DEİK İŞ HEYETİ GÜNEY AFRİKA VE ZİMBABVE’DE FIRSATLARI İNCELEDİ

DEİK İŞ HEYETİ GÜNEY AFRİKA VE ZİMBABVE'DE FIRSATLARI İNCELEDİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın başkanlığında 28 Temmuz-6 Ağustos 2017 tarihleri arasında Türk firma temsilcilerinden oluşan bir heyet ile Güney Afrika Cumhuriyeti ve Zimbabve'yi kapsayan bir ziyaret gerçekleştirdi. Zimbabve Sanayi Konfederasyonu (CZI) Kongresi ve Uluslararası Yatırım Forumu'na katılım gösteren heyet aynı zamanda Karşı Kanat Kuruluşları ile temaslar gerçekleştirerek, iş geliştirme potansiyelini yerinde tespit ve araştırma imkanı buldu.

Güney Afrika Cumhuriyeti temasları kapsamında Karşı Kanat Kuruluşu Siyah İş Konseyi (BBC) Başkanı Danisa Baloyi ile biraraya gelen heyet, iş yapma kültürü ve yatırım ortamı hakkında da bilgi edindi. Türkiye'nin Afrika ülkelerine karşı tutumunun ‘kazan-kazan' ilkesine dayandığını vurgulayan Baloyi, farklı sektörlerden Türk yatırımcılarla buluşmaktan memnun olduklarını dile getirdi. Güney Afrika'da madencilik, altyapı, telekomünikasyon, tarım, turizm, reklamcılık, medya ve tekstil gibi birçok alanda yatırım ve ortaklıklar için fırsatlar olduğunu belirten Baloyi, iki ülke özel sektör temsilcilerinin biraraya gelmesi için İş Konseyi olarak gerekli adımların atılacağını  belirtti.

Heyet daha sonra Gauteng Büyüme ve Kalkınma Ajansı (GGDA) ve DEİK/Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantılarda Güney Afrikalı iş insanlarıyla biraraya geldi. DTİK tarafından düzenlenen konferansta Tamer Taşkın, Güney Afrika ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin arzulanan seviyede olmadığına işaret ederek, "Türkiye'nin uzmanlaştığı tekstil, inşaat, yapı malzemeleri, makine, altyapı ve üstyapı, tarım ve birçok alanda Güney Afrika ile ticari ve yatırım alanlarında işbirliği yapabiliriz." dedi. Güney Afrika'nın Kıta'nın lokomotif ülkelerinden biri olduğuna işaret eden Taşkın, "Güney Afrika, Türkiye için Sahra Altı ülkeler arasında en fazla ticaret yaptığımız ülke ve Sahra Altı'nda yapılan ticaretin yaklaşık yüzde 40'ını Güney Afrika oluşturmakta. Güney Afrika ve Türkiye bulundukları bölgelerde güçlü ekonomilere sahip ve önde olan iki ülke." ifadelerini kullandı.

Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Yatırım Fonları Genel Müdürü Sadick Jaffer ise konuşmasında Türk yatırımcıları Güney Afrika'ya davet etti. "Güney Afrika'ya Türk yatırımcı bekliyoruz. Güney Afrika, çevre ülkeler Zambiya, Zimbabwe, Botswana, Mozambik, Namibya için de anahtar konumunda." şeklinde konuştu. Jaffer ayrıca, " Güney Afrika'da sanayi alanında her geçen sene daha da güçlü yatırımlar yapıyoruz. Ülkede petrol az olduğundan, enerji alanında gaz ve kömüre yönelik yatırımlara önem veriyoruz. Önümüzdeki yıllarda yenilenebilir enerji alanında yatırımlarımız artacak." şeklinde konuştu.

DEİK heyeti, daha sonra Zimbabve Sanayi ve Ticaret Bakanı Dr. Mike Bimha'nın ev sahipliğinde 2-4 Ağustos 2017 tarihlerinde düzenlenen Zimbabve Sanayiler Konfederasyonu (CZI) Kongresi ve Uluslararası Yatırım Forumuna da iştirak etti. ‘Büyüyen Üretim Rekabeti: Mevcut Durum ve Koordinasyon' ana temalı konferansta Bakanlar, panelistler ve katılımcılar, altyapı projeleri, özel ekonomik bölgeler, araştırma ve inovasyon imkanları, iş yapma kolaylığı ve özel sektör-kamu işbirliği konularını masaya yatırdı.

Konferans çerçevesinde konuşma yapan DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, DEİK Afrika Konseylerinin faaliyetleri, Türkiye'nin Afrika'da uyguladığı ‘kazan-kazan' politikası, Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle siyasi, ekonomik ve diplomatik ilişkilerinin boyutu ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. Taşkın, "Afrika'da uzun vadeli ve verimli bir ortaklık tesis etmek adına faaliyetler düzenlemek ve Zimbabve Sanayiler Konfederasyonu (CZI) gibi lider iş dünyası örgütlerinin işbirliğiyle yürüteceğimiz çalışmalarla şirketlerimizin Afrika'ya açılımlarını teşvik etmek istiyoruz" dedi. Taşkın ayrıca, madencilik, altyapı ve ulaşım, enerji, tarım, sağlık, tekstil ve giyim (pamuk işleme, iplikçilik, dokuma, tekstil terbiyesi ve örme ürünler), gıda işleme (et ürünleri, konserve, şeker, sigara), mobilya ve kağıt ürünleri, ilaç ve endüstriyel kimyasallar, metal işleme (yapı ve inşaat, çelik tabanlı mobilya, motorlu taşıtlar, demiryolu vagonları, tarım ekipmanları ve aletleri) sektörlerinde güçlü büyüme potansiyeli ile Zimbabve'nin Türk yatırımcılara geniş fırsatlar sunduğunu ifade etti.

Panelin ardından T.C. Harare Büyükelçisi Hidayet Eriş'in katılımıyla Zimbabve-Türkiye İş Semineri düzenlendi. Seminer kapsamında DEİK heyeti ile Zimbabveli firmalar arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. DEİK tarafından 2017 yılı Eylül ve Ekim aylarında Güney Afrika'dan gelecek heyet ziyaretleri kapsamında İstanbul ve İzmir'de seminerler ve ikili iş görüşmeleri organize edilmesi öngörülüyor.