DEİK BAŞKANI VARDAN, TİKA KOORDİNATÖRLER BULUŞMASI'NA KATILDI

DEİK BAŞKANI VARDAN, TİKA KOORDİNATÖRLER BULUŞMASI'NA KATILDI

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, 2015 yılı TİKA Koordinatörler Buluşması'nın ilk gününde TİKA Başkanı Serdar Çam  ve  48 ülkeden gelen TİKA koordinatörleriyle İstanbul'da bir araya geldi.

Koordinatörler Buluşması kapsamında gerçekleştirilen toplantıda DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'ın başkanlığında TİKA Koordinatörleri ile DEİK İş Konseyi Başkanları arasında TİKA'nın faaliyet sahasındaki ülkelerdeki yatırım ve işbirliği imkanları değerlendirildi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam bu gerçekleşen toplantının TİKA'nın yeni perspektifi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, iş dünyası ile koordinasyon sağlamak için DEİK ile yakın çalışma yürütmek üzere ülke koordinatörlerine ilgili iş konseyleri ile  iletişimde olmaları gerektiğini belirtti.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, TİKA'nın DEİK'in önemli paydaşları arasında yer aldığını ve iki kurum arasındaki iletişimi artırmak üzere Ağustos 2015'de TİKA Başkanı ile gerçekleştirdiği görüşmede TİKA Koordinatörler Toplantısında ilgili İş Konseyi Başkanlarının katılımını sağlama sözünü verdiklerini söyledi. Sağlık ve eğitim başta olmak üzere TİKA'nın projeleri kapsamında özel sektör olarak koordinasyonda olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Vardan,  DEİK'te son bir yılda kaydedilen gelişmeler hakkında bilgi verdi. Dış ekonomik ilişkileri geliştirmek anlamında, 26. Program adı altında, 'Küresel Ekonomik İlişkiler Programı'nın da tasarlanıp, uygulanmasının DEİK olarak talep edildiğini ve Sayın Başbakanın konuyu talimatlandırdığını belirten Vardan, ticari diplomasi yerine bu dönemde daha kapsayıcı bir kavram olan 'iş diplomasisi'  ile faaliyetlerine hız veren DEİK'in mutat 'networking' ve 'iş geliştirme' faaliyetlerine ilaveten politika ve strateji geliştirme süreçlerine katkı sağlamak amacıyla da projeler üretmeye başladığı bilgisini paylaştı.  DEİK'in yol haritasının hazırlandığını belirten Vardan sözlerine şöyle devam etti: "Öyle ki bu yol haritasında, Stratejik Hedefler ve Performans Göstergelerinin hepsi belirlenmiş durumda; kısacası DEİK'te yapılacakların tamamı şu an belli. Dış ekonomik ilişkileri geliştirmek anlamında, Bunun için de ekonomik havzalara ve ülkelere yönelik yıllık 'dış ekonomik ilişkiler eylem planlarının' kamu, özel sektör, akademi ve sivil toplum katılımıyla hazırlanması, uygulanması, takibi ve raporlanması gerektiğini düşünüyoruz."

Toplantı açılış konuşmalarının ardından, İş Konseyi Başkanları ve  TİKA Koordinatörleri için soru-cevap bölümü gerçekleşti.