BAKAN ZEYBEKCİ VE 168 TİCARET MÜŞAVİRİ ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN “DIŞ TEMSİLCİLİKLER YEMEĞİ”NDE BULUŞTU

Dış temsilcilikler yemeği, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve 168 ticaret müşavirinin   katılımı ile DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ev sahipliğinde, 7 Ocak 2014 tarihinde  Ankara'da gerçekleşti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin dünyanın kurgulayıcı ülkelerinden biri haline geldiğini söyledi.Zeybekci, Türkiye'nin her alanda attığı doğru adımlarla bölgesel güç haline geldiğini belirterek, Türkiye'nin özellikle ekonomik anlamda edilgen durumdan etken bir bir yapıya dönüştüğünü  söyledi. Ülkeler arasında ekonomik ortaklığa dayanmayan hiçbir ilişkinin sürdürülebilir olmadığını vurgulayan Zeybekci, bu nedenle Türkiye'nin yeni dönemde bütün ilişkilerini ekonomik temellere oturtmakta olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: "Dünyada yeni bloklar oluşuyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediği 'dünya 5'ten büyük' sözü karşılığını mutlaka bulacak. Çünkü hiç bir organizasyon adil değilse sürdürülebilir değildir".

DEİK'in dönüşümüne paralel olarak dünyadaki müşavirliklerini yeniden kurguladıklarına dikkati çeken Bakan Zeybekci, Türkiye'nin 2023 hedeflerine uygun olarak özel sektör ve devletin uyumlu hareketini sağladıklarını söyledi. Bakan Zeybekci, ticaret müşavirlerinin ihracatçılar için en güvenilir bilgi kaynağı olduklarını vurguladı. Ticaret hacminin artırılması noktasında önemli rolü olan müşavirlerin sıkıntılarını çözmek için yoğun gayret gösterdikleri belirtti. Rusya ile ticaretin önündeki bütün engelleri kaldırmak için uğraştıklarını belirten Zeybekci, "Rusya ile bugün 28 milyar dolar civarında olan dış ticaret hacmimizi en kısa sürede 100 milyar dolara çıkaracağız" diye konuştu.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan açılış konuşmasında,  "Daha kapsayıcı bir DEİK, küresel ekonomiye entegrasyon için çalışan bir DEİK, daima kurumsallaşan bir DEİK için çalışacağız" dedi.

Dünya Bankası'nın çıkarttığı kitaptan bahseden Vardan, "Bu kitap Türkiye'nin son 12 yıldaki değişimlerini anlatıyor. Bu kitapta şöyle söyleniyor, ülkenin değişmesi kapsayıcılığa, entegrasyona ve  kurumsallaşmaya bağlanıyor.   Biz de  çalışmalarımızı  bu  üç sanat ile temel üzerine oturtarak  sürdürmek istiyoruz" dedi.  Vardan,  DEİK'in temel misyonunun, 2023 hedeflerine uyumlu olarak Türk şirketlerinin küresel pazara entegrasyonu ve değer zincirindeki konumunun güçlenmesi olduğunu ifade ederek, Türk iş diasporasını büyüterek, dünyanın en etkin 3 diasporası arasına sokmayı hedeflediklerini söyledi. 

DEİK'in yeniden yapılandırılmasının üzerinden  sadece 2,5 ay geçtiğini hatırlatan Vardan, bu sürede hızlı bir tempo ile çalıştıklarını ifade etti ve "Biz bir aileyiz; küresel başarı öykülerini birlikte yazacağız." diyerek sözlerine son verdi.