BAŞKAN'DAN

Nail OLPAK

Değerli Üyemiz,

Yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından, oradaki ihtiyaçları tespit etmek ve depremden etkilenen kardeşlerimizin acısını bir nebze olsun paylaşmak üzere Kayseri üzerinden Elbistan, Maraş ve Adıyaman'a bir yolculuk gerçekleştirdim. Diğer ihtiyaçlar yanında, özellikle ikinci depremin merkez üssü Elbistan bölgesinde Depremden etkilenen vatandaşlarımızın çadırlarda ısınmalarının mümkün olmadığını orada kalırken gece (-)25 ve gündüz (-)15 derecelik ortamda bizzat yaşadım.

Bu çerçevede DEİK bünyesinde Deprem Yardımları Koordinasyon Komitesi kurarak adımlarımızı bir koordinasyon içerisinde atmaya başladık.

Bu doğrultuda, Orta vadeli destek için ilk aşamada 1000 konteynerlik ‘DEİK Konteyner Kenti'ni kurma kararını aldık ve süratle çalışıyoruz.

Bunun yanında, Bölgenin sürdürülebilir iktisadi yapısının düzeltilmesi ve sosyal hayatın normalleştirilmesine yönelik uzun vadeli stratejiler için de ayrı bir çalışma grubu oluşturduk.

Ayrıca depremin hemen ardından, Ticari Diplomasi ruhu gereği sizlere ve bizlere yurt dışından iletilen zarif yardım taleplerini bir koordinasyon içerisinde yürütebilmek için, DEİK İş Konseylerimizin yurt dışı paydaşlarına yönelik kurulan Komitemizin koordinasyonunda ayrı bir hesap açtık.

Bu kapsamda siz değerli üyelerimizden ricamız; hem Konteyner kampanyamıza iş konseylerimiz kanalıyla desteğiniz, hem de yurt dışından size yardım önerileri gelince, ekli bilgileri yurt dışındaki iş ortaklarınıza ulaştırarak, Türkiye dostlarının sosyal dayanışmamıza güven içerisinde katkı yapabilmelerine destek olmanızdır.

Konteynerler ve içindeki malzemelerinin temin, nakliye, kurulum ve koordinasyonunu DEİK Sekretaryası ve kurulan komitelerimiz yapacaktır. Taahhüt edeceğiniz konteyner adedine bağlı tüm faturalar sizin firmalarınıza gelecek ve ödemesini sizler yapacak, kayıtlarınıza alacaksınız. Böylece ödemelerinizle ilgili hem KDV mahsubu, hem de gider yazmanız mümkün olacaktır.

Destekleri ile katkı sağlayan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Yaralarımızı birlikte saracağız.

Sorularınız olması halinde ilgili Bölge Koordinatör ve Direktörlerimizle, GSY ve GS’miz ile ve bizzat benimle temasa geçebilirsiniz.

Saygılarımla,

Nail OLPAK
DEİK Başkanı