DEİK RAPORLARI İLE YENİ PAZARLAR VE YENİ BAKIŞ AÇILARI ORTAYA ÇIKIYOR

DEİK RAPORLARI İLE YENİ PAZARLAR VE YENİ BAKIŞ AÇILARI ORTAYA ÇIKIYOR

DEİK, yurdışında yatırım hedefleyen, dış ticarette yeni pazarları keşfetmeye hazırlanan Türk iş dünyası temsilcilerine yepyeni yayınlar ile ışık tutuyor, yol gösteriyor. Son iki yıl içerisinde yayınlanan ve İran, Hindistan, Çin, Sahra Altı Afrika, Vietnam ve küresel yurtdışı yatırım eğilimlerini detaylı olarak inceleyen raporlar, ülkelerde sektörel potansiyeli ve işbirliği fırsatlarını ele alıyor. Ülke bazlı kısa ve orta vadeli ekonomik kalkınma planları çerçevesinde yapılacak yatırımların irdelendiği raporların farklı ülkeler için de hazırlanması planlanıyor.

Orta Doğu'nun yeni parlayan yıldızı İran'da ambargo sonrası dönemdeki fırsatları araştıran ‘Ambargo Sonrası İran Ekonomik ve Ticari Etki Analizi' raporunda İran'ın gerçek potansiyelini ortaya çıkarması beklenen süreçte sektörel bazda çalışmalara ve potansiyel işbirliği alanlarına ilişkin tespitlere  yer veriliyor. TİM işbirliği ile hazırlanan raporun Türk iş çevrelerinde geniş yankı uyandırdığı ve ilgi topladığı gözlemleniyor.

‘Hindistan Fırsat Analizi' ve ‘Asya Yüzyılında Ejder ve Hilal: Türkiye-Çin Ekonomik İlişkilerinin Geliştirilmesi için Bir Yol Haritası' raporlarında ise, Asya'nın devleri Hindistan ve Çin, Türk girişimcinin gözüyle analiz ediliyor. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin ile Türkiye'nin hem ürün hem de sektör bazlı analizlerinin yer aldığı raporda ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi adına 9 başlık altında rehberlik etmek hedefleniyor; diğer yandan dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Hindistan'ın ise, yarattığı pozitif ivmeyle küresel ekonomiye sağladığı katkı ele alınıyor.

Bir diğer DEİK yayını ise tüm dünyanın gözünü diktiği Sahra Altı Afrika ve en büyük potansiyeli içeren enerji sektöründe yatırımların kısa ve orta vadede seyrini irdeleyen ‘Sahra Altı Afrika Enerji Yatırım Ortamı' yayını olarak karşımıza çıkıyor. Gerçekleştirilen çalıştaylar ve analizler sonucu potansiyel tespit edilen ülkelere dönük teknoloji ve olası hamle önerileri küresel şirketlerden örnek analizleri ile desteklenerek bir yol haritası sunuluyor.

Son iki yıldır Mayıs aylarında yayınlanan ‘Yurtdışı Yatırım Endeksi Raporu' ise, her yıl açıklanan endeks sayesinde dikkatleri üzerinde topluyor. Girişimciler, yurtdışı yatırım kararlarında 2 yıldır DEİK Yurtdışı Yatırım Endeksi'ni baz alıyor. Yatırımların seyredeceği rotayı belirleyen DEİK, öne çıkan pazarları, küresel yatırım trendlerini ve listede alt sıralara gerileyen ülkeleri irdeliyor.

DEİK'in son yayınlarına https://www.deik.org.tr/bilgi-merkezi-yayinlar adresinden ulaşabilirsiniz.