DEİK’İN YENİ MERKEZ AÇILIŞI VE II. USTALARA SAYGI ÖDÜL TÖRENİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) yeni merkezinin açılışı ve II. Ustalara Saygı Ödül Töreni, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri, T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, DEİK Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ve İş Konseyi Başkanlarının katılımıyla DEİK Başkanı Nail Olpak'ın ev sahipliğinde 27 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

DEİK'in Skyland'de yer alan yeni merkezinin açılışının ardından, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde, DEİK'in küresel yolculuğunda ilk imzaları atarak, Türk iş dünyasının pusulası olan ticari diplomasinin ustaları ödüllendirildi. T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve DEİK Başkanı Nail Olpak tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a  Büyük Usta Ödülü takdim edilirken, DEİK ailesinin ticari diplomasi alanındaki usta isimleri Rona Yırcalı, Şerif Egeli, Jak Kamhi ve İbrahim Bodur ödüle layık görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "DEİK, Türk iş dünyasının uluslararası alandaki gücünün taşıyıcısı ve sembolü olmuştur"

DEİK'in yeni merkezinin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ın ülkemize kazandırdığı DEİK, Türk iş dünyasının uluslararası alandaki gücünün taşıyıcısı ve sembolü olmuştur. Ülkemiz iş dünyasının önde gelen tüm kuruluş ve kurumlarının kurucusu olduğu DEİK, bu alandaki en büyük ve kapsayıcı iş platformudur. Türkiye'nin hedef yükselterek, dünyanın 10 büyük ekonomisi arasında girme hazırlığı yaptığı şu dönemde, DEİK'e ve DEİK üyelerine çok daha büyük görev düşüyor. Ticari diplomasiyi, ülkemizin gücünü dünyaya taşımayı, Türk iş dünyasının kuzey yıldızı olmayı hedefleyen DEİK, bugün açılışını yaptığımız yeni merkez ofisiyle birlikte iddiasına uygun bir altyapıya kavuştu. Ülkemize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum. DEİK'e değer katan ve Ustalara Saygı Ödülüne layık görülen, merhum ya da hayatta olan iş insanlarımızı, ticari diplomasinin ustalarını tebrik ediyorum. Bu ülkenin gelişmesi, kalkınması ve büyümesi için tuğla üstüne tuğla koyan, üreten ve istihdam oluşturan, ihracat yapan herkes, hiçbir farklılık gözetmeksizin bizim nezdimizde takdire şayandır. Hayatını eser ve hizmet siyasetine adamış bir kişi olarak, sizlere en iyi bizim anladığımızı ve en büyük desteği verdiğimizi kimse inkar edemez. Türkiye'yi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyütme anlayışı üzerine kurulu yeni ekonomi programımızın en büyük güvencesi de sizlerin azmi, gayreti ve çalışmalarıdır. Geçtiğimiz 20 yılda, nasıl yapılamaz denilen her şeyi nasıl birlikte yaptıysak, nasıl başarılamaz denilen her mücadeleyi birlikte zafere ulaştırdıysak, inşallah bu hedefe de birlikte ulaşacağız" dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün başlattıkları altyapı yatırımı seferberliği ile genişlettikleri hak ve özgürlük ikliminin, iş dünyasının hem gücünü hem cesaretini artırdığını belirterek, "Böylece ülkemizi yüzde 1'in altında büyüme oranından aldık, 2003-2021 yılları arasında yılda ortalama yüzde 5,4 büyüyen bir konuma çıkardık. Ülkemizin toplam yatırım miktarını 70 milyar liradan aldık, 2 trilyon lira seviyesine yükselttik. Millî gelirimizi 238 milyar dolardan aldık, 1 trilyon dolar sınırına kadar getirdik. Esasen millî gelirimizin bugün 1,2 trilyon dolar seviyesine ulaşması gerekiyordu. Gezi olaylarından beri maruz kaldığımız tüm saldırıların ayrılmaz bir boyutunu oluşturan ekonomik tuzakların döviz kuru üzerinde yol açtığı dalgalanmalar sebebiyle geçtiğimiz yılı 803 milyar dolarla kapattık. İnşallah önümüzdeki dönemde bu göstergede de ülkemizi hak ettiği yere çıkartacağız." dedi.

Ticaret Bakanı Muş: "DEİK, küresel ilişki ağı ile dünyada eşine az rastlanan bir iş platformu"

DEİK'in 37 yıldır Türk iş dünyası ve özel sektörünün en önemli aktörlerinden biri olduğuna dikkat çeken Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "DEİK, 1985 yılından beri ülke ekonomimizin dinamiklerini güçlendirerek, Türk ekonomisinin gücünü ve potansiyelini dünyaya taşıma misyonuyla faaliyet gösteriyor ve dış ekonomik ilişkilerimiz için çok önemli bir vazife üstleniyor. Türk özel sektörü adına dış ekonomik ilişkileri artırma ve ticari diplomasi misyonunu üstlenen, 148 İş Konseyi ile iş dünyamıza küresel ticarette yol gösteren DEİK, yurt dışındaki karşı kanat kuruluşlarıyla kurduğu ilişki ağı ile eşine az rastlanan güçlü bir iş platformu. DEİK'in özellikle geçtiğimiz yıldan başlayarak sürdürülebilirlik, dijitalleşme, girişimcilik ve yeşil dönüşüm özelinde yurt dışındaki muhatapları ile gerçekleştirdiği çalışmalar, Türk iş dünyasının küresel ekonomik eğilim ve dönüşümlere hazırlanması açısından son derece önemliydi. DEİK'in yeni merkez yatırımı ile kapasite ve imkanlarını artırarak, dış ticaret ve ihracatta daha yüksek katma sunacağına eminiz. Her yıl ortalama 1500 ticari diplomasi organizasyonu ile faaliyet gösteren DEİK'in, yeni merkezi ile ülke ekonomimize ve ticaretimize daha fazla katkı sunacaktır. Biz de Ticaret Bakanlığı olarak önümüzdeki dönemde ülkemize ve milletimize en iyi şekilde hizmet etmek için özel sektörümüzle birlikte çalışmaya, iş dünyamıza daima destek olmaya devam edeceğiz" dedi.

Olpak: "Türkiye'nin küresel ufku DEİK, yeni merkezinde ticari diplomasiye daha güçlü bir değer katacak"

DEİK'in yeni merkezinde İş Konseyleri ile birlikte daha verimli çalışacağını ve temsil kabiliyeti yüksek bir ortamda yeni bir enerji yakalayacaklarını belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, "DEİK yolculuğumuz, 37 yıl önce bir ofisin küçük bir odasında başladı. Bugün ise, DEİK üyelerimizin aidat ve desteklerinden oluşan kendi bütçemizle, kuruluşundan 37 yıl sonra kendimize ait merkezimizi satın alarak yeni evimize taşınıyoruz.Ciddi bir kiradan ve genel giderden de kurtulduğumuz, 100 araçlık otopark hakkı da elde ettiğimiz yeni merkezimizde, ticari diplomasi faaliyetlerimizin yüzde 80'ini gerçekleştirebilecek imkana kavuştuk. Hem lojistik avantajı, hem de maliyetini üyelerimizden aldığımız faaliyetlerin giderlerinin azaltılacak olması sebebiyle DEİK ailemiz için yeni merkezimiz çok önemli bir kazanım oldu. Yeni merkezimiz, İstanbul'un prestijli mekanları arasında olan Skyland'de yer alıyor. Levent'teki 2.200 m2'lik kiralık yerdeki merkezimizi, hem kendi mülküne sahip olmak anlamında, hem de fiziki anlamda yüzde 60 büyüttük. 3520 m2'lik yeni merkezimizde, 27 çalışma bölümü ve 9 toplantı odası var. Bu salona bitişik Fuayesiyle, modüler sistemli 4 toplantı odasının birleştirilerek, bugünkü gibi büyük etkinliklere ev sahipliği yapacak büyük toplantı odası haline gelmesiyle önemli bir imkana sahip olduk. Buradaki atmosferle, pozitif ve azimli DEİK ailemizin enerjisi daha fazla birleşecek, Türkiye'nin küresel ufku olarak, daha aktif bir şekilde yolumuza burada devam edeceğiz. Onun için, İş Konseylerimizle yenilenmek, yeni bir ruh ile daha verimli olabilmek ve işlerimizi, temsiliyeti daha yüksek bir ortamda gerçekleştirebilmek adına ‘buradayız' diyoruz. Daha kullanışlı alanlarıyla İş Konseylerimizin kendilerini evlerinde gibi hissedecekleri yeni merkezimizde, ticari diplomasi faaliyetlerimizi daha güçlü bir şekilde gerçekleştirmek için buradayız diyor ve onur duyuyoruz. DEİK olarak, ticari diplomasinin merkezi olan yeni yuvamıza kavuştuk. Ülkemizin dış ekonomik ilişkilerine daha güçlü bir değer katmak ve daha global bir merkez olmak için ‘'buradayız'' diyoruz. Gururla ‘buradayız' dememize vesile olanlara ve bu mekanın satın alma sürecinde destek verenlere, gönülden teşekkür ediyorum." dedi.

Olpak: "Yeni İş Konseyimiz ile önceliğimiz Türkiye'nin bir dijital teknolojiler merkezi haline gelmesi olacak"

Türkiye'nin bir dijital teknolojiler merkezi haline gelmesi için yeni bir İş Konseyi kurduklarına değinen DEİK Başkanı Nail Olpak, "DEİK olarak, teknoloji ve dijitalleşmenin önemimin farkındaydık ve bu alanda bir platform olmamasının da eksikliğini hissediyorduk.Hem üyelerimizden, hem de sektör oyuncularından gelen yoğun talep üzerine, dijital ekonomi ve dijitalleşmeye hem hızlı uyum sağlamak, hem de ön açmak için DEİK Dijital Teknolojiler İş Konseyimizi kurduk. Türkiye'nin bir dijital teknolojiler merkezi haline gelmesi, yeni İş Konseyimizin en önemli önceliği. Hızla değişen ve geniş bir faaliyet alanı olan Dijital Teknolojilerdeki birikimiyle, kuruluş aşamasında bize destek olan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'ne teşekkür ediyorum. Ne mutlu ki, bugün DEİK'in bu zamanlara gelmesi için kılavuzluk eden, zorlukları etkili ve doğru bir şekilde yöneten DEİK'in ustalarını da ödüllendiriyoruz. Güven ve tecrübeleriyle etrafına ışık saçarak yol gösteren Kuzey Yıldızlarımız, DEİK'in ustaları var ve yanımızda olduğu sürece, dünyanın dört bir yanında gururla ‘buradayız' demeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

DEİK'ten Ustalara Saygı Ödülü

35. DEİK Olağan Mali Genel Kurulu'nun ardından, DEİK'in yeni merkezinin açılışı ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde, DEİK'in küresel yolculuğunda ilklere imzalarını atan ticari diplomasinin ustaları ödüllendirildi.T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve DEİK Başkanı Nail Olpak tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Büyük Usta Ödülü takdim edilirken, DEİK ailesinin ticari diplomasi alanındaki usta isimleri Rona Yırcalı, Şerif Egeli ile merhum iş insanları İbrahim Bodur ve Jak Kamhi ödüle layık görüldü.