DEİK BAŞKANI VARDAN: “VİZE MUAFİYETİNDEN EN MUTLU OLACAK KESİM BİZ İŞ ADAMLARIYIZ”

DEİK Başkanı Vardan: "Komisyon Türkiye'nin İlgili Kriterleri Karşıladığına İkna Oldu"

Avrupa Komisyonu Türk vatandaşlarına yönelik vizesiz seyahat yol haritasına ilişkin üçüncü ve son raporunu, 4 Mart 2016 tarihinde yayımladı. Raporda Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi'ne "Türk vatandaşları için kısa süreli vizelerin kaldırılması" tavsiyesinde bulunuyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, Komisyon'un tavsiye kararının Türkiye açısından olumlu olduğunu; ancak vizelerin kalktığı anlamına gelmediğini söyledi: "Bugün yayımlanan rapor ile Avrupa Komisyonu, Türkiye'nin yol haritasında belirtilen 72 kriterin çok büyük bölümünü karşıladığına ikna olduğunu beyan etmiş oldu. Ancak bu tavsiye kararı, henüz vizelerin kalktığı anlamına gelmiyor. Süreçte şimdi Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyleri'nin olumlu görüşleri de gerekiyor".

Avrupa Komisyonu son yayımladığı Türk vatandaşları için vizesiz seyahat raporunda, Türkiye'nin 72 kriterden, 67'sini yerine getirdiğini; 5 kriterin ise hızla yerine getirilmesi gerektiğini vurguluyor. DEİK Başkanı Vardan, yerine getirilmesi için Türkiye'ye ek süre verilen kriterleri şu şekilde değerlendirdi: "Bilindiği üzere Aralık 20013 tarihinde Türkiye'ye iletilen Vize Serbestliği Yol Haritası'nda 5 blok altında 72 kriter vardı. Avrupa Komisyonu 67 kriterde Türkiye'nin yol aldığına dikkat çekerken, 5 kriter için Türkiye'ye ek süre vermiş durumda. Söz konusu 5 kriter ise, kişisel verilerin korunması, yolsuzlukla mücadele, tüm üye ülkeler ile adli meselelerde etkin işbirliği, terörle mücadele kapsamında Türkiye'deki ‘terör' tanımının AB ile uyumlu hale getirilmesi. Türkiye'ye ek süre tanınan bir diğer kriter ise başlı başına geri kabul mekanizması ile ilgili".

Komisyonun bu rapor ile, teknik açıdan vize konusunda Türkiye'ye yeşil ışık yaktığını belirten DEİK Başkanı Vardan, bundan sonra işleyecek süreci ise şu şekilde açıkladı: "Bu rapor ve tavsiye kararı ile Avrupa Komisyonu, vatandaşlarımız için vizesiz Avrupa yolunda yeşil ışık yakmış durumda. Bu hepimiz için çok önemli. Bu tavsiye kararının bir sonraki durağı Avrupa Parlamentosu olacak. Parlamento'nun iki farklı Komitesi, Sivil Özgürlükler Adalet ve İç İşleri Komiteleri, bu kararı ele alacak ve sonrasında Karar, Avrupa Parlamentosu'nda oylanacak. Sonrasında ise Haziran ayında, AB Liderler Zirvesi'nde AB üye ülkelerinin önüne gelecek. AB Zirvesinde ise karar, oy birliği ile değil, nitelikli çoğunluk ile alınacak". Liderler Zirvesindeki oylama konusunda ise DEİK Başkanı, nitelikli çoğunluk yöntemiyle bir kararın alınabilmesi için, olumlu oyların üye devletlerin % 55'ini, Birlik toplam nüfusunun % 65'ini temsil etmesi gerektiğini söyledi.

 

DEİK Başkanı: "Vize Muafiyetinden En Mutlu Olacak Kesim Biz İş Adamlarıyız"

Konuya ilişkin değerlendirmesinde, 1980 yılında vize uygulamasının başlamasının üzerinden 36 yılın geride kaldığına değinen DEİK Başkanı Vardan, bugün gelinen noktadan DEİK olarak büyük memnuniyet duyduklarını da sözlerine ekledi: "Hiç şüphesiz bu karar, 36 yıldır devam eden vize sürecinde çok önemli bir adım. Bugüne kadar Türkiye, hukuki ve teknik olarak tüm kapıları zorladı; ancak bir sonuç alamadı. 2013 yılında Geri Kabul Anlaşması'nın imzalanması ve yol haritasının Türkiye'ye iletilmesi ile beraber, her iki taraf yepyeni bir serüvene yelken açmıştı. Bugün bunun meyvelerini topluyoruz". Vize muafiyetinden en fazla mutlu olacak ve yarar sağlayacak kesimin Türk iş adamları olduğunu ifade eden DEİK Başkanı Vardan şunları söyledi: "Hiç şüphesiz, tüm Türk halkı gibi, vize konusunda en fazla sıkıntı yaşayan kesim iş adamları. Dolayısıyla bu Karar ve sonrasında gelmesini ümit ettiğimiz vize muafiyetinden en mutlu olacak ve en büyük faydayı sağlayacak olan taraf da biz iş adamları olacağız. Ülkemiz ve AB adına hayırlı olmasını diliyorum."