DEİK’İN “15 TEMMUZ GÜVENE DAYALI İŞ BİRLİĞİ” FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Anma etkinlikleri kapsamında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından, aziz milletimizin 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı gösterdiği kahramanca duruşun 6'ıncı yıl dönümünün arifesinde, "15 Temmuz Güvene Dayalı İş Birliği" Fotoğraf Sergisi açıldı. Sergi, 28 Haziran – 20 Temmuz 2022 tarihleri süresince DEİK üyeleri tarafından ziyaret edilebilecek.

DEİK'in yeni merkezinde düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışı, Türkiye'de görev yapan yabancı ülke diplomatik ve konsüler misyon temsilcileri ile birlikte DEİK İş Konseyleri başkan ve üyelerinin katılımıyla 28 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Farklı ülkelerden diplomatlar olmak üzere DEİK İş Konseyleri temsilcilerinin ağırlandığı "15 Temmuz Güvene Dayalı İş Birliği" Fotoğraf Sergisi, DEİK yeni merkezinde 28 Haziran-20 Temmuz 2022 tarihleri arasında DEİK üyeleri tarafından ziyaret edilebilecek.

Sergide, 15 Temmuz 2016'da başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, farklı illerdeki meydanlardaki fotoğraflar, DEİK'in geçmiş dönemde düzenlediği 15 Temmuz anma etkinliği fotoğrafları ve "FETÖ iltisaklı Okullar"dan Maarif Vakfı'na devredilen okulların fotoğraflarını kapsayan bir seçki yer alıyor.

Murat Kolbaşı: "DEİK, Türkiye'nin dostlarıyla ekonomik ilişkileri güçlendirmekten asla kaçınmayacaktır"

15 Temmuz Güvene Dayalı İş Birliği Fotoğraf Sergisi'nin açılış konuşmasını yapan DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kolbaşı, "Bu etkinliğin 15 Temmuz'u anlamak için değerli olacağını ve taraflar arasındaki güvenin ikili ekonomik ilişkileri geliştirmek için önemli bir kavram olduğunu umarak düzenledik. FETÖ, uzun zamandır ülkemizin kurumlarını bilerek aldatma ve zorlama ile rahatsız etmiştir. 15 Temmuz, Türkiye Cumhuriyeti'ni bütünüyle ele geçirmeye yönelik inkar edilemez açık girişimlerinin doruk noktasıdır. Türk halkı olarak darbe girişimine karşı çıkarak direncimizi bir kez daha gösterdik. Bizimle empati kuran ülkeleri ve bu zorlu zamanlarda bizimle işbirliği yapanları asla unutmayacağız. Gururla ifade etmek isterim ki Türk özel sektörünün temsilcisi olarak DEİK, Türkiye'nin dostlarıyla ekonomik ilişkileri güçlendirmekten asla kaçınmayacaktır. Bu nedenle bu etkinliğe "güvene dayalı iş birliği"diyoruz" dedi.

Kolbaşı: "FETÖ benzeri tehditlerin kurumlarımıza sızmasını önlemek için dersler aldık"

15 Temmuz yıldönümlerinde anma etkinlikleri düzenlediklerini hatırlatan Kolbaşı, "Darbe girişiminden sadece birkaç gün sonra DEİK, ne olduğunu ve Türk özel sektörü için ne anlama geldiğini açıklamak için onlarca ülkeyi dolaştı. İki yıl önce saygıdeğer diplomatik temsilcileri bir araya getirdik ve ülkemizde olanları daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için bir belgesel gösterimi düzenledik. Geçen yıl da "15 Temmuz: Güven Esaslı İş Birliği Paneli ve Özel Teşekkür Töreni"mizi düzenleyerek, 44 ülkenin diplomatik misyon temsilcisine özel teşekkür plaketi takdim ettik.FETÖ, dinler arası diyalog, demokratikleşme, yardım, hayırseverlik ve eğitim gibi evrensel değerlerin arkasına saklanıyordu. Bunlar sadece kılık değiştirmek için taktıkları maskelerdi. Devlet organlarına sızma niyetlerinin zaten farkındaydık; ama 15 Temmuz darbe girişimiyle amaçlarını açıkça ortaya koydular. Böylece, benzer tehditlerin kurumlarımıza sızmasını önlemek için dersler aldık. İş ortakları olarak, zor zamanlarda birbirimizi anlamamıza yardımcı olmanın temel görevimiz olduğuna inanıyoruz. Sergimiz 20 Temmuz'a kadar açık olacak" ifadelerini kullandı.