DEİK BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN'IN HOLLANDA AÇIKLAMASI

DEİK BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN'IN HOLLANDA AÇIKLAMASI 

DEİK BAŞKANI VARDAN:

"Hollanda'nın Kara Lekesi"

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye'nin Aile ve Sosyal Yardım Bakanının Hollanda'da polis zoru ile ülke dışına çıkarılması ve Türk vatandaşlarına yapılan müdahaleyi sert bir şekilde kınadı. Vardan yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

"Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda'da maruz kaldığı; diplomatik kurallar, demokratik teamüller ve ahlaki normlar ile tamamen çelişen, çirkin, seviyesiz ve antidemokratik uygulamayı hiçbir şekilde kabul etmiyor, en şiddetli şekilde kınıyoruz.

Bir süreden beri, çeşitli Avrupa ülkelerinin Bakanlarımıza yönelik benzer uygulamalarını endişeyle takip ediyoruz. Ancak dün Rotterdam'da Sayın Bakanımıza, diplomatik misyonumuza, vatandaşlarımıza ve medya mensuplarımıza yönelik yaşananları ancak ve ancak 'rezalet' olarak nitelendirebiliriz. Sayın Bakanımızın, diplomatik misyonumuzun ve vatandaşlarımızın maruz kaldığı bu çirkin muamele, Dünya tarihine Hollanda'nın kara bir lekesi olarak yazılmıştır.

Bu olaylar karşısında, Sayın Bakanımızın gösterdiği cesaret ve metanetinden dolayı kendisini ayrıca tebrik ediyor, ilgili ülkelerin bu tür kararları alarak ülkelerimiz arasında lüzumsuz gerilimler oluşturmak suretiyle asırlara varan ilişkilerimizin zedelenmesine sebep olan kifayetsiz yöneticilerinden bir an önce kurtulmasını diliyoruz. Temenni ederiz ki bundan sonra süreçte akl-ı selim galip gelir; sükunet ve suhuletle meseleler müzakere edilerek, ileride telafisi zor durumlardan uzak kalınabilir."