DEİK, ALMAN KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER BİRLİĞİ İLE İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), DEİK Başkanı Nail Olpak, Alman Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği (BVMW) Genel Müdürü Markus Jerger, DEİK/Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı Steven Young'un katılımlarıyla "DEİK Türkiye-Almanya İş Konseyi - Alman Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği İş Birliği Anlaşması" imza törenini 27 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirdi.

Anlaşma töreninde konuşan DEİK Başkanı Olpak, Alman ekonomisinin de KOBİ'ler üzerine inşa edilmiş bir ekonomi olduğunu söyledi. Tarihi bir toplantı yaptıklarını ifade eden Olpak, "Yapı olarak bizimle benzeşen bir altyapıları var. Onlar da gönüllü üyelikle çalışıyor. DEİK'te de gönüllü üyelik sistemi ile çalışıyoruz. Aynı şekilde iki kuruluşta kaynağını üyelerinden gelen desteklerle sağlıyor. Bu durum iki kuruluşu birbirine daha da yakınlaştırıyor. Türkiye'de de ekonominin yüzde 99'unu Kobiler oluşturuyor. 3.5 milyon KOBİ var Almanya'da. Almanya ile birlikte iki senedir Afrika iş birliğini konuşuyoruz. Bugün tarihi bir başlangıç yapıyoruz. Afrika'da ortak iş birliğimiz devam edecek." dedi.

Olpak, Almanya'nın Türkiye ile güçlü ekonomik ilişkileri olduğunu hatırlatarak, "Almanya bizim bir numaralı ekonomik partnerimiz. Bu sene yaklaşık 40 milyar dolarlık bir ticaret hacmimiz oluştu. Orta vadede hedefimiz 50 milyar dolar. Karşılıklı iş birlikleri ile yeni alanların açılacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Alman Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği (BVMW) Genel Müdürü Markus Jerger de on yıllardır devam eden dostluğun gelecekte büyük bir potansiyele işaret ettiğini belirterek, "Sınır ötesi iş birliklerimizi de bu dostluk çerçevesinde ilerleteceğiz. Hem Türkiye hem Almanya yeni pazarlara girmeleri gerekiyor hem de yeni teknolojileri kullanmaları gerekiyor. Yeşil dönüşüm ve diğer alanlarda birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Gelecekteki iş birliğimizi güçlendirme amaçlı iki kurum birbirine yönetici göndermeye karar verdi. Proje yöneticilerimiz karşılıklı olarak çalışacak. Gelecek yıl Türk-Alman İş Zirvesi'ni düzenleme kararını aldık"  ifadelerini kullandı.

DEİK/Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı Steven Young ise, dünyada tedarik zincirinde çok ciddi değişimler olduğunu dile getirerek, "Türk - Alman şirketlerinin ortak çalışmaları noktasında iş birliği yapıyoruz. Tedarik zinciriyle ilgili dünyada çok ciddi bir değişim var. Türkiye ve Almanya birlikte daha güçlü nasıl çalışmalar yapabilir bunları konuşuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Anlaşma töreni hatıra fotoğrafının çektirilmesi ile son buldu.