CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ABD’Lİ YÖNETİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ABD'Lİ YÖNETİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ

DEİK, TAİK ve İSPAT işbirliğinde, 30 Mart 2016 tarihinde ABD'nin başkenti Washington'da gerçekleştirilen Yuvarlak Masa Toplantısı'nda ABD'nin önde gelen şirketlerinin Kurucu ve CEO'ları, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Coca-Cola, Dow Chemical, Baxalta, Honeywell, Citibank, PwC gibi dünya devi şirketlerin yöneticilerinin de hazır bulunduğu toplantıya, Fortune-100 listesinde yer alan 25 şirketin temsilcisi ve T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, T.C. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak katıldı. Toplantıda DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı(İSPAT) Başkanı Arda Ermut ve DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Ekim Alptekinde hazır bulundu.

Toplantının açış konuşmasını gerçekleştiren T.C.Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye-ABD ilişkilerinde siyasi, savunma, askeri boyutu ne kadar önemsiyorsak, ekonomi, yatırım ve ticari boyutu da o kadar önemsiyoruz" dedi. Bu ziyaret ile ilişkilerin ekonomi, yatırım ve ticari boyutunu da ele alarak, ‘nasıl daha ileriye götürebiliriz?' sorusuna cevap aramaya geldiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bölgesinde bir istikrar abidesi olmaya devam ettiğini; Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında parmakla gösterilirken, yeni yatırımlar ve mega projeler ile Türkiye'nin bu konumunu sağlamlaştıracaklarını vurguladı. Türkiye-ABD ilişkileri ile ilgili olarak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan "Maalesef iki ülke arasında ekonomi, yatırım ve ticaret miktarı arzu edilen boyutlarda değil. Bu tabloyu değiştirmek için sizleri Türkiye'ye yatırım yapmaya davet ediyorum" diye konuştu. Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) sürecine de değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "ABD ile Avrupa Birliği arasında ilerlemekte olan TTIP sürecini yakından takip ediyoruz. Maalesef ki Türkiye'nin AB ile olan Gümrük Birliği ilişkisi sebebiyle yalnız bırakıldığını görüyoruz. Bu da bizleri üzüyor; ekonomimizi olumsuz etkiliyor. Bu noktada sizlerin desteğine ihtiyaç duyuyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından ABD'li şirket yöneticileri, Türkiye ile olan mevcut ve ileriye dönük yatırım potansiyelleri ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyetine bilgi verdi.