ABD İSTANBUL BAŞKONSOLOSU CHUCK HUNTER, DEİK BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN'I ZİYARET ETTİ

ABD İSTANBUL BAŞKONSOLOSU CHUCK HUNTER, DEİK BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN'I ZİYARET ETTİ

ABD İstanbul Başkonsolosu Chuck Hunter ve ABD İstanbul Başkonsolusluğu Politika ve Ekonomi Bölüm Şefi Patrick Hanish'in DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan'a nezaket ziyareti 17 Aralık 2014 tarihinde gerçekleşti.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan,  DEİK'in yeni yapılanması ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgi vererek, kurucu kuruluşların sayısındaki artış ile daha da güçlü hale geldiklerini söyledi. DEİK'in Ekonomi Bakanlığı ile ilişkili olan ve diğer özel sektör kuruluşlarının koordinasyonundan sorumlu olan çatı bir özel sektör kuruluşu haline geldiğini ifade eden Vardan, tüm iş dünyasına eşit yaklaşım sergilendiğinin altını çizerek, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Ekonomi Bakanı gibi üst düzey devlet erkanının yanlarında işadamı heyeti olması halinde tüm organizasyonun sorumluluğunu DEİK'in üstlendiğini, aynı şekilde yurtdışından gelen üst düzey heyetlerde işadamları olması halinde koordinasyonunun DEİK'te olduğunu söyledi.

Bölgesel ve sektörel bazlı iş konseylerinin yapıları ve faaliyetleri hakkında bilgi veren  Vardan, Türkiye-ABD İş Konseyi'nin (TAİK) Türkiye'nin ilk iş konseyi olduğunu ve 1985 yılında DEİK'ten bir yıl önce kurulduğunu belirtti.

B20'de DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Özilhan tarafından temsil edildiğini belirten Vardan,  Ayrıca, TAİK'in 2015 faaliyet takvimi konusunda bilgi vererek,  TAİK çatısı altında oluşturulacak Eyalet Komiteleri vasıtasıyla Türkiye ile ABD arasındaki ticaret ve yatırım potansiyelinin daha etkin bir şekilde kullanılabileceğini ve ABD eyaletleri ile doğrudan ilişkiler geliştirileceği söyledi. ATC-TAİK Ortak Yıllık Konferansının bu yıl Türkiye'de yapılması ihtimalinin bulunduğunu belirten Vardan, TTIP'in Türkiye için önemine de değindi.  

 

ABD İstanbul Başkonsolosu Chuck Hunter ise, önümüzdeki dönem Türkiye'yi önemli bir görevin beklediğini ifade ederek, Türkiye'nin G20 ve B20 ev sahipliğinin önemini vurguladı.

Toplantı karşılıklı hediye takdiminin ardından son buldu.