CEZAYİR ENERJİ VE MADENLER BAKANI YOUCEF YOUSFİ DEİK'E KONUK OLDU

CEZAYİR ENERJİ VE MADENLER BAKANI YOUCEF YOUSFİ DEİK'E KONUK OLDU 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK) İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı başkanlığında  düzenlenen Cezayir Enerji ve Madenler Bakanı Youcef Yousfi ile Çalışma Yemeği, 8 Aralık 2014 tarihinde İstanbul'da gerçekleşti. 

Çalışma Yemeğine,  Cezayir Ankara Büyükelçisi Mouloud Hamai, DEİK Türkiye-Cezayir İş Konseyi  Başkanı Emre Aykar, DEİK Türkiye-Cezayir İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri,  Enerji İş Konseyi Üyeleri, Cezayir Enerji ve Madenler Bakanlığı ve Enerji Şirket Yetkilileri katıldı.

DEİK Yönetim/İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı, Türkiye'nin enerji, sağlık, ulaştırma, dış ticaret, sanayileşme konularındaki başarılarının bir çok ülke için ilham kaynağı haline geldiğini belirterek, "Afrika'nın kalkınması ancak enerjinin hayatın gerçek bir parçası haline gelmesiyle mümkün olabilecektir" dedi.  Dünya nüfusunun yüzde 13'ünün  Afrika'da yaşamasına rağmen Afrika'nın  dünya enerjisinin sadece yüzde 4'ünü  kullanabildiğini belirten Yırcalı, Türk ve Cezayir şirketlerinin enerji alanında Afrika'da ortak projeler gerçekleştirebileceğini söyledi.

DEİK Türkiye-Cezayir İş Konseyi Başkanı Emre Aykar,  Türkiye ve Cezayir arasındaki ticaret potansiyeli ve ilişkisine değinerek, Cezayir ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilere yeni bir boyut getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Aykar, Türk şirketlerinin altyapı, ulaşım ve inşaat sektöründe güçlü olduğunu ifade ederek,  "Türk firmalarının teknik altyapı ve birikimleriyle Cezayir'de aktif çalışmalarına devam ediyor. Türk firmalarının yerli bankalardan istenen teminat mektupları ve vize sürecindeki zaman problemleri çözüldüğünde daha ileri seviyede faaliyet gösterebilecekler" dedi.

Cezayir Enerji ve Madenler Bakanı Youcef Yousfi, Türkiye ekonomisinin gelişme hızına dikkat çekerek, deneyim ve isteklilikle ülkeyi daha da ileriye götürme çabalarımızın Cezayir için ilham kaynağı olduğunu belirtti. Cezayir'in bu sürece daha yeni başladığını dile getiren Yousfi, bu dönemde Türk firmalarından destek beklediklerini, ülkede enerji ve inşaat başta olmak üzere sanayi, tarım ve ulaşım sektörlerinde yabancı yatırımcılar için büyük fırsatlar bulunduğunu belirterek, Türk şirketleri Cezayir'e davet etti.