DEİK BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN- BİLD GAZETESİ AÇIKLAMASI

DEİK BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN - BİLD GAZETESİ AÇIKLAMASI

Alman Bild gazetesinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi hakkında çıkan çirkin ifadelerle ilgili DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan bir açıklama yaptı. Vardan açıklamasında şunları ifade etti:

"İş dünyası olarak Türkiye-Almanya ilişkilerinde yaşanan gelişmeleri endişe ile izliyoruz. Alman politikacıların ve Alman medyasının Türkiye'ye dair tavrını anlamakta zorlanıyoruz. Adeta referandumu etkilemeye ve yönünü değiştirmeye yönelik olduğunu düşündüğümüz bu tavrı son derece saldırgan buluyoruz.

Özellikle Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci'nin Köln'e gerçekleştirdiği ziyaretten sonra Alman Bild gazetesinde yer alan haberde çıkan ifadeleri esefle kınıyoruz. Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci tarafından yapılan ziyaret amacına uygun bir şekilde gerçekleşmiştir. AB'nin kurumsal reformunda en son ve en önemli adımı olarak nitelendirebileceğimiz Lizbon Antlaşması'nın ‘Demokratik İlkelere İlişkin Hükümler' başlığı altındaki 10'uncu Maddesi, her AB vatandaşının, Birliğin demokratik yaşamına katılma hakkına sahip olduğunu açık şekilde ifade etmektedir. Bu çerçevede Almanya'da yaşayan Türk kökenli vatandaşlarımızın, anavatanları olan Türkiye'deki demokratik hayata katılımının engellenmesi, referandum öncesi bilgilendirme çalışmalarının sabote edilmesi öncelikle demokrasiyle ve demokratik ilkelerle çelişmektedir. Dolayısıyla bu demokratik hakları kullanmaya yönelik olarak çalışmalarını yapmak üzere Almanya'ya ziyarette bulunan Ekonomi Bakanımıza karşı kullanılan ifadeler son derece seviyesizdir ve asla kabul edilemez.

Türkiye Cumhuriyetine, Cumhurbaşkanımıza ve Ekonomi Bakanımıza karşı kullanılan bu seviyesiz dili şiddetle kınıyor ve ilgilileri tarafından düzeltilmesini talep ediyoruz..  Türkiye dış ticareti ve yatırım ilişkilerin gelişmesi için büyük bir gayretle çalışan sayın Ekonomi Bakanımızın her zaman yanındayız. "