BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: “İLİŞKİLERİMİZİN ARTMASININ OLMAZSA OLMAZI ULAŞIMDIR

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: "İLİŞKİLERİMİZİN ARTMASININ OLMAZSA OLMAZI ULAŞIMDIR

T.C. Ekonomi Bakanlığı ev sahipliği ve Afrika Birliği işbirşiğinde, DEİK'in koordinasyonu ve TİM'in katkılarıyla düzenlenen Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu Gala Yemeği, Başakan Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımlarıyla İstanbul'da gerçekleştirildi. 

Türkiye ve 50'yi aşkın Afrika ülkesinden 2.500'ün üzerinde üst düzey yetkili, iş insanı ve girişimciyi bir araya getiren Forumun Gala Yemeğinde, Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Afrika Birliği Komisyonu'nun Ekonomik İşler Komiseri Dr. Antony Mothae Maruping, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Limak Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve DEİK Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyesi Ebru Özdemir birer konuşma yaptı. 

"Afrika ile ticaretimiz, son yıllarda önemli ölçüde arttı"

Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu Gala Yemeğinde bir konuşma gerçekleştiren T.C. Başbakanı Binali Yıldırım, 54 ülke, 1 milyar 100 milyona yakın nüfustan oluşan, yıllık 2,2 trilyon ABD Dolarlık gayrisafi hasılaya sahip ve ortalama yüzde 5,6 büyüyen Afrika'yı, ‘geleceği olan bir kıta' şeklinde tanımladı. Türkiye-Afrika ilişkilerinin, Batı dünyasının, gelişmiş ülkelerin Afrika ile olan ilişkilerinden çok farklı olduğunu dile getiren Başbakan Yıldırım, "Afrika ile ticaretimiz, son yıllarda önemli ölçüde arttı. Çok değil bundan 10 yıl önce 6-7 milyar dolar arasında toplam ticaretimiz varken, şu anda 18 milyar dolara yaklaşmış vaziyette. Tabii ki bu gerçek potansiyeli yansıtmıyor. Türkiye ile Afrika arasındaki gerek ekonomik potansiyel, gerekse yatırım imkanları bunun çok çok üzerinde" dedi.

Başbakan Yıldırım, özellikle son 10 yılda Türkiye'nin Afrika ile her anlamda ilişkilerini geliştirdiğini vurgulayarak şunları söyledi: "İlişkilerimizin artmasının olmazsa olmazı ulaşımdır. Önce ulaşım altyapısında havacılık ile başladık. Afrika kıtasına, sadece Kuzey Afrika'ya 4 noktaya uçuş yapılırken, bugün 31 Afrika ülkesine 50'den fazla uçuş gerçekleştiriyoruz. Bugün sadece Afrika'ya değil, dünyanın 283 noktasına erişimi olan küresel bir havayolu şirketimiz var". Hava taşımacılığı ile başlayan ulaşım kolaylığının, ticari ilişkilere de yansıdığına değinen Başbakan, "buna uygun olarak Afrika ile ticaretimiz, son yıllarda önemli ölçüde arttı" dedi. Türk müteahhitlerinin Afrika kıtasındaki doğrudan yatırım tutarlarının 60 milyar ABD Dolarını aştığını kaydeden Başbakan Yıldırım, yatırımlardaki bu artışta üstlendiği iddialı projelerle takdir kazanan müteahhitlik sektörünün öneminin altını çizdi.

"Afrika ülkelerinde kamu ve özel sektörün kapasite gelişimine özel bir önem veriyoruz"

Afrika'da faaliyet gösteren firmaların büyük çoğunluğunun KOBİ olduğuna dikkat çeken Başbakan Yıldırım, "bu firmalar, tecrübelerini arazide doğrudan muhataplarıyla paylaşmakta ve bölgenin ekonomisinin, istihdamının, üretiminin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Afrika ekonomisinin sağlıklı bir şekilde gelişimi, istihdam oluşturulması, gelir dağılımındaki dengenin daha da iyileştirilmesi, kadın ve genç girişimcilerin desteklenmesi, KOBİ'lerin genel ekonomi içerisindeki payının daha da artırılmasıyla mümkün olacaktır" dedi. Afrika ülkelerinde kamu ve özel sektörün kapasite gelişimine özel bir önem verdiklerine dikkat çeken Başbakan, "ilgili bakanlıklarımız, kurumlarımız, Afrikalı muhataplarıyla bu anlamda her türlü işbirliği ve tecrübe paylaşımını gerçekleştirmektedir. Ülkemizce Afrika ülkelerinde sosyal sorumluluk projelerine de TİKA marifetiyle katılıyor ve birçok anlamlı projeyi gerçekleştiriyoruz" dedi.

"15 civarında bakan dostumuzla ikili görüşme yaptık"

Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu Gala Yemeğinde konuşan T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Forumun birinci gününde 15 civarında Afrikalı Bakan ile ikili görüşme yaptıklarını söyledi. Zeybekci, "Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nda 15 civarında bakan dostumuzla ikili görüşme yaptık. Forumun ikinci gününde yine Bakanlar seviyesinde finansman ve projelerle ilgili özel bir toplantımız olacak" dedi. Bakanlar, kuruluş temsilcileri ve Türkiye ile Afrika'dan Foruma katılan iş dünyası temsilcilerine teşekkür eden Ekonomi Bakanı Zeybekci, Forum kapsamında çeşitli Afrika ülkeleriyle Türkiye arasında ticari ve ekonomik işbirliği anlaşmalarının imzalanacağının bilgisini verdi. 

"2003 yılından itibaren ihracatçılarımız Afrika'ya adeta çıkartma yaptı"

Gala Yemeğinde konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, 2003'ten bugüne kadar Türkiye'nin Afrika'ya yaptığı ihracatın 5 kat, Afrika'dan yaptığı ithalatın ise 3 kat arttığını belirtti. "Biz ne kazanıyorsak dostlarımızın da kazanmasını isteyen bir ülke olduk. Sadece ihracatımızda değil ithalatımızda da önemli bir artış gözleniyor" diyen TİM Başkanı, 2003 yılından itibaren Türk ihracatçılarının Afrika'ya adeta çıkartma yaptığını ve önemli bir işbirliği kurduğunu söyledi. "Türk şirketlerinin Afrika'daki yatırımları, 6 milyar ABD Dolarını aştı. Yapılan bu yatırımlar sayesinde neredeyse 100 bin kişi istihdam ediliyor" değerlendirmesinde bulunan Büyükekşi, Türk Eximbank'ın bugüne kadar verdiği en yüksek montanlı krediyi Etiyopya için kullandırdığının altını çizdi.

Eximbank kanalı ile ilişkileri çok daha üst seviyeye çıkartmak istediklerini söyleyen TİM Başkanı Büyükekşi, "Afrika'da her sabah bir ceylan uyanır ve en hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir. Afrika'da her sabah bir aslan uyanır ve en yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir. Aslan ya da ceylan olmanın bir önemi yok; güneş doğduğunda hepimiz koşmak zorundayız" dedi.

"Afrika'nın yol göstericiye değil, yol arkadaşlarına ihtiyacı var"

Limak Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve DEİK Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyesi Ebru Özdemir de Türkiye ile Afrika arasındaki ilişkilerin yüzyıllarca geriye dayandığını anlatarak, ekonomik ilişkilerin özellikle son 20 yılda müteahhitlik sektörü öncülüğünde sıçrama yaptığını ifade etti. Afrika'nın yol göstericiye değil, yol arkadaşlarına ihtiyacı olduğunu belirten Özdemir, "altyapıdan enerjiye, turizmden inşaata kadar yapmak istediğimiz mega projelerle hem istihdama katkı sağlamak, hem de ekonomik değer yaratmak istiyoruz. Çünkü Afrika'ya karşı sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz" dedi.