DEİK BAŞKANI VARDAN: “TÜRKİYE GERÇEKLİĞİ YÜKSEK YATIRIM NOTU SEVİYESİNDE”

DEİK BAŞKANI VARDAN: "TÜRKİYE GERÇEKLİĞİ YÜKSEK YATIRIM NOTU SEVİYESİNDE"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından Türkiye'nin kredi notunun indirilmesine ilişkin açıklamada bulunan DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, şunları söyledi: "Ülkemiz özellikle 2001 krizinden sonra ekonomisinde çok ciddi dönüşüm sağladı ve yüksek büyüme kaydetti. Özellikle 2008 küresel krizinden sonraki performansı dünyanın hemen her ülkesinde hayranlıkla izlendi. Ülkemizin içinde ve etrafında cereyan eden bunca terör olayları ile Suriye-Irak'ta süregelen savaşların Türkiye'ye yansıması, ülke içindeki seçim süreçlerimize ve bunların üstüne 15 Temmuz darbe girişimine rağmen ülkemiz 27 çeyrektir büyümesini sürdürüyor. G20, AB, OECD ülkelerine kıyasla da ekonomik performansı, hala diriliğini ve dinamizmini muhafaza ediyor.

2016'ın ilk 8 ayında bütçemiz fazla verdiği gibi, AB tanımlı kamu borçlarının GSMH'a oranı ekonomi yönetimimin başarılı bir şekilde mali disiplini uygulamaları neticesinde % 30'lar seviyesinde. Ki bu oran Japonya'da %200'ün, birçok AB ülkesinde ise %100'ün üzerinde. Dolayısıyla bütün bu makro ekonomik değerlere bakarak Moody's'in açıklamış olduğu not düşürümünün hiç de adil olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca bu Moody's'in birkaç gün önce yaptığı açıklamaya da ters düşüyor ve bizce Türkiye'ye haksızlık ediliyor. Biz, özellikle darbe girişiminden sonra tüm halkıyla, medyasıyla, iş dünyasıyla, tüm siyasi partileriyle demokrasisine ve ülkesine sahip çıkan bir milletin evlatları olarak, ilgili kurumlardan bu önemli duruşun, yatırımlara da olumlu tesir yapacağının bilinmesi gerektiğini söylüyoruz.

Türkiye'nin temel dinamikleri ve Hükümetin açıkladığı teşvik paketi büyümeyi destekliyor. Başta kamu maliyesi olmak üzere daha önceleri sorun olan alanlar son derece sağlam. Türkiye olarak reform ajandasına sahip çıkarak yine notumuzu yükselteceğimize inanıyoruz. Kamu ve özel sektör beraber çalışarak, moralimizi bozmadan açıklanan programları kararlılıkla uygulayarak yine yatırım yapılabilir notlar alacağımızı biliyoruz."