DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK: “ENFLASYONA KARŞI BİRLİK OLMA ZAMANI

NAİL OLPAK: "ENFLASYONA KARŞI BİRLİK OLMA ZAMANI"

Dış Ekonomik Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, bugün açıklanan "Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı" ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları kaydetti:

"Enflasyonla mücadele sürdürülebilir ve istikrarlı bir büyüme için büyük öneme sahip. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde, Ekonomi Yönetimimiz, reel sektör ve finans sektörümüzün bu sürecin en başından beri koordinasyon içinde olması, makroekonomik göstergelerimizle bağdaşmayan atak dönemini hep birlikte geride bırakmamızı sağlayacaktır. Gösterilen kararlı duruş ve atılan hızlı adımlar, finansal piyasalarda oynaklığın sona ermesini için önemliydi. Geldiğimiz nokta, sistematik bir mücadeleyle, normalleşme sürecine başladığımızı ve daha öngörülebilir bir şekilde işimize odaklanabileceğimizi işaret ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'ın bugün açıkladığı ‘Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı' ile yaptığı indirim çağrısı ve firmalarımızın desteği bu zor günleri dayanışmayla atlatabileceğimizin göstergesi. Yanı sıra, elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacağı açıklaması hem vatandaşımız hem de işletmelerimiz için güzel bir haber. KDV iadelerinin yılsonuna kadar yapılacak olması ve önümüzdeki yıl itibariyle KDV iade süresinin 10 gün ile sınırlandırılacağı açıklaması iş dünyamızı rahatlatacak.

Bununla birlikte, Ticaret Bakanlığımızın destek masaları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın mali destek açıklamaları, Tarım ve Orman Bakanlığımızın gıda fiyatları ve hal uygulamaları ile ilgili tedbirleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın esnek çalışma konusundaki adımları ve Türkiye Bankalar Birliğinin yüzde 10 faiz indirimiyle destek açıklamaları da mücadelenin topyekûn başladığının kanıtıdır. Gönüllülük esasına dayalı bu kampanyaya herkesin canı gönülden destek olacağına inancımız tamdır.

Üretime hız kazandıracak, vatandaşımıza moral verecek bu çağrı karşısında, elbette ülkesini seven iş insanları olarak elimizi taşın altına koyacağız ve bu zorlu günleri birlikte atlatacağız. Şimdi dayanışma, paylaşma ve birlik olma zamanı. Biz birlik olduğumuzda üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yok. Tarihimiz bunun örnekleriyle dolu.  DEİK olarak, programın başarıya ulaşması için ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu her alanda üyelerimizle birlikte üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz."