CUMHURBAŞKANI’NIN AFRİKA ZİYETERİNİN SON AYAĞI GİNE’DE, TÜRKİYE – GİNE İŞ KONSEYİ KURULDU

CUMHURBAŞKANI'NIN AFRİKA ZİYETERİNİN SON AYAĞI GİNE'DE, TÜRKİYE – GİNE İŞ KONSEYİ KURULDU

28 Şubat 2016-3 Mart 2016 tarihleri arasında DEİK'in ev  sahipliğinde, Fildişi Sahili, Gana, Nijerya ve Gine'ye düzenlenen resmi ziyaretler kapsamında 130'u aşkın Türk iş adamı, bölgedeki fırsatları keşfederken, Afrika'daki yatırım ortamını ve potansiyeli yerinde inceleme fırsatı buldu.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde gerçekleştirilen Afrika ziyareti, bu yılın en büyük heyet ziyareti niteliğindeydi. Heyet sırasıyla Fildişi Sahili, Gana, Nijerya ve Gine'yi ziyaret etti.

DEİK ev sahipliğinde düzenlenen İş Forumları'nın sonuncusu ise, 3 Mart 2016 Perşembe günü Gine Cumhuriyeti'nin başkenti Konakri'de gerçekleştirildi.

Türk ve Gineli iş adamları arasında gerçekleştirilen ikili görüşmelerin ardından, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Gine Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Alpha Conde himayelerinde düzenlenen toplantıda, aralarında Türkiye-Gine İş Konseyi'nin kurulmasını öngören anlaşmanın da bulunduğu, toplam 9 ayrı anlaşma imzalandı (iki ülke arasında imzalanan diğer anlaşmalar: turizm, havacılık hizmetleri, tıp ve sağlık hizmetleri, askeri eğitim, bilim, elektrik, maden ve çevrenin korunması).

Türkiye-Gine İş Konseyi'nin kurulmasını öngören anlaşma, DEİK adına Başkan Ömer Cihad Vardan ile Gine kanadını temsilen Gine İşverenler ve Girişimciler Konfederasyonu (CPEG-Conseil Patronal des Entreprises de Guinée) Başkanı Hadja Gnouma Traoré tarafından imzalandı.

TÜRKİYE-GİNE TİCARET RAKAMLARI

(Ekonomi Bakanlığı)

Toplam Dış Ticaret Hacmi:  (2015)69 milyon ABD doları

İhracat - Türkiye'den Gine'ye yapılan ihracat: (2015) 65 milyon ABD doları

Başlıca ihracat kalemleri:Ham petrol, aluminyum cevherleri ve konsantreleri, altın, tabii kauçuk

İthalat - Türkiye'nin Gine'den yaptığı  ithalat: (2015) 4 milyon ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri:Petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar, pirinç.

Dış Ticaret Dengesi: (2015) 61 milyon ABD Doları