DEİK BAŞKANI VARDAN: “GÜN YÜZÜNE DAHA ÖNCE ÇIKMAMIŞ DESTEKLER, BÖLGEDE YENİ BİR DÖNEMİ MÜJDELİYOR”

DEİK BAŞKANI VARDAN: "GÜN YÜZÜNE DAHA ÖNCE ÇIKMAMIŞ DESTEKLER, BÖLGEDE YENİ BİR DÖNEMİ MÜJDELİYOR"

Başbakan Binali Yıldırım tarafından, bugün Diyarbakır'da açıklanan 'Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi' ile ilgili açıklamada bulunan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, içeriği son derece dolu olan ve bugüne kadar hiç verilmemiş destekleri içeren paketin memnuniyet verici olduğunu söyledi ve emeği geçenlere teşekkür etti: 

"Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından bugün Diyarbakır'da açıklanan Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Paketi'nin içeriği son derece memnuniyet verici. Pakette, bugüne kadar ülkemizde hiç verilmemiş destekleri görüyoruz. Bölgenin Başbakanımızın ifadesi ile bir 'Cazibe Merkezi' haline gelmesi öngörülüyor. Yeni fabrikalar, yeni inşaatlar, sağlık ve ulaştırma alanlarında yeni yatırımlar, kadın ve gençlerin eğitim çalışmaları, meslek edindirme destekleri... gibi bir çok alanda, gün yüzüne çıkmamış bu desteklerin, bölgede yeni bir dönemin müjdeleyicisi olmasını temenni ediyorum. Türkiye'yi 2023 Hedeflerine taşıyacak temel alanların, ülkemizin bütününde destekleniyor olmasını da önemsiyorum. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler".

DEİK Başkanı Vardan: "Paket, bölgenin huzuru, istikrarı ve vatandaşlarımızın refahı için de çok önemli"

DEİK Başkanı Vardan, desteğin sadece ekonomik bir paket olarak algılanmaması gerektiğini de sözlerine ekledi: "Hiç şüphesiz Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimize yönelik bu destek paketini, salt ekonomik bir hamle olarak değerlendirmemek gerekir. Bu Paket, bölgenin huzuru, istikrarı ve vatandaşlarımızın refahı için de çok önemli. Destek paketi, maalesef ki son dönemde çoğunlukla ismini terör ile andığımız bu bölgelerimizde, terörden zarar gören şehirlerin ekonomik inşasını, bununla beraber de sosyal inşasını sağlayacak. Yaralar sarılacak. Bölgede yaratılacak yeni iş imkanları ile, bölgenin en önemli sorun alanlarından biri olan istihdam konusunda yeni bir açılım yaratılacak".

DEİK Başkanı Vardan: "Terörün bitmesine yönelik halkın tam desteği gerekiyor"

Destek Paketinin karşılık bulması için bölgede yaşanan terör olaylarının sona ermesi ve bölge halkının paketi sahiplenmesinin önemini vurgulayan DEİK Başkanı Vardan: "Elbette bu desteklerin tam anlamıyla karşılık bulması ve hedeflerine ulaşması için, bölgedeki terörün bitmesine yönelik halkın tam desteği gerekiyor. Diğer yandan da Başbakanımızın ifade ettiği üzere, devletimizin bölgede güvenliği sağlamaya yönelik yoğun çalışmalarının sürmesi, kritik önem taşıyacak".