DEİK 160 TÜRK İŞ İNSANI İLE TAHRAN’A TARİHİ ÇIKARMA YAPTI

Ambargoların kalkmasının ardından tüm dünyanın gözlerini çevirdiği İran'ın başkenti Tahran'da, DEİK'in ev sahipliğinde düzenlenen İran-Türkiye İş Forumu'na Türkiye'den 160 iş insanı katıldı.

T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun katılımlarıyla gerçekleştirilen İş Forumu'nda, Türkiye ile İran arasındaki karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusu ele alındı. Forumun ardından gerçekleştirilen bölümde, 300'den fazla Türk ve İranlı iş insanı birebir görüşme fırsatını yakaladı.

Forumda konuşan T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu, ambargoların kaldırılması sonrasında, Türkiye-İran ilişkilerine ivme kazandırılmasının vaktinin geldiğini söyledi. İki ülke arasında siyasi irade ve ekonomik tamamlayıcılık ilişkisinin bulunduğuna dikkat çeken Başbakan Davutoğlu, İran-Türkiye İş Forumuna katılan 160 Türk iş insanının, girişimci zihniyeti temsil ettiğini söyledi. İran'ın Türkiye'yi Asya'ya; Türkiye'nin ise İran'ı Avrupa'ya açtığını söyleyen Başbakan, lojistik açıdan iki ülkenin vazgeçilmez ortak olduklarını vurguladı. Önümüzdeki dönemde başta lojistik ve ulaştırma olmak üzere, turizm, bankacılık ve finans gibi birçok alanda, iki ülke arasındaki işbirliğinin katlanarak artacağını belirten Başbakan, Türkiye ile İran arasındaki ticari işbirliğinde hedefin 30 milyar ABD doları olduğunu söyledi ve iş insanlarından, iki ülkenin potansiyellerini, tek ülke gibi değerlendirmelerini istedi.

Forumda konuşanİran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ise, İran'ın kardeş ve dost ülke Türkiye ile birlikte büyümek istediğini söyledi. Türkiye-İran ilişkilerindeki olumlu gelişmelerin bölgeye yansıyabileceğini ifade eden Cihangiri, iki ülke arasında 2015 yılındaki ticaret hacminin önceki yıllara göre daha sınırlı kaldığını söyledi. İran'a uygulanan ambargo zamanında, Türkiye'nin her zaman İran'ın yanında olduğunu vurgulayan İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı, ambargo sonrası dönemde ülkesinin Türkiye'nin bu desteğini asla unutmayacağını ifade etti.

Türkiye-İran Ticaret Rakamları (2015)

(Ekonomi Bakanlığı verileri)

Toplam Dış Ticaret Hacmi:  9,761 milyar ABD doları

Türkiye'den İran'a yapılan ihracat: 3,665 milyar ABD doları

Başlıca ihracat kalemleri:Kıymetli metaller ve kaplamalarından mücevherci eşyası, lif levha, orta yoğunlukta, kara taşıtları için aksam, parçaları, adi metallerden donanım, tertibat vb. eşya, tütün ve mamülleri.

Türkiye'nin İran'dan  yaptığı  ithalat:6,096 milyar ABD doları

Başlıca ithalat kalemleri:Petrol, akar yakıt ve yağlar, plastikler ve hammaddeleri, bakır ve bakır eşyalar, gübre, organik kimyasallar.

Dış Ticaret Dengesi: (İran lehine) 2,431 milyar ABD doları

Önemli not: İran ekonomisine dair notları ve iki ülke ilişkilerine ilişkin bilgileri içeren, DEİK tarafından hazırlanan Bilgi Notu ekte dikkatinize sunulmaktadır.