BAHREYN’İN TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ ARTIYOR

BAHREYN'İN TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ ARTIYOR

Bahreyn ile Türkiye'nin yıllardır süren yakınlaşmasındayeni sektörel işbirliklerinin gündeme geldiğiTürkiye-Bahreyn İşKonseyi Ortak Toplantısı, DEİK/Türkiye-Bahreyn İş Konseyi Başkanı Muhammet Uğurcan Barman ve Bahreyn-Türkiye İş Konseyi Başkanı Ahmed Bin Hindi'nin katılımları ile 1 Mart  2017 tarihinde Ankara'da  gerçekleştirildi. 

DEİK/Türkiye-Bahreyn İş Konseyi Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, açış konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın zamanda Bahreyn'i ziyaret ettiğini hatırlatarak "ziyaretler sonrasında Bahreyn delegasyonunun da Türkiye'ye gelmesi bizim için çok kıymetli. Biz de Nisan ayının ilk haftalarında Bahreyn'e gitmeyi planlıyoruz. Böylece iki ülke arasındaki sıcak ilişkileri artırarak, ticareti artırmasına vesile olmasını umuyoruz" dedi. Barman, ABD ile Bahreyn'in Serbest Ticaret Anlaşması bulunduğunu ve Türk firmalarının Bahreyn'i bir ihracat üssü olarak kullanabileceklerini söyledi.

Bahreyn-Türkiye İş Konseyi Başkanı Ahmed bin Hindiise konuşmasında, Bahreyn'in Körfez'in tam ortasında olmasının yabancı yatırımcılar için çok önemli fırsatlar yarattığını ve diğer Körfez ülkelerine giriş kapısı konumundan yararlandıklarını söyledi. İki ülke arasında ilişkilerin iyi olduğuna belirten Ahmed bin Hindi, "Türkiye ile ticaretimiz artıyor ama hala yeterli seviyede değil. Türk şirketlerinin Bahreyn'i merkez olarak kullanmaları açısından değerlendirmeleri gerekir" dedi. Bahreyn'in Türk yatırımcılar için çekici olduğunu ifade eden Hindi, "Size tavsiyemiz treni kaçırmayın. Bahreyn'e gelen ilk Türk şirketlerinden olun" dedi.

Toplantıda ayrıca, Bahreyn'in Körfez Bölgesi'nin finans merkezi konumunda olduğu vurgulandı. Bahreyn ve Türkiye arasında taşımacılık, gıda, turizm, aluminyum, tekstil ve bilişim teknolojileri sektörlerinde işbirliği yapılabileceği dile getirildi. Bahreyn Yatırım Ajansı'nın 1 Ocak 2017 itibariyle  Türkiye'de ofis açmasının önemli bir gelişme olduğu belirtildi.  Manama Havalimanı inşaatının da bir Türk firması tarafından yapıldığı ifade edildi.

Bahreyn'in aralarında  Türkiye'nin de bulunduğu 41 ülke ile Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve 34 ülke ile Yatırım Teşvik ve Destek Anlaşması bulunuyor. Bahreyn, aynı zamanda Körfez ülkeleri arasında ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması olan tek ülke.