli menfaatlerimiz doğrultusunda siyasi ve askeri arenada başka bir mücadelenin içindeyiz. İş dünyası olarak, dünya kamuoyundaki dezenformasyonların önüne geçmek için farklı coğrafyalardaki tüm bağlantılarımızla, tüm iletişim kanallarını kullanarak kara propagandaya karşı duruyoruz. Bu sebeple, Barış Pınarı Harekatı ile terör unsurlarına karşı, güvenliğimizin ve sınırlarımızın korunması için mücadele eden Mehmetçiklerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum. Küresel ticarette de, değişen dinamikler dolayısıyla Türkiye için yepyeni bir dönemin başındayız. Bu değişimler ışığında Türkiye için önemli bir konu olan Kuşak ve Yol Girişimi'nde ülkemizdeki jeopolitik konumu ve lojistik açısından taşıdığı önem, bizleri böyle bir rapor hazırlamaya itti. Çünkü DEİK olarak üstlendiğimiz misyonlardan biri de, ekonomi ve ticaret bağlamında Türk iş dünyasının geleceğine ışık tutacak; iş dünyasını hem bilgilendirecek hem de yönlendirecek çalışmalara imza atmak.Bu raporda da, Kuşak ve Yol Projesi'ne entegre olmanın Türkiye'nin uluslararası yatırım çekme ve dış ticaret performansına etkisini yer çekimi modeli ve 8 senaryo kullanarak inceledik." dedi.

Olpak: "Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi, küresel ekonomik akışları yeniden tanımlayacak"

Kuşak ve Yol Girişimi'nin hem hitap ettiği coğrafyanın genişliği hem de bir ekonomik entegrasyon ile kalkınma projesi olması sebebiyle diğer projelerden ayrıldığını ifade eden Olpak, "Üç karayolu ve bir denizyolu hattı üzerinde tasarlanan bu projenin her hattında, birbirinden farklı yatırım nedeni ve finansman olanakları bulunuyor. Kuşak ve Yol, aynı zamanda ticaretten lojistiğe kadar bir eş zamanlı dijitalleşme projesi. Kuzey aksı Avrupa'ya entegrasyon kadar, rotasındaki 56 ülkenin ekonomik kalkınmasını da hedefliyor. Enerji koridoru olarak adlandırılabilecek orta koridor, hem Avrupa-Asya arasında sağlıklı enerji akışını temin etmeyi hem de bölge ülkeleri arasındaki politik gerginlikleri azaltmayı amaçlıyor. Öte yandan Güney koridorda ise özellikle Afrika'da sadece altyapı yatırımları değil, yeni ekonomik bölgeler oluşturuluyor ve bu kanalla bölgedeki firmaların iş yapış şekilleri ile bölge ülkelerinin iş yapma kolaylığı geliştiriliyor. Bu nedenle Afrika pazarında Çin'in baskınlığı yakın zamanda daha da artacak ve bu pazara erişim için Çin'le iş birlikleri kolaylaştırıcı bir unsur olacak." diye konuştu.

Olpak: "Güzergah üzerinde Türkiye gibi gelişmiş, kapsamlı bir üretim ağı olan ikinci bir ülke yok"

Ar-Ge, üretim ve lojistik alanlarında yapılacak aktif çalışmalarla, Kuşak ve Yol Girişimi ile Türkiye'nin genel ihracatında yüzde 15 artış elde edilebileceğine dikkat çeken Olpak, "Türk ve Çin iş dünyası olarak birlikte heraket ederek, Çin üretim teknolojilerini daha yukarılara çıkarmak için beraber AR-GE çalışmaları yapmak için neyi bekliyoruz? Avantajlı konumumuz ve kabiliyetlerimizle bir lojistik merkezi olmamız için nasıl çalışmalar yapabiliriz? Bu konuların üzerine daha fazla eğilmemiz gerekiyor. Almanya'nın doğusundan Çin'e kadar olan coğrafyada Türkiye gibi gelişmiş, kapsamlı bir üretim ağı olan ikinci bir ülke yok. Bu doğrultuda Çin ve Türkiye uluslararası arenada, kazan-kazan ilişkisine dayalı, sağlam ilişkiler kurarak birlikte hareket edebilir. Yine DEİK olarak yürüttüğümüz 3. ülkelerle iş birliği çalışmaları bu süreçte büyük önem taşıyor. Türk özel sektörümüzün, Afrika başta olmak üzere, Orta Doğu, Körfez ve Avrasya coğrafyasındaki saha deneyimini, Avrupa ve Uzak Doğulu ortaklıklarla güçlendirerek çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda Almanya, Fransa, Japonya ve Macaristan ile yürüttüğümüz ortak çalışmaları örnek verebiliriz. Dolayısıyla Türk iş dünyası olarak topyekün bir farkındalıkla, Kuşak ve Yol Girişimi'ndeki tüm fırsatları değerlendirmeliyiz." şeklinde konuştu. 

Kuşak ve Yol Girişimi için ticarette 4 temel eksen öne çıkıyor

Çalışmadan çıkan bulgulara göre; Çin'in, kendi içindeki dönüşüm planlarının yanı sıra, gelişmiş pazarlara daha iyi erişim ve gelişmekte olan pazarları geliştirme ihtiyacını görmüş durumda. Bu nedenle Kuşak ve Yol Girişimi'nin ekonomik, sosyal ve politik alanları kapsayan, uzun döneme yayılmış bir proje olduğu ifade edilirken, ticaretin geliştirilmesi kapsamında 4 temel eksen ortaya koyuluyor.

Ulaşım, enerji, telekom ve özel ekonomik bölgeler olarak temellendirilen 4 ana eksende, Kuşak ve Yol güzergahında dünyanın yüzde 62'sini oluşturan 4.4 milyarlık nüfus, 23 trilyon dolarlık GSMH ile 3 trilyon dolarlık ticaret hacmi öne çıkıyor.

Türkiye için ekonomik politika fırsatlarında 5 farklı senaryo stratejisi

Kuşak ve Yol Girişimi'nin alternatif uluslararası ekonomik politika fırsatlarından Türkiye'nin en üst düzeyde yararlanabilmesi için 5 farklı senaryo ile strateji sunan bölüm ise çalışmanın en dikkat çeken bölümü olarak göze çarpıyor.

‘Türkiye'nin Çin Yatırımı Açısından Çekiciliğinin Artırılması', ‘Türkiye'nin Çin ile Beraber Üretmesi ve Teknoloji Geliştirmesi', ‘Türkiye'nin Öncelikli Olarak Bir Lojistik Merkezi Haline Gelmesi', ‘Çin ile Birlikte Başka Pazarlara Öncelik Verilmesi ve Girilmesi' ile ‘Kuşak ve Yol Yoluyla Genişleyen Ticarete Öncelik Verilmesi' başlıkları altında sunulan yaklaşımlar, Türk iş dünyasına yeni ufuklar açacak önemli yaklaşımlar getiriyor.

Yüksek teknolojili üretim politikası Türkiye'nin yatırım cazibesini artıracak

Olgunlaşan Çin pazarından çıkmaya eğilimli orta ve düşük teknolojili üretim sektörleri üzerine detaylı analiz ve fizibilite çalışmalarının yapılması önerilen 1. Senaryokapsamında, Türkiye'nin kısa vadeli sanayi stratejisine uygun olarak, Özel Ekonomik Bölgeler Master Planı'nda ilgili sektörlere özel bir odak geliştirilmesi öngörülüyor. Çalışmada, Çin'in orta ve düşük teknoloji sektörlerinin Türkiye'ye çekilmesi, artan ticari entegrasyon sonrasında ise yüksek teknolojili sektörlerde de yatırım çekilmesini sağlayabilecek ve Çin'in Küresel Değer Zincirlerine entegrasyonun kolaylaşacağı ifade ediliyor.

Girişimlerin haritalandırılması ve insan kaynağının inşa edilmesinin önceliklendirilmesi de ayrıca vurgulanıyor. Bu haritalandırmanın ardından; küme oluşturma çabaları/hizmetleri ile kümelerin içindeki ve çevresindeki finansman şekillendirilmesinin doğru olacağı belirtiliyor.

Kuşak ve Yol Girişimi için ekonomik diplomasi yaklaşımı

Türkiye'nin, Çin ile birlikte üretmesi ve teknoloji geliştirmesine odaklanan 2. Senaryoda ise, endüstriyel becerileri ve tecrübesi ile Türkiye'nin doğrudan yabancı yatırım için ideal bir aday olarak öne çıktığı düşünülüyor. Türkiye ekonomik yeteneklerine ek olarak, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Asya'yı birbirine bağlayan üçgenin merkezinde bulunuyor. Bu projeksiyonla birlikte Türk sanayisinin Kuşak ve Yol ülkelerine yetkinliğini ve deneyimlerini aktarması için iyi tasarlanmış tanıtım ve ekonomik diplomasi ajandası hazırlanması gerekiyor.

Türk demiryollarının gelişme planlarına uygun olarak, Çin'deki olgunlaşan pazarlardaki faaliyetlerini azaltmak ve yurtdışındaki faaliyetlerini arttırmak isteyen CRRC gibi Çinli tren üreticileri ile ortaklık kurulması öneriliyor. Bu ortaklık sayesinde, Türk tedarikçilerinin dünyanın en büyük tren üretim ağlarından birine eklenmesiyle, CRRC'nin varlık gösterdiği Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika gibi pazarlarda Türk endüstrisinin etkinliğinin artırılması hedefleniyor.

Türkiye, Çin'in Avrupa ile bağlanma çabalarında kendini bir köprü olarak konumlandırmalı

Türkiye'nin lojistik merkez olması konusunda yeni bir bakış açısı geliştiren 3. Senaryoda, Türkiye'nin güçlü kültürel ve diplomatik bağlantılarının olduğu Orta Asya ve Kafkaslar gibi bölgelerde çok taraflı iş birliği faaliyetlerini artırmasının önemine değiniliyor. Mersin ve İskenderun gibi yüksek kapasiteli Akdeniz limanlarının, Deniz İpek Yolu planlarının bir parçası haline getirilmesi önerilirken, Türkiye'nin Çin ile AB arasında kendisini lojistik bir köprü olarak konumlaması gerektiğinin altı çiziliyor.

Kuşak ve Yol Girişimi'nin Avrupa ayağını oluşturan 16+1İinisiyatifi'ne katılmak ve bu platformda aktif bir rol oynamak için diplomatik ilişkiler kurulması da bir diğer önemli adım olarak görülüyor. Türkiye'nin, Çin ile birlikte bölgedeki ulaşım altyapısı projelerinin entegrasyonunu ve koordinasyonunu sağlaması için bölgedeki ticaret akışlarının etkinliğini artırmak amacıyla özellikle Kafkaslarda ve Orta Asya'da 16+1 İnisiyatifi'ne benzeyen bir yapı kurabileceğinden söz ediliyor.

Lojistik açısından çok geni bir pencere açan çalışmada, İntermodal bağlantıyı sağlayacak şekilde entegre altyapı planlama yaklaşımı belirlenmesi ve uygulanmasının önemi vurgulanıyor. Dolayısıyla Türk gümrük kontrol noktalarının küresel en iyi uygulama örnekleriyle optimize edilmesi gerekliliğine dikkat çekilirken, gümrük ve sınırların dijitalleşmesi ve tek pencere sisteminin entegrasyonuyle desteklenmesi isteniyor. Gümrük kontrol noktalarında Blockchain gibi kolaylaştırıcı teknolojinin kullanımının da hızlandırılması öne çıkan maddeler arasında yer alıyor.

Çalışmadan çıkan bir diiğer önemli bulgu ise e-ticaretin artmasıyla hava kargoculuğuna olan talebin yükselmesi olarak göze çarpıyor. Bu konuda İstanbul Havalimanı'nın, şehrin kargo kapasitesini neredeyse dört katına çıkararak dünyanın öne çıkan hava kargo lokasyonlarından biri haline getireceğine işaret ediyor. Dolayısıyla İstanbul Havalimanı'nın, hava kargo faaliyetleriyle doğrudan bağlantılı ekonomik ve lojistik bölgelerin tasarımı gerçekleştirilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Türkiye ile Çin yeni pazarlar için güçlerini birleştirebilir

İki ülke arasındaki bölgesel işbirliği potansiyeli ile 3. Pazarlara birlikte açılmayı işleyen 4. Senaryo, ekonomik politikaların entegrasyonu ve pazara giriş stratejilerinin senkronizasyonunu hedefleyen bir Türkiye- Çin ajandasının tasarlanmasını ön planda tutuyor. Potansiyel sektörlerin tanımlanmasının ardından, seçilen pazardaki sektörler için detaylı analizler yapılmasını öngören senaryo ile tedarik zinciri olgunluğu, sektörel kapasite analizi, iş gücü değerlendirmeleri ve sektörel kümelenme gibi çalışmalara yönelinmesi öneriliyor.

Kuşak ve Yol Girişimi'ndeki yatırım projelerinin, TİKA'nın yatırım ajandasının bir parçası haline getirilmesi tavsiye ediliyor. Öte yandan yeniden yapılandırılan Türk Eximbank, diğer özel bankalar ve Türk müteahhitlerin de, bu girişimin fon sağlayıcılarıyla bir araya getirilmesinin son derece yararlı olacağı ifade ediliyor.

TEN-T Projesindeki yeni demiryolu yatırım planları değerlendirilmeli

Ticaret koridoru inisiyatiflerine katılırken, ülkemizin taşımacılık rotalarının göz önünde bulundurulmasını ön planda tutan 5. Senaryoda, Türkiye'nin fiziksel altyapısını uluslararası standartların teknik özelliklerine uyumlu hale getirmenin önemine değiniliyor. Bu bağlamda Yeni Edirne-KarsDemiryolu Projesi'nin orta koridordaki Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'na entegre edilmesi öneriliyor. Ayrıca Kuşak ve Yol'a daha iyi bir entegrasyon için İskenderun Limanı, Mersin Uluslararası Akdeniz Limanı, Çandarlı Limanı, Bandırma Limanı, AsyaPort ve Samsunport gibi limanlarının bağlantısının, ek demiryolu ve karayolu kanallarıyla ve bağlantı yollarıyla arttırılması bekleniyor. Asya'da Kuşak ve Yol odaklı birden fazla Türk Ticaret merkezi kurulması gerekirken, Çin gibi belirgin pazarların dışındaki TTM'lerin yerlerinin, kapsamlı ticaret ve yatırım analizlerine göre belirlenmesi gerekiyor.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN AZERBAYCAN’DAKİ TÜRK DİASPORASI İLE BİR ARAYA GELDİ

TÜRK DİASPORASI BAKÜ'DE BULUŞTU

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN AZERBAYCAN'DAKİ TÜRK DİASPORASI İLE BİR ARAYA GELDİ

DEİK/Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından düzenlenen "DTİK Bakü Buluşması", T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın katılımları ile DEİK/DTİK Başkanı Nail Olpak ve DTİK Avrasya Bölge Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır'ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurt dışında  katıldığı ilk diaspora buluşmasında‘Yurt dışında yaşayan tüm müteşebbislerimizi, Dünya Türk İş Konseyine üye olmaya davet ediyorum' dedi.

Yurt dışında yaşayan Türkler ve Türkiye dostları üzerinden Türk diasporasını güçlendirmeyi hedefleyen Dünya Türk İş Konseyi'nin organize ettiği DTİK Bakü Buluşması Toplantısı, 14 Ekim 2019 tarihinde Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlendi. Yurtdışındaki Türk iş dünyası ile kamu ve sivil toplum paydaşları arasında etkileşim, koordinasyon ve network oluşturmayı hedefleyen, ortak ekonomik güç ile Türkiye'nin lobi çalışmalarına katkı sağlama misyonu ile hareket eden DTİK'in Avrasya Bölge Komitesi, Avrasya Bölgesinin önde gelen iş insanlarını, profesyonelleri ve toplum nezdinde kabul görmüş isimlerini bir araya getirdi.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merhum Bahatzade'nin "Biz iki ayrı devlet olsak da aynı milletin evlatlarıyız, bunun için her fırsatta 'Biz iki devlet, tek milletiz.' dedik, diyoruz. Şimdi tabii yapılacak Türk Konseyi'nde bunu biraz daha geliştiriyoruz, diyoruz ki '6 devlet, tek milletiz'. Azerbaycan'ı olduğu gibi Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan'ı da kendimizden ayrı görmedik, görmüyoruz. Türkistan coğrafyası bizim ata yurdumuz, ana ocağımızdır. Hepimiz aynı dili konuşan, aynı dine inanan, tarihi, kültürü, medeniyeti bir, 300 milyonluk çok büyük bir aileyiz. Kazak, Kırgız, Özbek, Tacik ve Türkmen kardeşlerimizin de Türkiye'ye aynı nazarla baktıklarını, ülkemizi kendi evleri gibi gördüklerini biliyorum. İnşallah bu toplantımızın aramızdaki muhabbet ve kardeşlik bağlarını daha da perçinleyeceğine inanıyorum" dedi. DEİK ve DTİK'i Bakü buluşması programı dolayısıyla tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, DTİK Bakü Buluşması'nın Türk dünyasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin artmasına vesile olmasını istediğini söyledi. Sınırların ve mesafelerin anlamını yitirdiği, dünyanın giderek devasa bir köye dönüştüğü bir dönem yaşandığını belirten Erdoğan, küreselleşmeyle eş zamanlı şekilde bölgesel iş birliğinin, küresel siyaset ve ekonomideki ağırlığının da giderek arttığını vurguladı.

"İş insanlarımız ticari ve ekonomik ilişkilerimizin alperenleridir"

300 milyonluk Türk dünyasının içinde barındırdığı muazzam potansiyeli; ancak bu şekilde tam manasıyla hayata geçirebileceğini ifade eden Erdoğan, "Bu potansiyeli kullanma noktasında 15-20 yıl öncesine göre gerçekten büyük mesafe aldık; ancak iş dünyasının lokomotif rolünü oynamadığı her proje akım ve eksik kalmaya mahkumdur. Çünkü iş insanlarımız ticari ve ekonomik ilişkilerimizin alperenleridir. Siyasi ve kültürel ilişkiler ticari iş birlikleriyle tahkim edildiği, desteklendiği müddetçe krizlere, şoklara karşı direnç kazanır." ifadelerini kullandı. İş dünyasını bir araya getiren çalışmalara büyük önem verdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir taraftan ikili ticaretimizin önündeki engelleri kaldırırken diğer taraftan da ortak ulaşım projeleriyle ülkelerimiz arasındaki mesafeleri kısaltıyoruz. Önümüzdeki dönemde sizlerin rekabet gücünü artıracak çalışmalara öncelik vermeyi sürdüreceğiz" ifadesini kullandı.

Erdoğan: "Yurt dışında yaşayan müteşebbisleri DTİK'e üye olmaya davet ediyorum"

DEİK bünyesinde kurulan DTİK'in de Türk diasporasının ekonomik ve ticari potansiyelini hayata geçirmeyi amaçlayan bir diğer önemli proje olduğunu vurgulayan Erdoğan, ekonomik bakımdan kalkınmış ve yaşadıkları ülkenin sisteminde güçlenmiş bir Türk toplumunun anavatana daha çok katkıda bulunacağını ifade etti.  DTİK'in ülkesine ve kökenine bakmadan yurt dışında yaşayan tüm Türkler için referans ve buluşma noktası olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bu çatı, anavatan sevgisinin merkeze alındığı, herkesi kucaklayan, kuşatan, hiç kimseyi dışlamayan bir yapıdır. Dünya Türk İş Konseyini, ülkemizdeki diğer Türk dernekleri ve kuruluşlarının rakibi olarak değil, tam tersine onları destekleyen, onlara her türlü istişare fırsatı sunan bir platform olarak görüyoruz. Yurt dışında yaşayan tüm müteşebbislerimizi, Dünya Türk İş Konseyine üye olmaya davet ediyorum" dedi.  Dünya Türk İş Konseyi Başkanı ve yönetiminden de Türklerin yaşadıkları her yere ulaşmalarını, bir temsilciyle de olsa varlık göstermelerini isteyen Erdoğan, "Şu gerçeği bir an olsun aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Türkiye ve Azerbaycan Türklerinin bulundukları ülkelerde bir millet iki devlet şiarıyla hareket ettikleri takdirde aşamayacakları engel yoktur. Türkiye ve Azerbaycan ne kadar güçlü olursa yurt dışında yaşayan kardeşlerimiz de o kadar güçlü olur. Aynı şekilde Türk dünyası ne kadar güçlü olursa Türk diasporası da kendini güçlü hissedecek, geleceğine çok daha güvenle bakacaktır. Bunun için farklılıklarımızı ortak paydaların önüne geçirmeden el birliği içinde çalışmalarımızı sürdürmeliyiz" dedi.  

DEİK ve DTİK Başkanı Nail Olpak, Barış Pınarı Harekâtıyla, terör unsurlarına karşı, güvenliğimizin ve sınırlarımızın korunması için mücadele eden Mehmetçiklerimizin, Allah yar ve yardımcısı olsun diyerek sözlerine başladı. Olpak, "Barış Pınarı harekâtı ile ilgili, bazı çatlak sesler ve hasmane tutumlar olabilir ve bazı olumsuzluklar da yaşayabiliriz. 15 Temmuzdan sonra olmadı mı? Ama, gün, küçük hesapların yapılacağı gün değildir. Gün, birlik, beraberlik ve dayanışma günüdür. Kasıtlı bir kara propaganda yürütülüyor ve iş dünyası olarak, dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan diasporamızın temsilcileri sizlerle, buna karşı durmalıyız. Bunu, sadece devlet yetkililerimizin yapmasını beklemeyelim. Her birimiz, sosyal medyada, basında, radyoda, televizyonda, işyerlerimizde, yurt dışı temaslarımızda, bu konunun yılmaz savunucuları olalım. DEİK olarak, geçen hafta, dünyanın dört bir yanındaki iş dünyası kuruluşlarına, bu harekâtın nedenlerini, hukuki alt yapısını ve barışı sağlamak adına kaçınılmazlığını anlatan yazılar gönderdik. Bu çalışmalarımıza, her alanda devam edeceğiz "dedi.

Azerbaycan'la yakın ilişkilere değinen Olpak, "Azerbaycan bizden ‘'kardeş kömeği''ni esirgemeyecek, biz de her türlü yardım için daima hazır olacağız. Bu kardeşliği nesilden nesle aktarmalı, ‘'bir millet, iki devlet'' sloganını nakış nakış işlemeliyiz" dedi.  Azerbaycan ile ticaret yapıldığı için kardeş olunmadığını, kardeş olunduğu için ticaret yapıldığını aktaran Olpak, "İş dünyası olarak, ekonomik iş birliğimizi artırmak için, daha fazla gayret göstereceğiz.

Olpak sözlerine şöyle devam etti: "Diasporamız, bizim için önemli bir kazanım. Ülkemiz, diasporasına sahip çıkan nadir ülkelerden biri. Cumhurbaşkanımızın, bir yurt dışı DTİK programımızda bizimle olması, bunun açık bir göstergesi. Diaspora, eğer iyi değerlendirilebilirse, bir ‘'beyin göçü'' değil, aksine, bir ‘'beyin kazanımı'' olabilir. Çünkü? Diaspora, gurbetçi kavramından ziyade, içinde yaşadığı toplumla birlikte olurken, "diaspora opsiyonu" stratejisiyle, anavatanına da katkı sağlayanlar için asıl anlamını taşıyor" dedi.

"Diasporamızı ve DTİK'i, tüm dünyada daha aktif hale getirelim"

DTİK'in hedefinin siyasi görüşü ve sosyal yaşantısına bakmaksızın, güzel ülkemizi seven ve gelişmesi için çalışan herkesi, bu platformda buluşturulması olduğunu belirten Olpak, "Türk diasporasının, ekonomik, sosyal ve kültürel  kalkınmasına katkı sağlamak. Yani, Malezya'daki bir Türk'le, Hollanda'daki bir Türk nasıl işbirliği yapabilir? Fransa'daki bir Türk'le, Rusya'daki bir Türk, sosyal veya kültürel olarak, nasıl iş birliği yapabilir? Avustralya'daki bir Türk'le Nijerya'daki bir Türk, sportif veya akademik olarak nasıl iş birliği yapabilir? Amacımız, bunun altyapısını, platformunu hazırlamak ve desteklemek. Bu noktada, Sayın İlham Aliyev'in dile getirdiği gibi, "bir milletin iki diasporası olmaz". Gelin, öncelikle Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte, hep beraber, DTİK'te daha güçlü olalım ve diasporamızı ve DTİK'i, tüm dünyada daha aktif hale getirelim" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Dünya Türk İş Konseyi Bakü Buluşması toplantısında Küresel Kamu Diplomasisinde Türk Diasporası oturumu,  Dünya Türk İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Rona Yırcalı Moderatörlüğünde, Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Tiflis Büyükelçisi Ceren Yazgan ve Nur-Sultan Büyükelçisi Nevzat Uyanık'ın katılımları ile gerçekleştirildi. "Bir Milletin İki Diasporası Olmaz" oturumu ise, DTİK Yürütme Kurulu Üyesi Halim Mete Moderatörlüğünde, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Sayın Şamil Ayrım ve Doç. Dr. Telman Nusretoğlu'nun katılımları ile gerçekleştirildi.

 

BARIŞ PINARI HAREKATI HAKKINDA

DEAR OUR DISTINGUISHED COUNTERPART,

On behalf of Foreign Economic Relations Board of Turkey, this letter addresses to your kind attention about the explanation of Turkey's most recent peace operation in Northern Syria. 

Turkey is firmly committed to fighting against terrorism originating from Syria. We are a committed member of the Global Coalition against DEASH and Turkey is the only country to put a chest-to-chest combat against DEASH with boots on the ground.  Turkey has already conducted two major counter-terrorism operations (Euphrates Shield and Olive Branch) in northwest Syria. Threat of terrorism originating from Syria and targeting our borders is not limited to DEASH.  During the last two years, especially from the east of River Euphrates, we have been exposed to more than hundred cases of attacks or hostile acts by PYD/YPG, the Syrian offshoot of PKK which is designated as a terrorist organization by the EU and NATO. PYD/YPG has perpetrated terrorist attacks also within Syria and against Syrians and Northwest Syria is a particular case in point. More than 200 cases of attacks and killing or wounding of scores of civilians took place while PYD/YPG-affiliated elements assumed responsibility in these cases without hesitation. Turkey's expectations and sensitivities regarding the PYD/YPG threat were repeatedly shared with our Allies. It is obvious that, Turkey could no longer tolerate the presence of terrorists at our borders. Turkey is compelled to take our destiny into our hands. That is why "Operation Peace Spring"is launched.

The main objectives of this operation will be to ensure Turkey's border security, neutralize terrorists in the region and save Syrians from the oppression and cruelty of these terrorists.  The operation will be carried out on the basis of international law, in accordance with the right of self-defense as enshrined in Article 51 of the UN Charter and the relevant Security Council resolutions. Turkey notified UN Secretary General, President of the UN Security Council and NATO Secretary General of the start of this operation and intends to continue the operation until all terrorists have been wiped out of the region, our border security has been ensured, and local Syrians have been liberated from the tyranny of PYD/YPG as well as the DEASH threat. The operation also aims to facilitate safe and voluntary returns of displaced Syrians since Turkey has no plans whatsoever to modify the demographic structure in the operation area. It is the other way around the operation will give a chance to at least one million displaced Syrians, including Kurds, Arabs, and Christians alike, to return to their ancestors' lands after having been subject to ethnic cleansing by PYD/YPG.

Turkey's counter-terrorism efforts in Syria will contribute to the territorial integrity and unity of Syria by disrupting separatist agendas. The issue of foreign terrorist fighters can be effectively dealt with only by collective action by the international community. Protection of civilians and civilian infrastructure is our top priority and since the beginning, Turkey has always been at the forefront of the efforts to combat DEASH and all other radical actors.  

As a final conclusion, on behalf of Foreign Economic Relations Board of Turkey, we would like to have your kind attention towards the manipulated disinformation regarding the current operation on the ground causes only the escalation of polarization and radicalization of all actors in Syria. When you follow the current situation from different communication channels, we kindly request you to consider official statements from the Turkish government. Turkey is going to make sure that the current operation will have no harmful impact on Turkey's rebalancing process of its economy and its economic development. We also believe that this operation will bring peace, stability and prosperity to the region and to all over the world.

Kind regards,

Nail OLPAK

President

TÜRKİYE İLE SIRBİSTAN ARASINDAKİ TİCARET HACMİ HEDEFİ 5 MİLYAR DOLAR

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sırbistan'ı resmi ziyareti kapsamında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası'nın organizasyonunda, Türk iş dünyası heyetinin katılımları ile Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Türkiye-Sırbistan İş Forumu gerçekleştirildi. 120'den fazla Türk iş insanı Sırbistan'daki fırsatları keşfederken, ülkedeki yatırım ortamını ve potansiyeli yerinde inceleme fırsatı buldu.

Türkiye ile Sırbistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 140'ıncı yılında gerçekleştirilen Türkiye-Sırbistan İş Forumu, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, DEİK Başkanı Nail Olpak, Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Marko Cadez, DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi Başkanı Bayram Akgül ve iki ülkenin iş insanlarının katılımları ile 7 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirildi. Forumun açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerine ise yaklaşık 270 Türk ve Sırp iş insanı katıldı.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iş forumunun açılış konuşmasında, "Konsey mekanizması ile gündemimizdeki konuları ele alıyor, karara bağlıyor ve hepsinden önemlisi aldığımız kararların sonuçlarını değerlendirme fırsatı yakalıyoruz. Bunun yanında iki ülke arasında Karma Ekonomik Komisyon, kara ulaştırması karma komisyonu gibi ortak mekanizmalar oluşturduk. Sırbistan'da Sırp-Türk İş Derneği'nin kurulmasını destekledik" dedi. Bir yerde niyet varsa, inanç varsa imkânın da muhakkak bulunduğunu belirten Erdoğan, "Azim ve kararlılık olduğu müddetçe hiçbir engel aşılamayacak kadar büyük değildir. Türkiye ile Sırbistan arasında her alanda ikili münasebetlerin ilerletilmesi noktasında çok güçlü bir irade olduğunu biliyoruz. İki ülke olarak, iş birliğimizi daha da derinleştirmek, çeşitlendirmek, yeni alanlara teşmil etmek istiyoruz. Türkiye ile Sırbistan arasında 2010 yılında imzaladığımız Serbest Ticaret Anlaşması'nı her iki ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda geçtiğimiz yıl revize ettik. Anlaşma, geçen haziran ayında yürürlüğe girdi. Bu anlaşma ile mal ticaretinin yanı sıra telekomünikasyon, finans, ulaştırma ve elektronik, tarım gibi alanlarda ikili ticaretin ivme kazanmasını bekliyoruz. STA'nın imzalandığı 2010 yılından bu yana ikili ticaret hacmimiz yüzde 200 arttı. 2018 yılında ise ticaret hacmimiz ivme yaparak 1.2 milyar seviyesini yakaladı. 2019 yılının ilk 8 ayında ise bu rakam 819 milyon dolara ulaştı.  Bu sene geçen seneki rekorumuzun üzerine çıkacağına inanıyorum. Bu rakamı kısa vadede 2 milyar dolara, daha sonra da 5 milyar dolar seviyesine yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi.

"Sırbistan, yatırımcılar için büyük fırsatlar barındırıyor"

Ticaret hacmi hedefinin yakalanabilmesi için özellikle iş insanlarına önemli görevler düştüğünü belirten Erdoğan, "Biz üzerimize düşeni her iki ülkenin cumhurbaşkanı olarak yapmaya hazırız. Siz iş insanlarımızdan da gereken çabayı göstermesini bekliyoruz" dedi. Vucic ile baş başa ve heyetler arası görüşmeleri verimli bir şekilde tamamladıklarını ve çeşitli alanlarda 9 anlaşma imzalandığını anımsatan Erdoğan, Sırbistan'ın Balkanlar'ın tam merkezindeki stratejik konumuyla, iş ortamıyla, uygun ve nitelikli iş gücüyle, teşviklerle yatırımcılar için büyük fırsatlar barındırdığını söyledi.

2015 yılı itibarıyla 130 olan Sırbistan'da faaliyet gösteren Türk firması sayısının 800'ü geçtiğini söyleyen Erdoğan, Sırbistan'da 2011 yılında 1 milyon dolar civarında olan Türk yatırımlarının, 2018 yılında 200 milyon dolara ulaştığını vurguladı. Türkiye ile Sırbistan'ın ilişkilerini geliştirebileceği alanlardan en önemlisinin de turizm olduğuna dikkati çeken Erdoğan, 2018 yılında Sırbistan'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının yüzde 53 artış göstererek rekor kırdığını ve 225 bin Sırp turisti ağırladıklarını bildirdi. Türkiye'den de 97 binin üzerinde turistin Sırbistan'ı ziyaret ettiğini ifade eden Erdoğan, bu sayının bu yıl daha da artacağını kaydetti. Erdoğan, "Sırbistan ile sahip olduğumuz vizyon birliği, bölge için büyük bir fırsattır. Gelin Sırbistan ile ilişkilerimizin ekonomik boyutunu hep birlikte daha da güçlendirelim. Bizler, iki ülkenin cumhurbaşkanı ve hükümetleri olarak siz iş insanlarımızın, girişimcilerimizin her daim yanındayız. Her iki ülkenin iş insanlarından, iş birliği içinde iki ülkenin potansiyelinden tam anlamıyla yararlanılacak projeler geliştirmenizi bekliyoruz" dedi.

Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise, Mustafa Kemal Atatürk'ün modern Türkiye'nin kurucusu ve Karacevic'in de yakın arkadaşı olduğunu söyledi. Atatürk'ün Sırpça bildiğini, Balkan halklarının sorunlarını görüp anladığını ve ilişkilerin iyi niyete muhtaç olduğunu anladığını belirten Vucic, bunun 100 yıl sonrasında da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la tanıştıklarını söyledi. Vucic, "Sırbistan-Türkiye ilişkilerini nasıl ileriye taşıyabiliriz? Bunun için çabalıyoruz" dedi. Erdoğan'ın 2017'de Sırbistan ziyareti ile ülkesinde pek çok değişimi getirdiğini belirten Vucic, yeni Novi Pazar - Tutin otoyolunun açılacağını söyledi. Birkaç yıl sonra çok farklı bir Sırbistan görüleceğini aktaran Vucic, Türk yatırımcılara müteşekkir olduğunu ve Türk yatırımcılarını Sırbistan'a, Sırp yatırımcılarını da Türkiye'ye davet ettiğini söyledi. Erdoğan'ın Türkiye'nin gayri safi yurtiçi hasılasını 3 bin 500'den 11 bin 500'e çıkardığını belirten Vucic, "Erdoğan'ın Türkiye'nin gelişmesine ne kadar adandığını görüyoruz. Böyle bir gelişimi Avrupa'da görmedik" dedi. İlerleme kaydettikçe ihtiyaç ve taleplerin de arttığını söyleyen Vucic, "Bundan korkmamalıyız.  Bu durumun azimle üzerine gitmeliyiz. İnanıyorum ki Recep Tayyip Erdoğan ve Tanju Bilgiç de biliyorlar ki Sırbistan'daki her bir Türk yatırımcının elini sıktım, bütün Türk yatırımcıları şahsen tanıyorum. Her zaman Türk yatırımcıların yanında olmaya devam edeceğiz. İstihdam da bizim için çok önemli. Sırp iş insanlarını da Türkiye'de yatırıma davet ediyorum. Sırbistan'da spa turizmi için çok güzel imkânlar mevcut; ancak Türkiye'deki jeotermal tesisler kadar ileri düzeyde değiller. Biz de spa turizmini özelleştirmek istiyoruz. Türkleri bu alanlarda da yatırıma davet ediyorum, karşılığını da alacaklarına eminim.  Yatırımlarınız sayesinde Sırbistan'da otoyolsuz yer kalmayacak. Türk yatırımlarının değerinin farkındayız. Bize desteğe devam ediniz. Yapay zekâ, robot, savunma teknolojileri sektörlerinde her iki ülke de büyük potansiyele sahip; bu alanlarda da iş birlikleri yapabiliriz.  Sırbistan'a bu kadar yakınlık duyduğunuz için teşekkür ediyorum. Sırbistan'ın en ücra köşelerine yatırım yapıyorsunuz, bu da bize duyduğunuz güven ve saygıyı gösteriyor.  Yaşasın Sırbistan-Türkiye dostluğu" dedi.

Olpak: "Sırbistan iş dünyasının da Türkiye'ye yatırım yapmasını bekliyoruz"

DEİK Başkanı Nail Olpak, "Bugün, bu salonda bulunan iki ülke iş insanıyla amacımızı net olarak biliyoruz. Hem, dostluk ilişkilerimizi güçlendireceğiz hem de ekonomik ilişkilerimizi geliştireceğiz" dedi. Türkiye ile Sırbistan arasındaki ticaret hacminin son 5 yılda yüzde 72 artarak 1,2 milyar dolara yükseldiğini belirten Olpak, ticaret hacminin bu yıl da artarak devam ettiğini vurguladı ve iki ülke arasındaki 5 milyar dolar hedef için yeterli seviyede olunmadığını söyledi. Sırbistan'daki 800 Türk firmasının toplam 200 milyon dolara ulaşan yatırımlarının ise, memnuniyet verici olduğunu belirten Olpak, "Elbette, Sırbistan İş dünyasının da Türkiye'ye yatırım yapmasını bekliyoruz" dedi.

"Çalışma vizeleri kolaylaştırılmalı"

2018 yılında Belgrad'da gerçekleştirilen temasların sonrasında revize STA anlaşmasının yürürlüğe girmesini iş dünyası tarafından memnuniyetle karşılandığını belirten Olpak, "Bunun bir sonucu olarak, Tohumculuk ve AR-GE konusunda iş birliği yapılabileceğimizi görüyoruz. Sırbistan'da, imalat sanayinin yanı sıra, inşaat ve gayrimenkul sektöründe de fırsatlar olduğunu görüyoruz. Bu noktada, müteahhitlerimizin daha fazla iş yapabilmeleri için, prosedürlerin ve işçi giriş çıkış süreçlerinin kolaylaştırılması önemlidir" dedi. Sırbistan'da Türkçe bilen ara eleman ihtiyacı sebebiyle çalışma vizelerinin kolaylaştırılması ve Türkçe eğitim veren kurumların arttırılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirten Olpak, "Türkiye'den Sırbistan'a ilaç ihracatı, bir başka başlık olup, bunu sağlamak için, iki ülke kurumlarının atacağı adımlar önemlidir. İki ülke arasında ortak sanayi bölgesi kurulması da üzerinde çalışılabilecek bir başka başlıktır" dedi.

Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Marko Cadez ise, özellikle Saray Bosna – Belgrad otoyolu için teşekkür ederek konuşmasına başladı.  250'nin üzerinde iş insanının bu salonda olmasının iki ülke ilişkilerinin çok iyi olduğunu gösterdiğini belirten Cadez, 2017 yılının Ekim ayından bu yana 800 binden fazla ekonomik alışveriş yapıldığını söyledi. 1 Haziran'da gümrüksüz gıda protokolünün yürürlüğe girdiğini belirten Cadez, 2018 yılından bugüne 213 şirketin Sırbistan'a geldiğini söyledi. Sırbistan'da 10'dan fazla Türk fabrikasının inşa edildiğini vurgulayan Cadez, "Sırbistan ekonomisi için Türkiye pazarı fırsatlara sahip. İhracatımızı artırmak istiyoruz. Sizlerden destek rica ediyorum. Bu foruma katılan Sırp şirketleri daha çok ihracat şirketi. Türkiye piyasasına girmek istiyorlar. Biz de yatırımcılara yardımcı olmak için buradayız" dedi. Belgrad'a yakın 16 serbest ticaret bölgesi olacağına değinen Cadez, "Tüm koşullar ve siyasi irade var ve önümüzde engel yok" dedi.

NAİL OLPAK: “DEĞİŞİM İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, bugün açıklanan Yeni Ekonomi Programı'nın üç yıllık yol haritası ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz yıl açıklanan YEP'te hedeflenen; 2019 yılı enflasyonun yüzde 12 olarak beklenenden daha olumlu öngörülmesi, cari açıkla mücadelede elde edilen önemli başarı ve yılsonu için makul bir pozitif büyüme beklentisi, bir yıl gibi kısa sürede doğru adımlarla doğru eylemlerinin hayata geçirildiğini gösteriyor.

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'ın bugün açıkladığı YEP'in 2020-2022 dönemini kapsayan üç yıllık yol haritası,yaşadığımız sıkıntılı dönemi az hasarla kapatıp, "Değişim Başlıyor" temasıyla finansal istikrarı sağlayarak sürdürülebilir bir büyümeye odaklandığımızın göstergesi.

Önümüzdeki üç yılı kapsayan plana baktığımızda;

- İthal ara malların yerlileştirilmesi, Turizm Strateji belgesi, Yatırım-Teşvik-Vergi Uygulamalarında Cari Denge Önceliği, İhracat Ana Planı, Lojistik Master Planı gibi politika ve tedbirlerle, Cari dengenin makul bir seviyede tutularak ve 2022'de sıfıra indirmeyi hedeflenmesi,

- Kamu Maliyesi'nde vergi reformu, vergi denetimlerinde etkinliğin artırılması ve bütçe açığının milli gelir oranında yüzde 3 üst limit konulması,

- Ölçülü Sektör Odaklı Kredi Politikası, Sanayi Strateji Belgesi, Varlık Fonu Yatırım Stratejisi, Yargı Reformu, Ulusal Verimlilik Planı, Şirket Büyümesini ZorlaştıranDüzenlemelerin Revizesi, Kalkınma Planı Uyumlu Sektör Önceliklendirmesi gibi politika ve tedbirlerle, yıllık yüzde 5 sürdürülebilir büyüme hedeflenmesi,

- Kritik Sektörlerin Canlandırılması, Genç ve Kadınlar İçin Meslek Edindirme ve Girişimcilik Programları, İstihdam Teşviklerinde Revizyonlar, Büyümenin İstihdama Pozitif Etkisi ve 2023 Eğitim Vizyonu gibi politika ve tedbirlerle, işsizlik oranını tek haneli rakamlara indirilmesinin hedeflenmesi,

Gibi başlıklar, açıklanan yol haritasının için daha odaklı ve tüm ilgili yapılarla kolektif bir çalışmanın yürütüldüğünü ifade ediyor. Önümüzdeki süreçte, değişim ve dönüşümle üreterek, yılda ortalama yüzde 5 büyüyen, enflasyonunu kademeli olarak düşüren, cari dengesinde önemli bir başarı elde eden, istihdamını artıran, ekonominin tüm paydaşlarıyla, reel ve finans sektörüyle sahada olan bir Türkiye göreceğiz.

Biz de DEİK olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da,yürüttüğümüz ticari diplomasi faaliyetleriyle ülkemizi tüm dünyada temsil etmeye, üyelerimiz için sağladığımız avantajlarla daha fazla firmamızı yurt dışı pazarlarla buluşturmaya, değişim için tüm gücümüzle daha fazla sahada olmaya devam edeceğiz."