DEİK FİLİSTİN İŞ HEYETİ YATIRIMLARI YERİNDE DEĞERLENDİRİYOR

DEİK FİLİSTİN İŞ HEYETİ YATIRIMLARI YERİNDE DEĞERLENDİRİYOR

DEİK/Türkiye-Filistin İş Konseyi tarafından, 13-16 Mayıs 2017 tarihleri arasında, inşaat ve inşaat makineleri, tekstil, konfeksiyon, gıda, makine, yazılım, turizm, kargo ve sağlık ekipmanları sektörlerinde faaliyet gösteren 15 Türk firmasının katılımı ile Filistin'in Kudüs, Ramallah, El-Halil, Jenin ve Nablus şehirlerine iş heyet ziyaretleri düzenlendi.

Söz konusu ziyaretlerin önceki heyet ziyaretlerinden farkı, iş heyetinin sadece ihracat için değil Filistinli firmalar ile yerinde stratejik ortaklıklar kurmak, Filistin topraklarına doğrudan yatırım yapmak ve Filistin'den ithalat yapmak üzerine görüşmeler  gerçekleştirmeleri olarak dikkat çekti. Bu kapsamda Kudüs Arap Ticaret Odaları, Filistin İş Dernekleri Federasyonu, El-Halil İşadamları Derneği, Jenin İşadamları Derneği, Nablus iş forumu üyesi işadamları ile yapılan görüşmelerin yanısıra El-Halil ve Jenin valileri, Jenin Arap Amerikan Üniversitesi yetkilileri, Filistin Yatırım Ajansı temsilcileri, Filistin Türkiye Mezunları Derneği kurum yetkilileri ile de ekonomik ilişkileri ele alındı. Türk iş heyeti, Jenin Filistin Yerli Ürünler Fuarı'na da katılma imkanı buldu.

Tüm görüşmelerin yanısıra, Filistin'e doğrudan yatırım ve Filistinde iş yapmak konusunda Filistin Hükümetinden her türlü destek verileceği sözü alındı ve özel sektör temsilcisi kurumların işbirliğinde potansiyel yatırım ve ticaret alanları masaya yatırıldı.

Toplantılar sonucunda Filistin'e gıda işleme ve paketleme, su arıtma, elektrik santrali, otel ve hastane inşaatı ortaklığı alanlarında yatırım yapılması konusunda çalışmalar yapılabileceği kanaatine varıldı. Gezi sırasında ziyaret edilen Filistinli yerli üretim tesislerinden Türkiye'ye kağıt ve karton ürünleri, meyve sebze ve hurma ürünleri ithalatı yapılması konusunda da mutabık kalındı.