DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK; “YATIRIM KAYNAKLI BÜYÜME SEVİNDİRİCİ”

Dünya, Covid-19 pandemisi nedeniyle zor bir süreç geçiriyor.  Dünya ekonomisi ve dış ticarette her açıdan büyük değişimler yaşadığımız, dönüşümlere hazır olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz.
 
Bugün açıklanan 3. çeyrek büyüme verilerinin, yüzde 5,5 olan tahminlerin üzerine çıkarak, yurtdışı kaynaklı tahminlerin ise çok çok üstüne çıkarak yüzde 6,7 oranında gelmesi Türk iş dünyası temsilcileri olarak bizleri sevindirdi.  En önemlisi de bu büyümenin yatırım kaynaklı bir büyüme olması. Veriler, bize yatırımların bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,5 oranında arttığını gösteriyor. Bu ekonomimizin toparlanması adına son derece önemli bir gösterge. Biz bu sürecin en başından beri, bu dönemin anahtar kelimesinin "güven" olacağını her fırsatta vurguladık. Güven duygusunu oluşturanların, tedarik zincirini koparmayanların ve üretime odaklananların bu dönemin kazananı olacağını biliyoruz. 
 
Büyümenin öncü göstergeleri olan sanayi üretimi PMI endeksleri, esasında yılın 3. çeyreğinde güçlü bir büyümenin geleceğinin sinyallerini bize vermişti. Bu pozitif tablo ile birlikte yıl sonu için Yeni Ekonomik Programda yer alan yüzde 0.3 büyüme oranının da gerçekleşmesi, hatta bir miktar üzerine çıkması da kuvvetle muhtemel. Ülkemiz aynı zamanda 3. çeyrek büyümesiyle G20 ülkeleri arasında en yüksek 3. Çeyrek büyüme verisini yakalamıştır. 
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türk iş dünyası olarak, her zaman ifade ettiğimiz gibi ülkemiz için çalışmaya, daha fazlasını, daha iyisini yapmaya ve ülkemize güvenmeye devam edeceğiz.