DEİK’TEN TÜRK LİRASI SEFERBERLİĞİNE DESTEK

DEİK'TEN TÜRK LİRASI SEFERBERLİĞİNE DESTEK:

"Yurtiçinde her işlemimizi Türk Liramızla yaparak geleceği inşa etmek istiyoruz"

 

DEİK olarak;

Ülke ekonomisinin güçlü olması ve o ülke parasının kazanmış olduğu değerin, ülkeyi diğer ülkelerden güçlü kıldığını çok iyi biliyoruz.

Ekonomisi güçlü olan bir ülkenin, diğer ülkeler nezdinde söz sahibi olduğuna inanıyoruz.

İşte bu noktada DEİK olarak bizler;

Ülkemizin bağımsızlığı ve egemenliğinin nişanesi; Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi para birimi Türk Lirası'nın, hak ettiği değeri almasını ve ülkemizin güçlü ekonomisiyle diğer ülkeler nezdinde ve küresel ekonomik düzende söz sahibi olmasını yürekten istiyoruz.

Elbette bunun yolu, öncelikle ülke vatandaşlarımızın kendi paralarına sahip çıkması, milli para birimine itimat etmesi ve ticari işlerinde kendi parasını kullanmaları ile mümkün olacaktır. Türk iş dünyasının dış ekonomik ilişkilerini geliştirmek ve derinleştirmek hedefiyle yetkilendirilmiş kurumu DEİK olarak bizler de, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Merkez Bankamızın milli paramızın değerinin korunmasına ilişkin yaklaşımlarını can-ı gönülden destekliyor; ekonomimizin güçlenmesine destek anlamında elimizden gelen her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğumuz ifade ediyoruz.

"Türk Liramızla, geleceği inşa etmek istiyoruz".

Bu amaçla, öncelikle çevre ülkelerle yapılan ticaretimizde yerel paraların kullanılması hususunu desteklemenin yanında, bundan sonra kendi iç muamelatımızda yurtiçinde yapacağımız alımlarımızda da tüm paydaşlarımızdan sözleşmeleri sadece Türk Lirası ile talep ederek, imzalayıp, konunun bayrağını taşıyacağız.

Ekonomik krizlerin ve sıkıntıların dünya genelini etkilediği şu dönemde, istikrarın özellikle ticaret alanında kazanılması zorluğunun farkında; ülkemize, bağımsızlığımıza, egemenliğimize ve ekonomimize güveniyor, bunun devamının da ancak topyekun destekle olacağına inanıyor; tüm halkımızı da bu konuda hassasiyet göstermeleri yönünde çağrıda bulunuyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.