AZERBAYCAN VE TÜRK İŞ ÇEVRELERİ DEİK YEMEĞİNDE BULUŞTU

AZERBAYCAN VE TÜRK İŞ ÇEVRELERİ DEİK YEMEĞİNDE BULUŞTU

Türkiye'de Faaliyet Gösteren Azerbaycanlı İşadamları ile 6'ncı Çalışma Yemeği, DEİK/Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi'nin ev sahipliğinde DEİK/Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi Başkanı Selçuk Akat, The European Azerbaijan Society (TEAS) Türkiye Direktörü Rena Rzayeva, PASHA Bank Genel Müdürü Hikmet Cenk Eynehan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Genel Sekreteri Büyükelçi Ramil Hasanov ve Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Mesim Hacıyev'in katılımları ile 19 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

DEİK/Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi Başkanı Selçuk Akataçış konuşmasında, Azerbeycan tarafından Türkiye'de gerçekleştirilen yatırımların 2020 yılına kadar 20 milyar ABD Dolarını geçeceğini öngördüklerini belirtti.  Türkiye ile Azerbaycan'ın ticaret hacminin 2013 yılında 3,3 milyar ABD Dolarına ulaştığını hatırlatan Akat,  iki ülkenin ticaret hacminin 2016 yılında 1,6 milyar ABD Doları olduğunu ve 2017 yılının ilk 5 ayında ise  650 milyon ABD Dolarına ulaştığını söyledi. İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari potansiyelin rakamlara yansımadığını vurgulayan Akat sözlerine şöyle devam etti: "Azerbaycan'daki Türk yatırımlarının yanı sıra bugün Azerbeycan tarafından Türkiye'de gerçekleştirilen küçük ve büyük çaplı yatırımların 2020 yılına kadar toplamı 20 milyar ABD Dolarını geçecek. Elbette bu yatırımların içerisinde Socar'ın payı çok büyük. İzmir Aliağa'da Socar'ın 17 milyar ABD Dolarlık yatırımı söz konusu."

TEAS Türkiye Direktörü Rena Rzayeva ise, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ sorununa dikkat çekmek için çalıştıklarını söyledi. Azerbaycan'ı herkesin petrol ülkesi olarak tandığını belirten Rzayeva, ülkenin turizm ve lojistik sektörlerinde işbirliği yapmak için büyük potansiyeli bulundurduğunu belirterek, "Umarım DEİK'in destekleriyle iki ülke arasında stratejik ortaklığımızı ve ekonomimizi daha güçlü seviyeye getirebiliriz" dedi.

PASHA Bank Genel Müdürü Hikmet Cenk Eynehan ise, Bakü merkezli PASHA Bank olarak Türkiye-Azerbaycan arasında ekonomik ve sosyal işbirliğini güçlendirmek ve ikili ticareti arttırmak için çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyledi.  Türkiye-Azerbaycan arasında finansal köprü olmak ve bölgede ticari ve ekonomik ilişkilerden azami fayda sağlamak amacı ile çalışmalar yapıldığını belirten Eynehan, "Biz Azerbaycan ve Türkiye'nin gelişimine katkı sağlamak için bölge genelindeki işletmeler arasındaki ilişkileri geliştirmek ve faaliyet gösterilen uzun ömürlü işbirlikleri tesis etmek istiyoruz" dedi.