DEİK, PAKİSTAN-TÜRKİYE İŞ VE YATIRIM FORUMU’NU İSLAMABAD'DA DÜZENLEDİ

T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un Pakistan resmi ziyareti vesilesiyle DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi tarafından, Pakistan-Türkiye İş ve Yatırım Forumu, Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu FPCCI iş birliğiyle T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Pakistan Ticaret Bakanı Seyid Navid Kamar, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Mehmet Paçacı, DEİK Başkanı Nail Olpak, FPCCI Başkanı Irfan Iqbal Sheikh, DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Ahmet Cengiz Özdemir, FPCCI/Pakistan-Türkiye İş Konseyi Başkanı Amjad Rafi ve iki ülke iş insanlarının katılımıyla 12 Ağustos 2022 tarihinde İslamabad'da gerçekleştirildi.

Muş: "Pakistan, bölgedeki en önemli ticaret ortaklarından biri"

T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye ile Pakistan'ın derin tarihi bağlara sahip olduğunu ve bunun iki ülke arasındaki ortaklığı kolaylaştırdığını söyledi. Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif'in Türkiye'yi ziyaretinin ikili ilişkileri olumlu etkilediğini ifade eden Muş, bu kapsamda Mal Ticareti Anlaşması'nın imzalandığını ve Ortak Görev Gücü'nün kurulduğunu söyledi. Türkiye'nin dış ticaretinin tarihsel coğrafi dağılımı göz önüne alındığında Avrupa'nın en büyük paya sahip olduğunu aktaran Muş, dünya nüfusunun yüzde 60'ına ev sahipliği yapan Asya-Pasifik bölgesiyle de ticari ilişkileri geliştirmeye odaklandıklarını söyledi.

Bölgedeki diğer ülkelere nüfuz etmek için karşılıklı ticaret ve bölgesel merkez olarak Pakistan'ın en önemli ticaret ortaklarından biri olduğunu belirten Muş, iş insanlarından sadece Pakistan'a ihracat yapmalarını değil, burada değer oluşturarak Asya'daki ülkelere yatırım ve ihracat yapmalarını beklediklerini söyledi. Türkiye'nin Pakistan'daki yatırımının 1 milyar doların üzerinde bulunduğunu hatırlatan Muş, Türk yatırımlarının Pakistan ekonomisine katkısından memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Kamar: "İkili ticareti artırarak dengelemek istiyoruz"

Pakistan Ticaret Bakanı Naveed Kamar ise, imzalanan Mal Ticareti Anlaşması'nın bir son değil başlangıç olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın da uzak olmadığını söyledi. Ukrayna'daki savaş, enerji ve gıda tedariki üzerindeki yaptırımlar sebebiyle dünyanın zor bir zaman geçirdiğini belirten Kamar, bu zorlukları ikili ticareti artırarak dengelemek istediklerini dile getirdi.

Olpak: "Pakistan'da çok sayıda altyapı projeleri mevcut"

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, iki ülke arasındaki kardeşçe ilişkilere rağmen ne liderlerin ne de iş insanlarının ikili ticaret hacminden memnun olduğunu dile getirdi. Pakistan'da çok sayıda altyapı projeleri olduğunu vurgulayan Olpak, Başbakan Şerif'in Türkiye ziyaretinde yenilenebilir enerji projelerine atıf yaptığını hatırlattı.  Bu alanda büyük bir potansiyel bulunduğunu ifade eden Olpak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Pakistan'a ziyaretinin ardından somut adımların atılacağına inandığını kaydetti.

Forumun açılış konuşmalarının ardından, "Pakistan'da Yatırım ve İş Fırsatları" ve "Türk Şirketlerinin Pakistan'daki Yatırım Deneyimleri" panelleri ile  iki ülke iş insanlarının katılımıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.