DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK: “BÜYÜME HIZININ 2018'İN TAMAMINA YAYILMASINI BEKLİYORUZ"

NAİL OLPAK: "Büyüme Hızının 2018'in Tamamına Yayılmasını Bekliyoruz"

DEİK Başkanı Nail Olpak, bugün açıklanan 2018 ilk çeyrek büyüme verileri ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak, açıklamasında şunları kaydetti:

"Türkiye ekonomisi 2018'in ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüme kaydederek bu dönemde yine dünyanın önde gelen performanslarından birine imza attı. 2018 yılına kuvvetli bir tempoyla girdiğimizi kanıtlayan büyüme oranımız, kredi derecelendirme kuruluşları klasikleşmiş kötümser senaryolarını yazmaya devam etse de gıpta edilir seviyede sürüyor.

Büyüme rakamları, "iç talepten" destek alan bir görünüm çizerken, tüketimin yanı sıra yatırımların da katkı verdiği bir ortamın göstergesi. Yatırımlarda yaşanan yüzde 9,7'lik artış sevindirici.

Bununla birlikte "sektörlere" baktığımızda, yılın ilk çeyreğinde yine genele yayılmış bir büyüme görmek memnun ediyor. Bu bağlamda veriler, hizmetler ve sanayi sektörlerimizin ilk çeyrek büyümemize vermiş olduğu desteğin oldukça anlamlı olduğunu gösteriyor.

Açıklanan 7,4 seviyesindeki büyüme oranı ile Türkiye AB ülkelerini geride bırakırken OECD ülkelerinde ise zirveyi paylaşıyor. Dünya ticaretinin 4'te 3'ünü temsil eden G-20 ülkeleri arasında ise en iyi performansı sergileyen 2'nci ülke konumundayız. Beklentilerimizin üstünde gelen büyüme verisi, Türkiye'nin ekonomik performansının sürdürülebilirliğine ilişkin endişeleri gideriyor. 2017 yılında yaptığımız göz kamaştıran finali de göz önünde bulundurursak bu güçlü büyüme rüzgârının 2018 yılının tamamına yayılacağını öngörüyoruz.

Hep dediğimiz gibi ekonomi bir beklenti yönetimidir. 24 Haziran sonrası Türkiye pozitif bir değişim sürecine girecek, dış talepte de önümüzdeki çeyreklerde bir normalleşme göreceğimizi umuyoruz. Biz iş dünyası olarak sürdürülebilir bir büyümeye dünyada adından söz ettiren Türkiye'ye katkı sağlamaya devam edeceğiz."