200 MİLYONLUK PAKİSTAN'DA DEV SAĞLIK FIRSATI

200 MİLYONLUK PAKİSTAN'DA DEV SAĞLIK FIRSATI

Pakistan'ın 110 milyon nüfuslu Pencab Eyaleti'nin başkenti Lahor'da Başbakan Şahbaz Şerif'in ev sahipliğinde 29-30 Eylül tarihlerinde DEİK'in katkıları ile düzenlenen Sağlıkta İşbirliği Forumu ve PakMedica Sağlık Fuarı iki ülke arasında gelişen işbirliğinin sağlık alanında ortaya çıkardığı büyük fırsatları gündeme getirdi. Sağlık sektöründe 95 firmanın katıldığı ve 25 milyon ABD Dolarının üzerinde anlaşmanın imzalandığı forum ve fuarda Türk şirketleri 200 milyonu aşan nüfusuyla sağlık alanında az keşfedilmiş Pakistan'ın karar alıcıları ve fikir önderleri ile biraraya geldi. Sağlıkta İşbirliği Forumu ve PakMedica Fuarı Başbakan Şahbaz Şerif, Türkiye- Pakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Burhan Kayatürk, Sağlık Bakanı Salman Rafique, Türkiye'nin Lahor Başkonsolosu Serdar Deniz ve DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Atilla Yerlikaya'nın katıldığı bir törenle açıldı.

DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Yerlikaya, açış konuşmasında Pakistan Hükümetinin enerji ve güvenlik alanında geçen dört beş sene içerisinde büyük yol aldığını, hem ticaret, hem de yatırım için cazibenin arttığını vurgularken, istikrarı artan ve Türkiye'ye karşı büyük sevgi duyan Pakistan halkının ve idarenin her türlü kolaylık ve desteği gösterdiğinin altını çizdi. Türk şirketlerinin Pakistan'da artan yatırımlarına dikkat çeken Yerlikaya, rekabetçi ve kayıtlı ekonomi ile Pakistan'ın ekonomik cazibesinin ve yatırımcı çekme gücünün daha da artacağına işaret etti. Pakistan'ın eskisi gibi bir sınır pazarı değil, oldukça ilgi çekici gelişmekte olan bir pazar haline geldiğini belirten Yerlikaya, coğrafyada gelişmekte olan güven ve güvenlik şartlarıyla Türkiye ile Pakistan arasında imzalanan pek çok işbirliği anlaşması ile iki kardeş ülkenin işadamları için karşılıklı fayda yaratan bir ekonomik ortama kavuştuğunu vurguladı. Pakistan'ın daha çok Türk yatırımcı çekmesi için de çaba göstereceklerini ekleyen Yerlikaya, "Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz Kasım ayındaki ziyaretinin ardından daha da hız kazanan ortak projeler ve karşılıklı olarak ortaya konan siyasi irade ile iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımların büyük ivme kazanacağına inanıyorum. Bu kapsamda enerji, sağlık sektörlerinin yanı sıra Türk müteahhitlik sektörünün de her türlü inşaat projesinin başarıyla üstesinden gelebileceğini düşünüyorum. Otelcilik sektörü yine Pakistan'da geliştirilmesi gereken ve Türkiye'nin deneyimli ve başarılı olduğu bir alan. Ayrıca Türk tüketim mallarına karşı duyulan büyük ilgi de umut vaat ediyor" dedi.

Forum'un ardından tüm katılımcı firmaları kabul eden Başbakan Şerif, sağlık bürokrasisi, temizlik, güvenlik, radyoloji, pataloji ve hastane atık yönetimi gibi destek hizmetlerinin yanı sıra, ilaç takip sistemleri kurulması ve PPP olarak hem yeni hastanelerin inşa edilmesi, hem de mevcut tesislerin iyilştirilmesinde Türk şirketleri ile işbirliğine çok sıcak baktıklarını ifade etti. Forum ve Fuar kapsamında düzenlenen törende Türk şirketleri taraflar ile işbirliği protokolü imzaladı.