DEİK VE İKV BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN, BURSA’DA DÜZENLENEN MÜSTAKİL DÜŞÜNCELER KONFERANSI’NA KATILDI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan,  MÜSİAD Bursa Şubesi tarafından 20 Ocak 2015 tarihinde Bursa'da düzenlenen Müstakil Düşünceler Konferansı'nda "Yeni Türkiye Yolunda İç ve Dış Ekonomik İlişkiler" konulu panele  katıldı.

DEİK Kurucu Kuruluşu MÜSİAD'ın Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni ev sahipliğinde  gerçekleşen konferansa, MÜSİAD eski Genel Başkanlarından Doç. Dr. Ömer Bolat, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, Bursa Milletvekilleri  Önder Matlı ve İsmet Su, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur  ve çok sayıda işadamı katıldı.

DEİK'in yapılanması hakkında MÜSİAD üyesi işadamlarına bilgiler veren Ömer Cihad Vardan, DEİK'in, Türkiye ile diğer ülkeler arasında halihazırda mevcut iş konseyleri ile yatırım ve üretim konularında karşılıklı istişareler yaparak projeler üreten bir oluşum olduğunu hatırlattı. Vardan, 1986 yılında Turgut Özal döneminde ekonomik toparlanma ihtiyacından kaynaklı olarak kurulan DEİK'in  günümüzde yapısının farklılaştırılarak, ülke ekonomisine katkı sağlamak ve dış ekonomik ilişkilere yön vermek amacıyla hareket etmekte olduğunu belirtti.Türkiye ekonomisinde yaşanan olumlu gelişmelere de değinen Vardan, DEİK olarak, birçok ülkedeki yatırım olanaklarını incelediklerini ve mevcut ihracatı artırmak için yoğun mesai harcadıklarını söyledi.

Panele katılan MÜSİAD Eski Genel Başkanı Doç. Dr. Ömer Bolat ise, "Avrupa Birliği ülkelerinin 2008 krizinin etkisinden kurtulamadığı 2014'de Türkiye, yılı yüzde 3 oranında bir büyüme performansı ile kapattı. Çevre ülkelerde bir takım olumsuzlukların baş gösterdiği ve devam ettiği bir yılda bu büyüme olumlu karşılanabilir; fakat 2023 hedeflerine giden yolda yeterli değildir. Bu tabloya bakıldığında 2014 yılında İslam coğrafyasında ve çevre ülkelerde yaşanan sıkıntıların büyümemizi en az 1 puan etkilediği de göz ardı edilmemelidir" ifadelerini kullandı.

MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni ise, Türkiye ekonomisinin son yıllarda önemli bir gelişme kaydettiğini vurgulayarak, "Ülkemiz ekonomisi geçmiş yıllarda büyük sıkıntılar çekmesine rağmen son 12 yılda oldukça iyi bir performans sergileyerek, bugün Batı ülkelerinin gıpta ettiği bir konuma gelmiştir. Gelişmesini ve büyümesini önümüzdeki yıllarda da sürdürecek olan Türkiye ekonomisi, ihracata dayalı büyüme modeli ve yüksek katma değerli ürün üretme politikasını benimsemiş olması sebebiyle dünyadaki yerini üst sıralara çıkaracaktır. ‘Yeni Türkiye' güven, istikrar, birlik, beraberlik en önemlisi de memleket sevdalısı işadamlarının omuzlarında yükselecektir " dedi.

Toplantı hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.