DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK, TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ YÜKSEK DÜZEYLİ EKONOMİK DİYALOG İŞ ZİRVESİ’NE KATILDI

DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK, TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ YÜKSEK DÜZEYLİ EKONOMİK DİYALOG İŞ ZİRVESİ'NE KATILDI

DEİK Başkanı Nail Olpak, 7-8 Aralık 2017 tarihlerinde Brüksel'de gerçekleştirilen Türkiye-Avrupa Birliği Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog İş Zirvesi'ne katıldı. T.C. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen'in eşbaşkanlıklarında gerçekleştirilen Zirveye, Türkiye'nin önde gelen Sivil Toplum Kuruluşları'nın üst düzey temsilcileri katıldı.

DEİK Başkanı Olpak, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sürecinde Türk iş çevrelerinin vize ve diğer konularda yaşadığı sıkıntıları hatırlattı ve müzakerelerin başlaması için çağrıda bulundu. Gümrük Birliği'nin Avrupa standartlarında üretim seviyesine dönük üretimi teşvik ettiğini belirten Olpak, Türkiye'nin önemli bir başarı hikayesi olduğuna dikkat çekti.

DEİK Başkanı Olpak, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında Avrupalı şirketlerin herhangi bir aksaklık olmaksızın Türkiye'deki yatırımlarını  sürdürdüğünü, istikrara şeffaflığa ve hukukun üstünlüğüne olan inancın sürdüğünü ifade etti. Öte yandan Olpak, Avrupa'ya erişimin Türkiye açısından önemine dikkat çekti ve son yaşanan küresel ekonomik krizde Avrupa'nın içerisinde yaşanan süreçlere de atıfta bulundu. Olpak, Avrupa'nın iç potansiyelinin küresel bir krizde tek başına yeterli olamayabileceğini hatırlattı. DEİK Başkanı Olpak, Avrupa Birliği'ne dahil olma sürecinde yüksek potansiyeli ve coğrafi konumu ile Türkiye'nin Avrupa'ya dahil olmasının büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. DEİK Başkanı Olpak, son olarak günümüzde popülizm, ayrımcılık ve aşırıcılık ile öngörülemez bir konuma ulaşan dünya düzeninin üstesinden gelebilmek için, anlayış ve saygı ile ekonomik, politik ve ticari ilişkileri yürütmek gerektiğini hatırlattı.