DEİK İLE COMESA ARASINDA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

DEİK İLE COMESA ARASINDA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

27-28 Nisan 2017 tarihlerinde T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Afrika Birliği Komisyonu (AfBK) organizasyonunda, T.C. Ekonomi Bakanlığı, DEİK, TİM, MÜSİAD, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği,ve THY işbirliğinde düzenlenen Türkiye-Afrika Tarım Bakanları Birinci Toplantısı ve Tarım İş Forumu'nun ikinci gününde, DEİK ile COMESA (Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı) arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik himayesinde, DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın ve COMESA Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Kipyego Cheluget arasında gerçekleştirilen imza töreni ile DEİK ve COMESA işbirliği Kurumsal hale getirildi.

Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı - COMESA, 1994'te kurulmuş, uluslararası rekabeti ve tam entegrasyonu amaçlayan 19 üyeli (Burundi, Komorlar Birliği, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Cibuti, Mısır, Eritre, Etiyopya, Kenya, Libya, Madagaskar, Malavi, Mauritius,Ruanda, Seyşeller, Sudan, Svaziland, Uganda, Zambiya ve Zimbabve) uluslararası bir örgüt ve üye ülkelerin ticaretini kolaylaştırmak amacını taşıyor.