DEİK, KANADA İLE TARIM SEKTÖRÜNDEKİ YATIRIM FIRSATLARINI DEĞERLENDİRDİ

DEİK, KANADA İLE TARIM SEKTÖRÜNDEKİ YATIRIM FIRSATLARINI DEĞERLENDİRDİ

Kanada Tarım Bakanı Gerry Ritz ile Yuvarlak Masa Toplantısı, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker, Kanada Ankara Büyükelçisi John T. Holmes'in katılımları ile DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Dr. Yılmaz Argüden'in ev sahipliğinde 7 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul'da gerçekleşti.

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'nin dünya'nın on yedinci büyük ekonomisi olması sebebi ile G20 üyesi olduğunu söyledi.  G20'ye üye ülkelerin dünya ekonomisinin yüzde 85'ini kapsadığını belirten Eker, uluslararası tarımsal ekonominin  yüzde 70'ini temsil etmekte olduğunu söyledi.

Kanada Tarım Bakanı Gerry Ritz; "Türkiye'nin güçlü ekonomik temelleri var. Genç girişimci ruhu bulunuyor" dedi. Türkiye'nin dinamik bir pazar olduğunu belirtten Ritz, uluslararası  gıda güvenliğinin ve ekonomik büyüme için tarımsal ticaretin ve innovasyonun esas olduğunu  vurguladı. Kanada ve Türkiye'nin ikili mal ticaretinin 2 milyar doların üzerinde olduğunu belirten Ritz, Kanada'nın Türkiye'deki yatırımlarının ise 800 milyon doları aştığını söyledi.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye ile Kanada  arasında Serbest Ticaret Anlaşması(STA)'nın imzalanmasını umduğunu söyledi.  Vardan, STA'nın ardından iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolar seviyesine çıkabileceğini belirtti.

Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Dr. Yılmaz Argüden, Serbest Ticaret Anlaşması'nın iki ülkenin gündeminde olduğunu söyleyerek, Türkiye ve Kanada'nın birbirini tamamlayıcı çok fazla özelliklerinin bulunduğunu vurguladı.

Ek bilgiler(Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye-Kanada Dış Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı)

Türkiye'den Kanada'ya yapılan ihracat:  952 milyon dolar (2014)

Türkiye'nin Kanada'ya ihraç ettiği başlıca kalemler: altın, demir veya alaşımsız çelikten yassı hadde ürünleri, demir veya alaşımsız çelikten çubuklar, diğer kabuklu meyveler, demir veya alaşımsız çelikten profiller.

Türkiye'nin Kanada'dan yaptığı  ithalat: 1.107 milyar dolar (2014)

Türkiye'nin Kanada'dan ithal ettiği başlıca kalemler: kuru baklagiller, helikopterler, uçaklar vb; uzay araçları (uydular dahil), uzay araçlarını fırlatıcı araçlar ve yörün, dökme demirin, demirin veya çeliğin döküntü ve hurdaları, taşkömürü; taşkömüründen elde edilen briketler, topak vb. katı yakıtlar, işlenmemiş aluminyum, gazete kağıdı.

Toplam dış ticaret hacmi:  2.060 milyar dolar (2014)

Dış ticaret dengesi : -155 milyon dolar (2014)