DEİK İLE BATI AFRİKA DEVLETLERİ EKONOMİK TOPLULUĞU (ECOWAS) ARASINDA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

DEİK İLE BATI AFRİKA DEVLETLERİ EKONOMİK TOPLULUĞU (ECOWAS) ARASINDA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

DEİK ve ECOWAS arasındaki İşbirliği Anlaşması İmza Töreni, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan ve ECOWAS Başkanı Marcel Alain de SOUZA ve T.C. Ekonomi Bakanlığı yetkililerinin katılımları ile 24 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul'da gerçekleşti.

Benin, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gambiya, Gana, Gine, Gine Bissau, Liberya, Mali, Nijer, Nijerya, Senegal, Sierra Leone, Togo ve  Yeşil Burun Adaları (Cape Verde) ülkelerini kapsayan ECOWAS ile DEİK arasındaki  işbirliği anlaşması ile,   Türk iş dünyası temsilcilerinin Batı Afrika ülkelerinde yatırım ve işbirliği fırsatlarını artırması bekleniyor.

DEİK'in Afrika stratejisinde Türkiye'nin Afrika kıtası genelinde tanınırlığını ve iş bağlantılarını artırmak açısından ECOWAS'ın rolü büyük olacak. Bu bağlamda Batı Afrika bölgesinde olası iş fırsatlarının daha detaylı değerlendirilmesine imkan sağlayan ECOWAS ile işbirliği anlaşmasının imzalanması, Türk iş dünyası temsilcilerinin Batı Afrika'da altyapı projelerinden daha fazla pay alabilmesi açısından büyük önem taşıyor. 

İmza töreninde Türkiye'nin Abuja Büyükelçiliği kanalıyla ECOWAS'a  gözlemci statüsünde  akredite olduğu bilgisini veren DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan,  Batı Afrika'da 6,1 milyon km2'lik bir coğrafi alanda yaklaşık 300 milyonluk nüfus ile ECOWAS aracılığı ile daha rahat erişim sağlanabileceğini söyledi. ECOWAS ülkelerinde genel olarak enerji  ve hizmet sektörlerinde açık bulunduğunu belirten Vardan,  "Anlaşma  hem Türkiye'ye, hem de ECOWAS ülkelerine hayırlı olsun. Bu anlaşma ile hem ticaret, hem de yatırım imkanlarının artacağına inanıyorum. Lübnan, Belçika gibi üçüncü ülkeler ile birlikte Afrika'da alt yapı ve enerji sektörlerinde projeler geliştirebiliriz. Bundan, herkesin kazanacağını düşünüyorum" dedi.

ECOWAS Başkanı Marcel Alain de SOUZA ise "İşbirliğinin altyapısını sağlamak için 5 yıldır bekliyoruz. DEİK'in Türkiye'nin dış ilişkilerinin temsilcisi olduğunu biliyoruz. Anlaşma ile üye ülkelerin daha da gelişmesini temenni ediyoruz. ECOWAS üyesi her ülkede 'Türkiye Günü' düzenlemek istiyoruz. Bu sayede ticari ve yatırım ilişkilerimiz hızlanmış olacak. Özellikle, enerji, altyapı  ve teknoloji transferi  ile istihdam sağlanmış olacak. Sosyal kalkınmada büyük önem arz eden hastaneler ve üniversitelerin yapımında destek sağlayan Türkiye'ye teşekkür etmek istiyoruz" dedi.

Bilgi notu:

ECOWAS üye ülkelerde halkın refahını arttırmayı, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınma sağlamayı, bölge içinde işbirliğini geliştirmeyi ve bütünleşmeyi sağlamayı, malların, hizmetlerin ve insanların serbest dolaşımı ve topluluk dışından yapılan ithalatta ortak gümrük tarifesi uygulanmasını öngören ortak pazar ve ortak para birimine sahip bir ekonomik ve siyasi birlik kurmayı hedefliyor.