DEİK İLE ULYANOVSK BÖLGESİ KALKINMA AJANSI ARASINDA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

DEİK/TÜRKİYE-RUSYA İŞ KONSEYİ VE ULYANOVSK BÖLGESİ KALKINMA AJANSI ARASINDA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi ev sahipliğinde Rusya Federasyonu Ulyanovsk Bölgesi Tanıtım Toplantısı, DEİK/ Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Rusya Federasyonu İstanbul  Başkonsolosu Andrey Podyelişev, Rusya Federasyonu  Ulyanovsk Valisi Sergey Morozov'un katılımları ile 24 Nisan 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

DEİK/ Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhantoplantı kapsamında yaptığı açış konuşmasında, "Rusya Federasyonu ile ilişkilerimizde tarih boyunca inişli-çıkışlı dönemler yaşadığımız hepimizin malumudur. Bir süre önce yaşanan, arzu etmediğimiz ve hepimizi üzen olayların üstünden geçen zaman içerisinde elbette ticari ve ekonomik işbirliğimiz de etkilenmiştir" dedi.  İki ülke yönetimi ve iş dünyası temsilcilerinin sergilediği sağduyu ve sabır ile her iki ülkenin üzerine yaşadığı zorlukların uzun vadede atlatılacağını vurgulayan İş Konseyi Başkanı Özilhan,  Türkiye ile Rusya arasındaki ikili işbirliğinin daha ileri seviyelere çıkarılması için mümkün olan herşeyin yapılacağını belirterek, "Türk ve Rus firmaları arasında yeni işbirliklerinin oluşturulması, karşılıklı yatırımların teşvik edilmesi amacıyla, Türk özel sektörünün dışa açılan penceresi fonksiyonunu üstlenen DEİK olarak daha çok çaba sarf edeceğiz" dedi.

Rusya Federasyonu  Ulyanovsk Valisi Sergey Morozov ise, Ulyanovsk Bölgesinin önemli bir sanayi bölgesi olduğunu ve bölgenin otomotiv, nükleer, tekstil, inşaat malzemeleri üretimi ve turizm alanında faaliyet gösterdiğini söyledi. Bölgede ekonomik kalkınma oranının yüzde 4-5 oranında gelişmesinin beklendiğini belirten Morozov, iş ve yatırımların artırılması, finans sisteminin güçlendirilmesi ve bankacılık sektörünün gelişmesi ile bölge ekonomisinin gelişeceğine dikkat çekti. Türkiye'nin Ulyanovks Bölgesi'nin kadim dostu ve önemli ortaklarından biri olduğunu belirten Morozov, bölgedeki Türk yatırımlarının 3-4 yılda 11 milyar Rubleyi aştığını ve sanayi, inşaat, bilim, eğitim ve kültür sektörlerinde yatırımların arttığını söyledi. Ulyanovsk Bölgesinin ticaret hacminde Türkiye'nin 11'inci sıraya gerilediğini belirten Vali Morozov, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Ulyanovsk Bölgesinde bir çok küresel şirketin yatırım yaptığını belirten Morozov,  Bölgenin yatırımlar için cazip hale getirilmesi için; bürokratik engellerin hızla çözüme ulaştırıldığını ve projelere destek sisteminin kurulduğunu söyledi. Bölgenin yenilenebilir enerji, tezgah, imalat, mobilya, gıda, nakliye, lojistik ve tıp alanlarında uzmanlık için çalıştığını belirten Morozov, bölgenin orta vadede büyük bir teknoloji vadisi olacağını vurguladı.

Toplantıda, DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi ve Ulyanovsk Bölgesi Kalkınma Ajansı arasında İşbirliği Anlaşması imzalandı.

Türkiye-Rusya Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2016)

Türkiye'den Rusya'ya yapılan ihracat: 1,7 milyar ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri: Meyve, sebze, kara taşıtları için aksam ve parçaları, tekstil ve petrol ürünleri

Türkiye'nin Rusya'dan  yaptığı  ithalat: 15.1milyar ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri: Petrol ve petrol ürünleri, taş kömürü, alüminyum ve demir

Toplam dış ticaret hacmi:  16.8 milyar ABD Doları

Dış ticaret dengesi:  Rusya lehine 13,4milyar ABD Doları