AFRİKA’DA İKİNCİ DURAK GANA

AFRİKA'DA İKİNCİ DURAK GANA

28 Şubat 2016-3 Mart 2016 tarihleri arasında DEİK'in ev  sahipliğinde, Fildişi Sahili, Gana, Nijerya ve Gine'ye düzenlenen resmi ziyaretler kapsamında 130'u aşkın Türk iş adamı, bölgedeki fırsatları keşfederken, Afrika'daki yatırım ortamını ve potansiyeli yerinde inceleme fırsatı buluyor.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde gerçekleştirilen Afrika ziyareti, bu yılın en büyük heyet ziyareti niteliğinde. Heyet sırasıyla Fildişi Sahili, Gana, Nijerya ve Gine'yi ziyaret ediyor.

DEİK ev sahipliğinde düzenlenen İş Forumları'nın ikincisi ise, 1 Mart 2016 Salı günü Gana Cumhuriyeti'nin başkenti Akra'da gerçekleştirildi.

Gana-Türkiye İş Forumu'nda konuşan T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası kuruluşlar nezdinde ve ikili ilişkilerde Gana ile daha yakın işbirliği kurma arzusunda olduklarını; Gana ile siyasi, sosyal ve kültürel açıdan daha yakın bir işbirliği kurabilmek için öncelikle ekonomik bağların güçlenmesi gerektiğini ifade etti.

2005 yılında başlatılan Afrika Açılımı ile, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 27 milyon dolardan, 400 milyon dolara çıkartıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 yılında hedefi, 1 milyar dolar olarak açıkladı. Bu çerçevede ziyaret kapsamında, Gana ile 4 yeni anlaşmanın imzalandığını ifade eden Erdoğan, iş adamlarından imzalan bu anlaşmaları takip etmesini ve netice almasını istedi.

Forumun kapanışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Afrika Açılım siyasetini hiç bir zaman tek taraflı bir siyaset olarak görmediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı, Afrika ile ‘kazan-kazan' prensibine dayalı işbirliğinin artırılması gerektiğini söyledi. Bu çerçevede Gana ile Türkiye arasındaki Tercihli Ticaret Anlaşması'nın süratle imzalanması gerektiğini de ifade eden Recep Tayyip Erdoğan, enerjiden tarıma,  ulaştırmadan madenciliğe kadar her türlü sektörde, Gana ile Türkiye arasındaki işbirliğinin artırılması gerektiğini vurguladı.

Gana Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı John Dramani Mahamaise Forum'un kapanış bölümünde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 20020 yılına kadar Gana ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini 1 milyar ABD doları çıkarma hedefini desteklediğini; ziyaret kapsamında imzalanan anlaşmaların, bu hedefin yerine getirilmesine katkı sağlayacağını söyledi. Türkiye ile Gana arasında serbest ticaret bölgeleri ve hafif imalat sanayi alanlarında işbirliğine açık olduklarını da belirten Gana Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahama, ziyaretlerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardanise, halihazırda Gana'da 2.600 Türk yatırımcının bulunduğunu ifade ederken, Türkiye'nin ulaştığı ekonomik gelişmişlik seviyesinde, bu rakamın çok daha ileriye götürülmesi gerektiğini söyledi. Gana ve çevre ülkelerin ihtiyaçlarına yönelik yatırımları yapmaya istekli olduklarını ifade eden Başkan Vardan, DEİK bünyesideki 130 İş Konseyi ile Türkiye'nin dış ticaretini artırma gayreti içerisinde bulunduklarını belirtti.

İş Forumu çerçevesinde DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ile GCCI Başkanı Nana Dr. Appiagtei Dankawoso arasında "Türkiye-Gana İş Konseyi Mutabakat Zaptı" imzalandı.

Not:Ekli dosyada  Gana ile ilgili DEİK tarafından hazırlanan infografik bazlı ekonomik ve ticari dataları bulabilirsiniz.

Haber çalışmalarınızda yer vereceğinizi ümit eder, bilgilerinize sunarız.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu (DEİK)

TÜRKİYE-GANA TİCARET RAKAMLARI

(Ekonomi Bakanlığı)

Toplam Dış Ticaret Hacmi: 400 milyon ABD Doları (2015)

Türkiye'den Gana'ya yapılan ihracat: 231 milyon ABD Doları (2015)

Başlıca ihracat kalemleri: İzole edilmiş tel, kablo ve diğer elektrik iletkenler; çimento; plastik hortum, boru ve bağlantı elemanları; buğday unu; petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar.

Türkiye'nin Gana'dan yaptığı  ithalat: 169 milyon ABD Doları (2015)

Başlıca ithalat kalemleri: Kakao ve mamülleri, balık.

Dış Ticaret Dengesi: 62 milyon ABD Doları (2015)