ARNAVUTLUK’TAKİ YATIRIM FIRSATLARI DEĞERLENDİRİLDİ

ARNAVUTLUK'TAKİ YATIRIM FIRSATLARI DEĞERLENDİRİLDİ

Arnavutluk Yatırım Semineri, DEİK/Türkiye-Arnavutluk İş Konseyi ve Arnavutluk Yatırım Destekleme Ajansı (AIDA)'nın işbirliği ile Arnavutluk Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma, Turizm, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Milva Ekonomi'nin katılımlarıyla 27 Ocak 2017 tarihinde  İstanbul'da gerçekleştirildi.

Altyapı, enerji, madencilik, tekstil, turizm ve telekomünikasyon sektörlerinden Türkiye'nin önde gelen firmalarının temsilcilerinin katıldığı seminerde, Arnavutluk'taki yatırım projeleri ve yatırımcılara sunulan fırsatlar değerlendirildi. Arnavutluk'un yeni stratejik yatırımlar kanunu ile enerji, madencilik, ulaştırma, turizm, tarım ve balıkçılık gibi stratejik sektörlerdeki yatırımları için yabancı yatırımcıya ayrıcalıklar sunduğu iletildi.

Arnavutluk Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma, Turizm, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Milva Ekonomi,Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ilişkilerin siyasi, ekonomik ve kültürel olmak üzere her alanda mükemmel bir seviyede olduğunu söyledi. Türkiye'de yaşanan Arnavut vatandaşlarının iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişiminde önemli bir rol oynadığını vurgulayan Bakan Ekonomi, Türkiye'nin Arnavutluk'taki yatırımcılar arasında 4'üncü sırada yer aldığını vurguladı. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ise artı değerlerde seyrettiğini belirten Bakan Ekonomi, Arnavutluk'un yüzde 3,4'lük artış oranıyla bölgedeki en yüksek büyümeyi gösteren ülke olduğunu söyledi. 

DEİK/Türkiye-Arnavutluk İş Konseyi Başkanı Mehmet Usta, Arnavutluk'un gelişmekte olan ekonomisinin, yeni yasal düzenlemeler ve teşviklerle yabancı yatırımcılar için önemli fırsatlar içerdiğini söyledi. Türkiye ile Arnavutluk arasında vize uygulanmaması ve  yürürlükte olan serbest ticaret anlaşmaları sayesinde çevre pazarlara erişim imkanı olduğunu belirten Usta, Arnavutluk'ta Türk bankalarının varlığı ile Türk yatırımcılarının mevcut olmasının avantaj sağlayan unsurlardan olduğunu belirterek, Türk yatırımcılarını Arnavutluk'ta yatırım yapmaya davet etti.