36. TAİK-ATC ORTAK YILLIK KONFERANSI WASHINGTON D.C.’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

36. TAİK-ATC ORTAK YILLIK KONFERANSI WASHINGTON D.C.'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

TAİK-ATC Ortak Yıllık Konferansı'nın 36'ıncısı, 21-23 Mayıs 2017 tarihleri arasında Washington D.C.'de Türk ve Amerikan özel sektör ve devlet temsilcilerinin katılımlarıyla düzenlendi. Konferans kapsamında Mustafa Koç Liderlik ve Kültür Ödülleri de sahiplerini buldu. 

 

"Together Towards Tomorrow" teması ile gerçekleştirilen bu seneki DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ve American Turkish Council (ATC) Ortak Yıllık Konferansı'nın ilk gününe, 400'ün üzerinde üst düzey Türk ve Amerikan özel sektör ve devlet temsilcisi  katılım gösterdi.

 

Konferansta Mustafa Koç Liderlik Ödülü ve Kültür Ödülü de sahiplerini buldu. Mustafa Koç Liderlik Ödülünü, Forbes dergisi tarafından dünyayı değiştirebilecek 30 isim arasında gösterilen Samumed firmasının kurucusu Osman Kibar alırken, Kültür Ödülüne Türk-Kore ortak yapımı 'Ayla' filminin yapımcısı Mustafa Uslu layık görüldü. Ödül töreni sırasında 'Ayla' filminin Amerikalı oyuncusu Cade Carradine, Türkiye-ABD dostluğuna ve iki ülke ilişkilerinin tarihine vurgu yapan bir konuşma gerçekleştirdi.

 

TBMM Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Taha Özhan ve ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Thomas Shannon, ABD Ticaret Odası Başkanı Tom J. Donohue, Eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich konferanstaki konuşmacılar arasındaydı. Gingrich, ABD'de Temsilciler Meclisi Başkanlığı görevini en uzun süre yürüten Kongre Üyesi olarak biliniyor.

 

Konferansın ikinci akşamı gerçekleştirilen Gala Yemeğinde, Konferansın Ana Sponsorlarından SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz konferans katılımcılarına hitap etti.

 

Türkiye-ABD ikili ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirmek amacıyla her yıl düzenlenen Konferansın birinci günü savunma, inşaat ve altyapı, ticaret, siber güvenlik, finans, perakende ve üretim temaları; ikinci günü savunma, enerji, tarım, yatırım ve finans ve yatırım, inovasyon ve gemi inşa sektörü temalarında paneller gerçekleştirildi.