DEİK İRTİBAT OFİSİ, İSTANBUL ANADOLU YAKASI OSB’DE AÇILDI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında hayata geçirilen DEİK İrtibat Ofisi'nin açılışı, DEİK Başkanı Nail Olpak ve İstanbul Anadolu Yakası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çökmez, Tuzla Kaymakamı Ali Atay ve bölge iş dünyasının temsilcileri katılımları ile 30 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirildi.  

DEİK İrtibat Ofisi, DEİK ile OSB üyeleri arasında köprü olacak

DEİK'in 146 İş Konseyi ile dünya genelindeki faaliyetlerini sürdürürken, Organize Sanayi Bölgesi üyelerinin de katılımlarını beklediklerini ifade eden DEİK Başkanı Nail Olpak, "DEİK olarak, 146 iş konseyimizle birlikte ayda ortalama 100-150 toplantı ve İş Forumu, 3. ülkelerde ortak proje çalışmaları, DTİK vasıtasıyla yürüttüğümüz diaspora çalışmalarımız ve dış ekonomik ilişkilerimizi kapsayan faaliyetlerimizle ticari diplomasi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Elbette kurumsal üyelerimiz gibi iş dünyasının her katmanından aramıza katılan yeni üyelerimizden de güç alıyoruz. Bu bağlamda İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi üyelerini de aramızda daha fazla görmek istiyoruz. Bu amaçla, bugün açılışı gerçekleştirdiğimiz DEİK İrtibat Ofisi'mizin de DEİK ve OSB üyeleri arasında bir köprü olmasını hedefliyoruz. Buradaki firmalarımızın ihracat ve yatırım konusunda güçlenmeleri hepimizin ortak dileği. Daha fazla ülkeye açılmanız ve iş birliği yapmanız için DEİK olarak size her türlü desteği sağlamak için buradayız. İrtibat Ofisimizi, aynı zamanda bir DEİK iletişim noktası olarak da düşünebilirsiniz. Birlikte ne kadar güçlü olursak, ülke ekonomimiz ve ticaretimiz için çok daha yükse bir katma değer yaratabiliriz. ülkemiz dış ekonomik ilişkileri için daha çok fayda üretebiliriz. Bu sebeple, nitelikli üye sayımızı artırmak için, siz değerli iş insanlarımızı da, DEİK'i daha fazla tanımaya ve yurt dışında ülkemizi birlikte daha fazla temsil etmeye davet ediyorum." dedi.

Anadolu Yakası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çökmez ise, küresel ekonomide ticari entegrasyonların önem kazanmaya başladığını belirterek, "Genellikle bölgesel birlikteliklerden oluşan bu birleşmeler dikkate alındığında birbirine komşu olan ülkeler büyük önem taşıyor. Bu noktada, ülkemiz adına çok önemli ve kıymetli bir misyon üstlenmiş olan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun, OSB'mizde açtığı İrtibat Ofisi de bizim açımızdan ayrı bir anlam taşıyor. İnanıyorum ki, küresel ekonomi ve ticarette 2019 yılında görülen yavaşlamaya rağmen, ülkemizin mevcut pazarlarda payının genişletilmesi ve yeni pazarlara erişim konusunda Ticaret Bakanlığımızın önderliğinde, DEİK'in ülkemize sağladığı ve sağlayacağı katma değer her geçen yıl artış gösterecektir. Bu bağlamda başta Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan olmak üzere, DEİK Başkanı Sayın Nail Olpak'a, hem bir vatandaş ve hem de bir iş insanı olarak huzurlarınızda teşekkürü borç biliyorum. DEİK İrtibat Ofisi'nin bölge sanayicimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından DEİK ve İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi arasında iş birliği protokolü imzalanırken, tören sonrasında Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Atilla Bastırmacı tarafından ‘Brexit ve Türkiye' başlıklı bir sunum gerçekleştirildi.