DEİK, AFRİKA İLE İKİNCİ BÜYÜK ZİRVE’YE HAZIRLANIYOR

DEİK, AFRİKA İLE İKİNCİ BÜYÜK ZİRVE'YE HAZIRLANIYOR

Afrika ile Türk iş dünyalarının biraraya geleceği ikinci büyük Afrika Zirvesi, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla, Afrika Birliği (AfB), T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Türk Hava Yolları ve DEİK işbirliğinde, 27-28 Nisan 2017 tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirilecek. Türkiye-Afrika Tarım Bakanları Birinci Toplantısı çerçevesinde gerçekleştirilecek Türkiye-Afrika Tarım İş Forumuna, halihazırda DEİK'in 39 ülkede bulunan Afrika İş Konseylerinin yanısıra, tarım sektöründe faaliyet gösteren 300 Afrikalı iş insanının katılımı bekleniyor.

Forum kapsamında, "Türkiye-Afrika Kırsal Kalkınma İşbirliği ve Gıda Güvenliği" konulu resmi heyetlerin katılacağı bir tematik oturumun gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Türk ve Afrikalı iş insanlarının birebir görüşmeler gerçekleştireceği İş Forumu'nda ise tarım sektörü alanında yeni işbirlikleri karşılıklı olarak ele alınacak. Forum kapsamında ayrıca, Türk girişimcileri tarafından Afrika'da tarım alanında halihazırda yürütülen projeler ve bu alanda planlanan yatırımların Hükümet ve özel sektör yetkilileri tarafından tartışılacağı 8 paralel oturum gerçekleşecek. 25 ülkeden 30 Bakan, 44 delege ve 9 uluslararası kurum temsilcisinin katılacağı Türkiye-Afrika Tarım İş Zirvesi, Afrika'da siyasi, sosyal ve ekonomik bütünleşmenin sağlanması, kalkınmanın hızlandırılması, barış ve istikrarın korunması, demokrasi ile iyi yönetim ilkelerinin benimsenmesi ekseninde Türk ve Afrikalı iş dünyaları arasında işbirliklerini hedefliyor.

Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen Afrika ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi kapsamında DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri bilindiği üzere, Afrika kıtasına yönelik olarak ticaret heyeti programları düzenliyor ve kıtasal, bölgesel, sektörel konferans ve forumlara katılım sağlıyor. Söz konusu etkinliklerde, Afrika'daki siyasi liderler ve üst düzey karar alıcılar ile önemli fon ve proje portföylerinin yöneticileri, iki tarafın önde gelen iş insanları biraraya gelerek Kıta'nın geleceğini tartışıyor ve bu doğrultuda işbirliklerinin oluşması sağlanıyor.  Hatırlanacağı üzere, 2-3 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul'da  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika Birliği Önceki Dönem Başkanı Çad'ın Devlet Başkanı Idriss Déby Itno'nun katılımı ile, Afrika Birliği, Ekonomi Bakanlığı ve DEİK'in  ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye-Afrika İş ve Yatırım Zirvesi, binlerce Afrikalı ve Türk iş insanını bir araya getirmişti.  49 Afrika ülkesinden Bakan, kurum ve kuruluş başkanları, iş dernekleri ve ticaret odaları başkanları, basın mensupları ve özel sektör temsilcilerinin yoğun ilgisiyle katılım gösterdiği  Forum'da 3.000'e yakın Türk ve Afrikalı iş insanı biraraya gelmişti.  Kasım ayındaki Zirve'de alınan kararlardan biri de, özellikle tarım ve enerji alanlarındaki ortaklıkları geliştirmek için, sektörel işbirliklerini geliştirici faaliyetler gerçekleştirilmesiydi. Alınan karar çerçevesinde 27-28 Nisan 2017 tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirilecek Zirve, tarım alanında özel sektör ve kamu kesimini biraraya getirecek platformların oluşturulması adına büyük önem taşıyor.