ABD ANKARA BÜYÜKELÇİSİ JOHN R. BASS, DEİK BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN’I ZİYARET ETTİ

ABD ANKARA BÜYÜKELÇİSİ JOHN R. BASS, DEİK BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN'I ZİYARET ETTİ

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass; ABD İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Deborah Mennuti, Ticaret Müşaviri Jeffrey Justice, Ekonomi Uzmanı Edward Ebert ve Ekonomi Uzmanı İbrahim Öztürk eşliğinde DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan'a nezaket ziyaretinde bulundu.

Türkiye-ABD ticaret ve yatırım ilişkilerinin ele alındığı görüşmede,DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Vardan, mevcut potansiyeler gözönüne alındığında,iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin istenilen seviyenin çok gerisinde olduğunu vurguladı.

Vardan,Washington D.C.'nin politik ilişkiler açısından önem taşıdığını, ancak iş dünyası söz konusu olduğunda diğer ABD Eyaletlerinin ön plana çıktığını belirterek DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) çatısı altında Eyalet Komiteleri oluşturulacağı- nı ifade etti. Görüşmede,Bu sayede Türkiye ile ABD arasındaki ticaret ve yatırım potansiyelinin daha etkin bir şekilde kullanılabileceği ve ABD eyaletleri ile doğrudan ilişkiler geliştirilebileceğinin altı çizildi.

ABD Büyükelçisi Bass, DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) çatısı altında Eyalet Komiteleri oluşturulmasının olumlu olduğunu belirterek, böyle bir çalışmayı memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.Bass, bu eyaletlerdeki iş dünyası kuruluşları ile bire bir iletişime geçilmesinin gerek ticaret ve yatırım rakamlarının artmasına, gerekse TTIP konusundaki adımlarının hızlanmasına katkıda bulunacağını belirtti. , DEİK'in yeni yapılanması hakkında bilgi veren DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Vardan, Türkiye için TTIP konusunun büyük önem arz ettiğini belirterek, bu konuda Büyükelçi Bass'tan DEİK'in çalışmalarına katkıda bulunmasını talep etti. John R. Bass, TTIP'nin karmaşık bir müzakere süreci olduğuna dikkat çekerek, süreçten Türkiye'nin olumsuz etkilenmemesi için elinden geleni yapacağını belirtti. Büyükelçi Bass, süreç başlamadan dahi olsa, Türkiye'nin sürece başlamaya hazır olmasını sağlayacak bazı adımlar atmasının önemine değinerek, bu konuda Türkiye'nin en büyük savunucusunun Türkiye'de veya Türkiye ile iş yapan ABD firmaları olacağını,ifade etti. DEİK'in faaliyetlerinde bunlardan yararlanmasını öneren Büyükelçi Bass, Türk firmalarıyla Afrika ülkelerinde enerji yatırımları konusunda birlikte çalışmak istediklerinin altını çizdi. Toplantı karşılıklı hediye takdimi ile son buldu.