ASYA-PASİFİK İŞ KONSEYLERİ, BÖLGE DİPLOMATİK MİSYON TEMSİLCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

ASYA-PASİFİK İŞ KONSEYLERİ, BÖLGE DİPLOMATİK MİSYON TEMSİLCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri ev sahipliğinde, 8 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen çalışma yemeğinde, DEİK'in Bölge İş Konseyi Başkanları ve Yürütme Kurulu Üyeleri, İstanbul'da görevli Asya-Pasifik Bölgesi diplomatik misyon temsilcileri ile bir araya geldi.

19 Asya-Pasifik Bölgesi ülkesinden İstanbul'da görevli  20 diplomat ile 60'ın üzerinde Yönetim Kurulu Üyesinin katıldığı çalışma yemeğinde Asya-Pasifik Bölgesindeki gelişmeler ele alındı; iş ve yatırım fırsatları değerlendirildi. Çalışma yemeğinde ayrıca diplomatik misyon temsilcileri ve iş insanları arasında güncel gelişmeler ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Çalışma yemeğinde bir açış konuşması gerçekleştiren DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, DEİK'in Asya-Pasifik Bölgesindeki 19 İş Konseyi ile, Bölge ülkeleriyle ekonomik ilişkileri geliştirmeye ve güçlendirmeye çalıştığını; bu çerçevede Bölgeye ticari, ekonomik ve stratejik yatırımlar olmak üzere çok yönlü bir yaklaşım sergilediklerini söyledi. "Asya-Pasifik Bölgesi ticaret ve yatırım fırsatları, Türkiye'nin ekonomik geleceği ve belirlediği hedefler için zaruri özelliğe sahip bir bölge" diyen DEİK Başkanı Vardan, Türkiye'nin Asya-Pasifik Bölgesinde güçlü ticari, kurumsal ve savunma ilişkilerini inşa etmek üzere hızla ilerlediğini söyledi.

Çalışma yemeğinde konuşan DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı, aynı zamanda DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı ise, 2016 yılında 74.2 trilyon ABD Dolarlık büyüklük ile Asya-Pasifik ticaret rakamının, dünya ticaretinde birinci sırada yer aldığını söyledi. 2009 yılında Asya-Pasifik Bölgesinin küresel orta sınıfın yüzde 28'ine sahip olduğunu ifade eden Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Kolbaşı, 2030 yılında bu oranın yüzde 66'lara varacağını söyledi.